«Коли йшла Ангелінку народжувати, продала образ з бісеру за 120 євро…»
Багатодітна мати Марія Ракус із Львівщини, у якої помер чоловік-доброволець, залишилася сама з дев’ятьма доньками
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/384128/f-rakus6.jpg)
Побачила в Інтернеті повідомлення від керівниці благодійної організації «Батальйон фей» Лесі Борсук про те, що дружина загиблого військового Володимира Швайки потребує допомоги. Мати Марія Ракус залишилася сама з дев’ятьма доньками (!). Найменшій донечці лише сім місяців… «Володимир Швайка два роки воював на Донбасі у складі добровольчого 8-го батальйону „Аратта“, де пережив інфаркт. Повернувшись додому, 11 січня чоловік помер», — йшлося у повідомленні. Це відома на Львівщині багатодітна родина. Нещодавно незнайомий чоловік подарував їм великий будинок. Благодійник дізнався, що родина мешкає у селі Куровичах Золочівського району, в однокімнатній квартирі площею 22 кв.м. Чому меценат обрав саме цю багатодітну сім’ю? Чи зробили вже ремонт у новому будинку? Журналіст «ВЗ» побувала в гостях у 40-річної Марії Ракус.
Наразі родина живе у старому будинку, що на вул. Колгоспній (декомунізація у це село ще не добралася). Кімнату у цьому будинку сільська рада дала їм в оренду шість років тому. Тут не було води, світла, газу. Усе довелося проводити з нуля.
На дорогу до мене вибігла 9-річна Улянка. Заходжу у невеличкий коридорчик. Зліва — кухонька. У мисці — рис, капуста, мама готує голубці. У приміщенні холоднувато. У кімнаті як у квітнику! «Я — Божена», — зустрічає мене одна з доньок Марії. З мамою живуть сім дівчат, старші живуть окремо.
— Найстаршій Христині — 23, — розповідає про родину багатодітна мама. Тримає на руках наймолодшу донечку. — Вона одружена, я маю вже онука, йому 4 рочки! Іванці — 21, вона вчиться на педагогічному у Бродівській академії. Насті — 14, Мар’яні — 12, Уляні — 9, Марті — 8, Софії — 6 років, Божені — 4 рочки, Ангелінці — 7 місяців. Дві старші доньки — від мого першого чоловіка. Він помер. Йшов з роботи, йому стало погано. При розтині сказали, серце. З двома дітьми залишилася сама. Мій другий чоловік, Володимир Швайка, був на двадцять років від мене старшим. Ми познайомилися у Львові через спільних знайомих. Жили у цивільному шлюбі.
— Ви завжди хотіли мати так багато дітей? — допитуюсь.
— Хотіли з чоловіком мати спільну дитину. Народилася Настя. Про Мар’яну дізналася вдень, а ввечері вже почула рухи. З Уляною кажу: «Якщо знайшла для чотирьох ложку каші, то і для п’ятої знайду!».
Коли жінка народила восьму дитину і знову завагітніла, питання аборту не стояло.
— Я всіх дітей народила сама, крім Ангеліни. З Ангеліною у мене вже матка не витримувала. Уляна вдома народилася (вагою 4 кілограми). «Швидка» приїхала, але не встигла забрати. Чоловік приймав пологи. Два дні не міг відійти (усміхається. — Авт.). Всі дівчата здорові, симпатичні. Я люблю дітей. Хоча не раз буває — так виведуть…
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/f_rakus7.jpg)
— Хто найбільш нечемний? — звертаюся до дівчат.
— «Марта!» — вигукують гуртом. Марта може з хлопцями побитися, може штани порвати в школі, — каже мама. — Може урок зірвати. Коли їй було чотири роки, вона залізла під трактор і там сиділа три години. Дивилася, як ми її шукаємо… Хуліганка! Усі дерева — її. Дехто каже: «О, то багато варити! О, то багато прати!». Найважче їх психологічно всіх витримати. Ті побилися, та плаче, та кричить: «Ти її пожаліла, ти мене не любиш». І починається…
Пані Марія розповідає, після народження старших дівчат працювала барменом у кафе, у салоні з гральними автоматами. Чоловік — будівельник.
— У 2016 році чоловік поїхав на схід (йому було 58 років). Мені не сказав, — згадує Марія. — Потім подзвонив, зізнався, я не повірила. Повірила лише, коли надіслав фото з Маріуполя на березі моря. Приїжджав у відпустку на тиждень-два. Як зірвав хребет, то був два місяці вдома. Рвався назад. Знав, що я дам собі раду.
— Дехто вважає, що багато дітей — це ненормально. Батьки мають думати, чи зможуть поставити їх на ноги…
— Якщо хтось думає, що я стою з простягнутою рукою, той помиляється. Я до 40 років навіть на обліку у соціальних службах не стояла. Діти розвинуті, доглянуті. Старша донька сама вступила на державну форму навчання (Нас перебиває Боженка і розповідає вірша про мишку — маму, мишку — тата. — Авт.). Чоловік приїхав зі сходу з інфарктом. Шість років тому йому поставили два штучні клапани на серці. Лікар сказав, що клапани адаптувалися до організму. Зібрав майже усі документи, щоб нарешті оформити інвалідність. На свята поїхав до брата на Бродівщину. Але не доїхав… Лікарі сказали, що у нього стався третій інфаркт, розірвалося серце. Моментальна смерть. 1/3 серця не працювала.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/svayka_foto.jpg)
— Був строгим батьком?
— Дозволяв дітям вилізти собі на шию. Настя: «Тату, намалюй малюнок». Він до другої ночі малює. Бо Насті лінь малювати… Марта принесла зі школи одиницю. Він не сварить доньку, а каже: «Марто, що то за учень без одиниці?!».
— Розкажіть про історію з будинком.
— Коли я народила дев’яту доньку, до мене зателефонувала львівська журналістка і попросила дати інтерв’ю. У газеті вийшла стаття під назвою: «Бабський батальйон добровольця Ракуса». Той меценат прочитав про нас у газеті. Журналістка наголосила, що родина живе на 22 кв.м. Через тиждень отримую повідомлення: «Добрий день, Маріє. Я з Вижнян, з ваших країв. Можу вам допомогти. Чи можна під’їхати?». Через два дні приїхав. Такий респектабельний, на джипі, привіз малій памперси, суміш. Ми поговорили. Він запитав, чи є у нас ванна. Кажу: «Ванна є, але, щоб її встановити, бракує грошей». Питає: «А де у вас тут сільська рада?». Я йому показую, а він каже: «Тут кардинально треба все міняти!». І їде…
У сільській раді чоловік сказав, що хоче купити для багатодітної родини будинок (це було 23 серпня, багатодітна мама добре той день пам’ятає). Разом з Марією оглянув у селі усі будинки, які продавалися. Зупинився на найбільшому — 100 кв.м.
— Ця хата, яку він купив, була удвічі дорожчою, ніж інші, — каже Марія. — Секретарка сільської ради мене питає: «Де ти його взяла?». Кажу: «Він сам приїхав!». Через два дні привіз завдаток. У мене було відчуття, що це жарт. Після цього у районі такий шухер піднявся…
— Люди вам заздрили?
— Страшно! Ця історія з будинком досі не вляглася. Коли ми оформили документи, Сергій питає: «Коли хочете вселитися?». Думала, зробимо санітарний ремонт і вселимося. Він каже: «Я допоможу зробити туалет і ванну, щоб дівчатка мали де помитися» (У старій хаті туалет родина облаштувала у стайні, а милися у мисках. — Авт.). Він опалення зробив, поміняв вікна…
— Люди допитуються, хто він такий?
— Були версії, що я останню малу від нього народила… (Люди вигадували версію за версією, доходило до абсурду. — Авт.). Я, до речі, навіть чоловікові нічого не розповідала. Думала, навіщо говорити, якщо це може бути неправдою. Не хотіла розчаруватися. Коли чоловік дізнався, він був на сході, зрадів. Ми планували, що він кухню зробить. (Софія нас перебиває і показує, що у неї молочний зуб випав. — Авт.).
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/f_rakus1.jpg)
— Ви його не питали, чи він ще комусь так допомагає?
— Коли ми підписали документи, я тільки запитала, яким він бізнесом займається? Cказав, що має за кордоном ресторанний бізнес.
— То ви повірили у диво?
— У селі було стільки розмов, і секретарка сільради, щоб заспокоїти громаду, написала у «Фейсбуці» пост (Про благодійника, який подарував багатодітній родині будинок. — Авт.). Був один коментар, що нібито він залагоджує свою провину… Сергій вчився з моїм першим чоловіком в одному класі. Він не знав, що мій перший чоловік помер. Коли ми розмовляли у хаті, розповів, що з ним вчився Данило Ракус. Згадував: «Він мені магнітофон розібрав, я потім за той магнітофон добре дістав від мами».
— Після публікації ваше життя кардинально змінилося. Чому боялися давати інтерв’ю?
— У мене за стіною живе 70-річний сусід, який сидів у тюрмі за педофілію. Йому дали три роки за розбещення внучки. Коли вийшов, почав чіплятися до моїх дітей. Уляні намагався залізти в труси… Демонстрував перед дітьми своє «причандалля». Настя навіть відео зняла. Ми занесли відео до поліції, але там не реагували. Я написала декілька заяв, але їх у поліції не реєстрували. Я підняла кіпіш, запросила телебачення. Справа набула широкого розголосу. Вона добрі три роки тягнеться… Ми проводили експертизу. Довели, що діти говорять правду…
— За які гроші ви зараз живете?
— Отримую «дитячі гроші». Чоловік служив у добровольчому батальйоні, зарплати не мав. Два роки життя віддав державі! Допомагають волонтери. Вони не знали, що Володя багатодітний батько. Коли готували подарунки до Миколая, кажуть до чоловіка: «Ну, Дєд (так його називали побратими), у тебе малих дітей немає». А він: «Чому немає? Ану, беріть папір, ручку, записуйте». Він перерахував усіх дітей, а той волонтер питає: «Це вже з внуками?». А він: «Ні, то ми дітей записали. А тепер будемо записувати внуків». Цілий батальйон стояв дибки…
Коли я йшла Ангелінку народжувати, продала свій образ з бісеру «Свята вечеря» за 120 євро. Стояло питання про кесарів. За кесарів я не платила, але за ліки треба було заплатити понад 4 тисячі грн. У житті розраховую сама на себе!
Йдемо з Марією до нового будинку. За старшу у хаті — Настя. 6-річна Софійка підбігає до мене і дає на прощання цьом. По дорозі розпитую, скільки літрів борщу жінка варить на сім’ю?
— Небагато — 8 літрів! — каже. — Голубців готую два баняки по 5 літрів. Так, щоб було хоча б на два дні. У сезон роблю 300 банок закруток. Помідори, баклажани, кручу все, що крутиться (усміхається. — Авт.). У підвалі — тонна бульби, яку сама виростила.
Навпроти будинку — церква. Заходимо у двір. Навколо будинку сад. Є літня кухня. Господиня каже, планує, коли діти підростуть, завести велике господарство.
— Тут жила бездітна пара, — каже Марія, коли заходимо всередину будинку. — Це буде моя кімната і трьох молодших доньок. Поруч — кімната для чотирьох старших доньок (Кімнату у старій хаті Марія планує залишити старшій доньці. — Авт.). Всередині тепленько і пахне свіжим ремонтом. Це — кухня і їдальня. Велика веранда. Думаю, десь за два тижні вселимося (усміхається щаслива господиня. — Авт.).
Усі фото авторки