Купували вітаміни, а натомість наїлися пестицидів
В Україну завезли нашпиговане «хімією» китайське помело. Його обіцяють вилучити з продажу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/381554/pomelo1.jpg)
«В Україну з Китаю завезли отруйний фрукт — медове помело. Фахівці знайшли у ньому небезпечний високотоксичний пестицид». Така інформація облетіла інтернет-простір минулого тижня. Щоправда, помело з продажу не зникло — його продають як у великих торгових мережах, так і у невеликих крамницях. Працівники нашої газети отруїлися помелом, яке купили у магазині навпроти редакції (вул. Героїв УПА, 76). Також отруїлися цим екзотичним фруктом й інші члени їхніх родин. Журналіст «ВЗ» дізнавалася, чи мають ці фрукти сертифікат якості, чи будуть їх вилучати з продажу?
Наша колега розповіла журналісту «ВЗ», що з’їла буквально два шматки помела. «Смак сподобався, він такий ненав’язливий. Наступного дня відчула дискомфорт у шлунку. Але не надала цьому особливого значення. Вночі почав боліти шлунок. Біль був ріжучий. Була гіркота у роті… Запитала в інших членів родини — мами, батька, зятя, — як почуваються. Усі сказали, що мали діарею. У мене діареї не було. Зранку встала, випила кави… Стало краще. В обід пішла до ресторану, ми святкували день народження доньки. Поїла, хоч апетиту зовсім не було. Тоді мені різко стало зле… Почалася діарея. Відчула сильну слабість. Мене тягнуло на сон…
Коли прийшла додому, температура була 37,3 (для мене це висока температура), — веде далі журналістка. — Тоді я зрозуміла, що це отруєння. Але ніяк не могла второпати, чим я отруїлася. Про помело я забула. Почала лікуватися, як від отруєння. У животі й надалі був різкий біль і гіркота у роті. Наступного дня я проспала цілий день. Прокидалася лише, щоб випити таблетку. Це було як забуття… До речі, рвати не хотілося, як це зазвичай буває при отруєнні. Коли стан покращився і я почала читати новини, то побачила інформацію про помело, в якому знайшли пестициди. Розповіла про це знайомій. Вона каже, що часто купує цей фрукт. І справді, недавно у всієї родини була діарея, але ніхто з помелом це не пов’язував".
Я спершу пішла подивитися, чи продають помело у «Сільпо». Не одразу його помітила, він ніби зливався з апельсинами та грейпфрутами. Але продавчиня показала коробки, в яких лежало помело з Китаю. На моє зауваження, чи знає вона про те, що у ньому знайшли отруйну речовину, відповіла, що вперше про таке чує. «Торгуємо цим фруктом з жовтня, — зауважила продавчиня. — Його добре розбирають, продаємо і ящик, і два. Іноді гнилий фрукт трапляється, тоді ми його відкладаємо».
Продавчиня каже, сама екзотичного фрукту не їла. Крім того, зауважила, що зараз покупці найбільше купують мандарини і хурму.
Завідувач відділу фруктів та овочів супермаркету пан Дмитро здивувався, коли почув від мене про отруйне помело. «Ніяких скарг від покупців до нас не надходило, — зауважив завідувач. — Інформації про вилучення фрукту ми не отримували. Ми співпрацюємо з організаціями у Києві, які проводять перевірку усього товару».
Цікавлюся у завідуючого, як буде реагувати на мою інформацію. Можливо, він чув про те, що у вересні було масове отруєння помелом у Тернопільській області. Лікарі повідомили, що сталося це через пестициди. «Продаємо помело декілька років, завжди все було добре, — парирує завідуючий. — Нам надходять листи від компаній, які проводять перевірку товарів, якщо щось не так. Кажуть, які мають бути наші дії. Ось, наприклад, у куразі знайшли шкідників. Ми подивилися на товар (звірили дату виготовлення) і одразу зняли його з продажу».
Наостанок завідувач запитав, де мої колеги купували помело. «Можуть бути різні виробники, — зауважив. — Наприклад, яблука. В одному селі на Закарпатті — одні яблука, в іншому — інші. Їх же не з одного саду везуть. Так само з помелом».
Йду у магазин навпроти редакції, де мої колеги купували злощасний фрукт. Серед інших фруктів на вітрині є й помело. Коштує 37,99 за кг (країни-експортера на ціннику не вказано). Йду до кабінету завідуючого. Називається Андрієм Володимировичем. Розповідаю про отруєння колег. «Чекайте, будь ласочка, це дуже серйозна проблема, — каже завідуючий. Витягає зі столу стоси паперів. — Внутрішньої перевірки фруктів ми не проводимо. Але ми маємо сертифікати якості на фрукти і овочі. Правда, я не пам’ятаю, за яке число були ці сертифікати якості».
Кажу завідуючому, що помело експортують з Китаю. Але інформації на ціннику немає. «Це „Шувар“, — каже Андрій Володимирович. — Говорю вам так, як є». «А в кого ви тоді брали сертифікат?» — запитую. «Зараз я вам скажу…». Завідуючий довго перебирає папери. Але сертифіката якості так і не знаходить. «Чи будете вилучати помело з продажу?» — допитуюсь. «Ми можемо вже його вилучити», — каже завідуючий і дає вказівку адміністратору вилучити екзотичний фрукт з продажу. Просить мене повідомити про проблему на «гарячу лінію» їхньої мережі магазинів. Бо, крім мене, зі скаргами ніхто до магазину не приходив. Обіцяє повідомити про проблему комерційний відділ мережі магазинів.
Коментар для «ВЗ»
Ростислав Волошин, заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області
— Чи ви маєте інформацію про те, що у таких фруктах, як помело, знайдено небезпечні речовини — пестициди?
— До нас таке повідомлення надійшло по системі RASFF. Це всесвітня система повідомлень про невідповідність у харчових продуктах. За допомогою цієї інформації можна запобігати їхньому поширенню.
Ми це повідомлення отримали 21 листопада. У ньому було зазначено дві фірми, які торгують помелом, одна київська, інша — львівська. Щодо львівської фірми, вони вказали у Львові лише юридичну адресу. Ця фірма має склади в Закарпатській області та на Тернопільщині. Ми їм повідомили про це. Вони сказали, що на складах у них цієї продукції вже не залишилося.
— Наскільки ці пестициди небезпечні?
— Це, можна сказати, нітрати. Результатів лабораторних досліджень ми не маємо. Маємо тільки повідомлення, що ця продукція не відповідає вимогам через вміст пестицидів.
— А якщо продукція в магазин надійшла з ринку «Шувар». Як у таких випадках діяти?
— Якщо продукція надходить у супермаркет, цей ланцюг простіше проконтролювати. В супермаркетах є всі необхідні документи. Є ветлікарі, які здійснюють контроль. Якщо товар потрапляє на ринок, значно складніше щось зробити. Хоча 90% овочів та фруктів крамниці беруть саме на «Шуварі».
— Чи ви можете ініціювати дослідження небезпечного продукту з ринку?
— Якщо ми відслідкуємо, у які торгові точки товар пішов з цих складів, тоді зможемо інформувати про це. Якщо товар привезли на «Шувар», і такий факт встановлений, ми їх про це повідомимо.
— То ви продовжуєте працювати над цим питанням чи ви вже забули про отруйне помело?
— Ви розумієте, що в нас на території Львівщини юридична адреса цієї фірми — це квартира на п’ятому поверсі, два крісла і стіл. Щоби дослідити, потрібно мати інформацію зі складів, куди воно пішло (чиновник підвищує тон і нервується. — Авт.).
— Ставлю вас до відома, що наші працівники отруїлися помелом…
— А чому вони не написали скаргу-звернення до нас? Ми тоді б мали підставу провести перевірку у магазині, і цей ланцюг встановити. Візьмемо цю продукцію на дослідження. (Кажу чиновнику, що публікація в газеті і є тим зверненням. — Авт.).
— Чи існують сертифікати якості на екзотичні фрукти в принципі?
— Згідно із законодавством, має бути товаро-транспортна накладна. Якщо це імпортна продукція, є відповідний перелік документів. Сертифікат якості… Щодо тваринної продукції, точно має бути ветеринарний документ. Про рослинну продукцію не готовий сказати, у нас на кордоні інша ветеринарна служба працює. Супермаркети мають внутрішній контроль, і вони вимагають від постачальників, щоб там була хоча б декларація виробника, або посвідчення про якість. Менші крамниці теж вимагають… Але за законом це не передбачено.