«Коли вперше побачив океан – заплакав»
Хлопець з ДЦП подолав п’ять тисяч кілометрів, щоб втілити мрію в життя — побувати у крайній точці Європи.

Дванадцять країн світу (Україна, Польща, Чехія, Німеччина, Австрія, Ліхтенштейн, Швейцарія, Італія, Монако, Франція, Іспанія, Португалія), п’ять тисяч кілометрів за сто днів. Це результат подорожі 20-річного Івана Маслюка із селища Березівки Радехівського району Львівщини, який хворіє на ДЦП. Він мандрував Європою на спеціальному триколісному велосипеді (де можна крутити педалі руками). І все це заради того, щоб реалізувати дитячу мрію — побувати у крайній точці Європи, на мисі Рока, що у Португалії. Такий формат мандрів в Україні відбувається вперше.
Іван Маслюк разом з друзями (Олегом Савчуком та Олександром Луциком) започаткували соціальний проект On 3 wheels (на трьох колесах). Мандрівка велосипедом для особливих людей стартувала 13 серпня зі Львова і завершилася 19 листопада на мисі Рока.
...Друзі Івана приносять його на руках на прес-конференцію, яка відбулася у Львівській міській раді. Вмощують хлопця у крісло. Підходжу до Івана, щоб поспілкуватися. Допомагаю йому зняти куртку... “Не пошкодував, що вирушив у таку далеку дорогу, - каже хлопець. - Спочатку рідні та друзі відраджували, казали, що ДЦПшнику небезпечно подорожувати так далеко, тим паче незвичним велосипедом. Не послухав їх, хоча розумів, що це небезпечно”.
Олег Савчук (координатор проекту On 3 wheels) познайомився з Іваном Маслюком на дискотеці. Іван стояв на ходулях і демонстрував, що на дискотеці він такий, як усі. Згодом зав’язалося знайомство з однокласником Івана — Олександром Луциком. Хлопець, який хворіє на ДЦП, розповів їм про мрію дитинства. Та як добратися аж до Португалії? А чому б не на спеціальному триколісному велосипеді. Щоб ним вправно керувати, потрібно було провести для Івана вишкіл. Друзі Олег та Олександр влаштували йому низку тренувань на витривалість, координацію рухів. Іван катався верхи на коні (спочатку хлопці думали вирушити в Європу саме на коні), підтягувався на турніку та... брусах (це фізично складно навіть для спортивних людей. - Авт.), їздив із заплющеними очима на велосипеді. “Ніколи не сидів на велосипеді, не вмів ним користуватися. Перш ніж вирушити в Європу, тренувався по Карпатах, де їздив велосипедом”, - пригадує Іван.
На старті подорожі хлопці мали у кишені 250 євро. Гроші закінчилися за кілька днів... Ледь на продукти вистачило. Але у всіх європейських містах хлопцям допомагала українська громада. Хлопці отримали від небайдужих людей шість тисяч євро.
“Ми відвідували будинки для людей з особливими потребами, ночували у людей, у наметах просто неба, у хостелах, - каже Іван Маслюк. - Польща — єдина країна Європи, де ми не ночували у наметах. Там прийняли до себе в домівки українці. В Австрії та Іспанії були деякі проблеми. Поліція зробила нам зауваження, що встановили намет у недозволеному місці. Обшукали машину, знайшли ніж, яким різали помідори на канапки. Сфотографували “зброю”, склали протокол і поїхали геть. Наступного дня до нас навідався інший патруль поліцейських. Пояснили їм, що ми учасники благодійного проекту, нам нема де ночувати, а ніж потрібен для продуктів. Поліцейські зрозуміли і відпустили”.
Іван Маслюк через місяць подорожі почав сильно сумувати за домом, за батьками. Впав у депресію. Під час підйому на вершину Альп — Мон-Блан — впав, сильно подряпався. Тоді з необережності трохи потрощив апаратуру своїх друзів. Хотів здатися і повернутися додому. Але друзі переконали продовжити мандрівку, бо інакше не здійснить своєї мрії.
Найбільше Івану Маслюку сподобалася Португалія, зокрема океан. “Коли під’їхав до океану — заплакав. Друзі побачили сльози на моїх очах і теж заплакали”, - пригадує Іван Маслюк.
Хлопець каже, що, крім реабілітації та внутрішньої сатисфакції, побачив, як живуть і поводяться з особливими людьми в Європі. На відміну від України, там їх не ображають. У Європі людей з обмеженими можливостями не закривають, як у нас, у чотирьох стінах інтернатів чи своїх помешкань, а дають можливість подорожувати, займатися улюбленою справою, радіти життю. “Україні ще далеко до цих стандартів, - каже Іван. - Там допомагають волонтери, є підтримка влади. В Європі зовсім інша культура щодо людей з особливими потребами. Ставляться як до звичайних здорових”.
Тепер Іван разом із друзями хоче підкорити США. Друга мрія Івана — представити Україну на Паралімпійських іграх (змагання на триколісному байку).
А ще учасники проекту On 3 wheels хочуть розробити в Україні “жульєтки” (вони популярні у Франції. - Авт.) для реабілітації неповносправних. Це спеціальний прилад, який складається з колеса, де нерухомо вмощують неповносправного, а збоку двоє людей допомагають пересуватися людині у “жульєтці”. За допомогою цього особливі люди можуть подорожувати. “Туризм для людей з особливими потребами — велика реабілітація”, - наголошує Олег Савчук.
Фото з приватного архіву мандрівників