Учений мусить бути голодним?
Одне євро з 10 у країнах Євросоюзу вкладають у розвиток науки. А в Україні жаліють віддати на науку хоч би одну гривню зі ста...
![](https://img.wz.lviv.ua/Mt4CFwfvgYlihRpT7rYzVybKRrY=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/news/2012/10/f0fe0f7ec49b5f0cdcc8d4674dff48b3.jpg)
“Часте вживання алкоголю призводить до алкоголізму”. “Подружні пари, які конфліктують щодня, розлучаються”. “Божі корівки також хворіють на венеричні недуги”. Щороку подібні наукові “пошуки” обходяться британській казні та грантодавцям у сотні тисяч фунтів стерлінгів. Дослідження, результати яких не можна застосувати на практиці, учені називають “білим шумом”. 99% з них так і залишаться порожнім звуком. Зате 1% — підштовхне до справді великих відкриттів...
На розвиток науки в Україні виділяють зі загального бюджету майже 1% (станом на цей рік, 4 млрд. гривень). Це — де-юре. Де-факто — 0,3%. Учених в Україні налічується 134 741 (за даними Держкомстату). Тобто на кожного науковця на рік держава (фактично, а не на папері) виділяє 9648 гривень. У цю суму входить зарплата вченого, витрати на реактиви, обладнання, літературу, поїздки на симпозіуми і конференції, оплата комунальних послуг установи, у якій працює, та інші “радощі” життя. У країнах ЄС на потреби науки йде 1,7% ВВП (це — у середньому. У Німеччині — 2,8%, у Франції — 2,2%). Кожна країна може отримати додаткове фінансування зі спільного “гаманця” (одне євро з 10 у Євросоюзі вкладають у розвиток науки).
“Попри усі труднощі, наука в Україні розвивається, — каже доктор біологічних наук, професор, академік НАН України, директор Інституту біології клітини НАН України Андрій Сибірний. — Найкраще держава фінансує програми з дослідження наслідків Чорнобильської катастрофи. Іноземців це питання не дуже хвилювало, аж поки у Японії не вибухнули реактори на АЕС. Почали їхати до нас, цікавитися прогнозами, яким буде здоров’я нації... Проводяться дослідження у сфері медицини (правда, проекти фінансує не держава, а світові фармацевтичні компанії). Щоб препарат випустили на ринок, мусить пройти три етапи клінічних досліджень: спочатку на клітинах, потім — на тваринах і, у самому кінці, на людях. Погодитися на експериментальне лікування повинні десятки тисяч добровольців, інакше результат не зарахують. Ось чому такі дослідження можуть тривати й десять років. У розробку препарату виробник вкладає не менше 1 млрд. євро. Зрозуміло, буде робити усе, щоб витрати окупилися. А поки лікарський засіб не отримає дозволу на реалізацію, роздаватиме його безкоштовно”. Науковець заперечує той факт, що іноземці проводять експерименти на наших людях: “Безнадійно хворі отримують шанс прожити ще кілька років. Курс хіміотерапії на задавненій стадії раку коштує дві тис. доларів. А тут з’являється новий перспективний лікарський засіб, який реально може допомогти. Моя знайома на такому препараті п’ять років прожила, хоча у неї виявили метастази!”.
“У наших розробках зацікавлені і США, і Велика Британія, й інші країни ЄС. Найперспективніші напрями для вивчення — імунологія, лікування онкозахворювань, туберкульозу та серцево-судинних недуг — хвороб, від яких масово помирають українці. Правда, ми не займаємося розробкою препаратів, а лише експериментуємо зі схемами лікування... Оскільки держава не фінансує взагалі або слабо фінансує наукові дослідження, молодим науковцям доводиться уповати на гранти”, — визнає проректор з науково-педагогічної роботи Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького Анатолій Магльований.
“Наука “при вузах” — це не фундаментальна наука. Вона піднімає рівень інтелекту, але не веде до науково-технічного прогресу, — вважає керівник відділу ендоекології людини Українського інституту екології людини Михайло Курик. — Національна академія наук ледь животіє. Й існувати буде, доки житиме Борис Євгенович (Патон. — Авт.). Хоча ще на початку 90-х Україна входила у десятку європейських країн з найвищим науковим потенціалом. Тепер ми — на останньому місці!”.
“Наука в Україні фінансується за залишковим принципом, — каже вчений. — Цих грошей навіть на зарплати не вистачає. Матеріально-технічна база відсутня, бо все розікрали. Грантів нам вже не дають. Думають: українці як не проп’ють гроші, то проїдять. Четверо моїх молодих науковців назавжди “застрягли” у Штатах. Ще один поїхав в Австрію. Що я можу зробити? Сказати: “Не їдьте?!”. Але хіба вони погодяться працювати тут за копійки? Навчання за кордоном коштує дешевше, а після захисту кандидатської гарантовано знайдуть високооплачувану роботу. В Україні у них немає перспектив”.
“Можна сидіти склавши руки, бо грошей немає. А можна працювати навіть у таких жахливих умовах — було би бажання. Українська наука інтегрована у світову. Ми не у Північній Кореї живемо. Якщо маєте оригінальні ідеї, можете знайти людей, які готові будуть вкласти у ваш проект гроші”, — переконаний головний науковий співробітник Інституту геронтології ім. Д. Чеботарьова Олександр Вайсерман.