«Усе тіло у Беста було у дірках. Зуби – вибиті...»
Олег Говоруха врятував від смерті двох бультер’єрів. Одного привіз з... Дагестану, іншого – з-під Жовкви...
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/393666/f-bult2.jpg)
Олег Говоруха не вперше рятує життя бультер’єрам. Аріса він фактично витягнув з того світу… Перший господар залишив собаку у київському притулку. Інші — прив’язували на ланцюг та морили голодом… Аріс прожив у Олега три роки і, на жаль, помер. Тепер чоловік опікується двома іншими бультер’єрами — Бестом та Атою. Їхня історія життя не менш вражаюча.
Ми зустрілися з паном Олегом та його двома домашніми улюбленцями у Парку ім. І. Франка, на спеціальному майданчику, де вигулюють собак. З першого погляду Бест та Ата справляють враження веселих домашніх улюбленців. Поки ми розмовляємо, обоє із захопленням бавляться гілочками… Завдяки небайдужості пана Олега тварини вчаться радіти життю…
«Бесту — три роки, — розповідає пан Олег про те, як тигровий бультер’єр потрапив до нього. — Я його викупив у горе-власників у… Дагестані. Подолав майже 7 тисяч кілометрів — туди і назад! Знайомі написали, що бультер’єра три роки пропонують обміняти на гуму через сайт OLX. Я побачив фото. Собака сидів у клітці, в горах. Тоді я знайшов знайомих, які живуть у цих краях. І сказав, що хочу забрати Беста до себе. У нього був жалюгідний вигляд. Я надіслав їм гроші на харчування, аби вони його відгодували. Бо собака не витримав би перельоту. А також гроші на документи, чип. Треба було зробити щеплення, інакше через кордон його б не пропустили».
Дорога у Дагестан була непростою. Зі Львова до Києва потягом. Звідти до Москви автобусом. З Москви у Дагестан літаком… «Бест зустрів мене з мискою у зубах, — згадує пан Олег. — Усе тіло у нього було у дірках (сліди від укусів). Зуби — вибиті… Ці власники і двох слів зв’язати не могли. Якщо б вони не надіялися виручити за собаку гроші, вони давно б його прикопали…».
Бест до нас не підходить. Бавиться з кущиком… Він — собака, який гуляє сам собою…
«Через три місяці я взяв Ату, — веде далі пан Олег. — Точніше, Джесіку. Але її ім’я я вирішив змінити. У Ати на голові була пухлина розміром з кулак. Вона погано чує і бачить… Жила під Жовквою у жалюгідних умовах. Її запхали у клітку, де вона мала народжувати цуценят. Примудрилися зробити так, що до двох років вона народила двічі. Хоча до року собак, як правило, не зводять. Це заборонено з фізіологічних міркувань. Коли я за нею приїхав, вона була настільки брудною і виснаженою, що не могла навіть ходити. Я її ледь відмив від болота та сечі. Там, де спала, там і ходила у туалет…».
Якщо Бест мав хоч якесь спілкування, то Ата постійно перебувала сама у клітці. А тепер вона хоч і погано бачить та чує, проте залюбки бавиться зі мною… Точніше, вчиться це робити.
«Собаки цієї породи — найбільш нещасні, — робить висновки пан Олег. — Їх заводять, аби на них заробити. Крім того, через свою специфічну зовнішність вони лякають людей… Нещодавно на Кіровоградщині правоохоронці застрелили бультер’єра, який зірвався з повідка та зчепився на вулиці з іншим домашнім псом… Так, господар винен, що собака утік. Але ж не вбивати за це пса! З цією породою спрацьовує стереотип: страшна собака, її треба знищити. Попри свій грізний вигляд, ці собаки дуже хороші компаньйони. Вони активні і веселі».
Найбільше коштів, зі слів Олега Говорухи, йде на лікування потерпілих тварин. Аті зробили операцію на очах. Бест мав проблеми зі шлунком. «Якби я їх не забрав, вони обоє були б вже не жильці, — каже пан Олег. — Бест, мабуть, ще одну зиму у тих горах не пережив би».
Ата намагається забрати у Беста гілочку. Той лише гарчить…
«Ні Ати, ні Беста на цьому світі не мало б бути. Ці собаки виведені без жодних документів та дозволів (Порода не є елітною, відтак для виставок не підходить. — Авт.). — Має бути закон, який би забороняв без ліцензії розведення собак будь-якої породи. У нас є Закон про жорстоке ставлення до тварин, але довести цей факт не так просто. Тому у більшості випадків тварини залишаються незахищеними».