Чи можна вилікувати астму?
Близько 262 мільйонів людей хворіють на бронхіальну астму у всьому світі. Це одна з найбільш поширених неінфекційних хвороб, яка вражає як дітей, так і дорослих. Астма потребує ретельного лікування та дотримання певних рекомендацій щодо способу життя, наприклад, зменшення контакту з алергенами. Дотримуватися цього не завжди легко. Тому у багатьох пацієнтів виникає питання, а чи можна повністю вилікувати хворобу?
На ці та інші запитання відповідає пульмонолог Комунального некомерційного підприємства «3-тя міська поліклініка м. Львова» Наталія Данькових.
— Отож, Наталіє Семенівно, розпочнімо із запитання, яке цікавить багатьох, — чи можна вилікувати астму?
— На жаль, повністю позбутися бронхіальної астми неможливо. Проте можна підібрати ефективну терапію, яка допоможе контролювати прояви захворювання та мінімізує їх виникнення. Ще більш ефективним способом лікування є алерген-специфічна імунотерапія, яка дозволяє зменшити підвищену чутливість до алергена. Завдяки їй можна отримати тривалу ремісію.
— За допомогою чого можна визначити, чи хвора людина на цю недугу?
— Методів є багато. Один із них, який ми тепер використовуємо, це — спірометрія. За допомогою одного вдиху пацієнта лікар отримує інформацію про стан його дихальної системи. Спірометрія — тест, який вимірює, скільки та як швидко ви можете вдихати та видихати повітря з дихальних шляхів. Він дозволяє оцінити дихальні об’єми та ємності, які змінюються за патологій дихальної системи. Саме це дослідження допоможе виявити бронхіальну астму, а також багато інших захворювань.
— Якою є причина розвитку астми?
— Однозначної відповіді на це запитання поки що не дав ніхто. Хоча виділяємо кілька чинників. Зокрема, істотний вплив мають генетична схильність, алергії, часті хвороби дихальних шляхів, забруднене повітря та інші шкідливі умови навколишнього середовища.
— З якого віку проявляється ця недуга та якими є її симптоми?
— Найчастіше бронхіальна астма проявляється в дитинстві. Симптоми можуть турбувати хворого/у з різною частотою, нерідко вночі.
Бронхіальна астма зазвичай характеризується хронічним запаленням дихальних шляхів. До основних симптомів відносять хрипи зі свистом під час видиху, часті простудні захворювання, за яких уражаються нижні відділи дихальної системи, періодичне ускладнення дихання, кашель, який більш виражений вночі, сезонні проблеми з дихальною системою.
Крім того, бронхіальна астма проявляється гостро під час контакту хворого з димом (зокрема, димом сигарет) та іншими потенційними алергенами, за фізичних навантажень, змін температур на вулиці та в приміщенні, емоційної напруги.
— Чи потребують такі хворі особливого догляду і як довго?
— Цей стан потребує постійного, тривалого, часто пожиттєвого лікування. Саме тому в Україні астма входить до переліку хвороб, препарати від яких можна отримати безплатно чи з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки». Щоб отримати рецепт, необхідно звернутися до лікаря, який спостерігає за станом, або до сімейного лікаря.
— Чи можна запобігти виникненню захворювання?
— Тут можна дати рекомендації такі ж, яких слід дотримуватися, аби уникнути алергічних захворювань, адже астма досить часто є їхнім наслідком.
Отож радимо:
- регулярно прибирати і провітрювати своє помешкання, щоб уникнути впливу домашніх алергенів;
- на роботі використовувати засоби індивідуального захисту, щоб уникнути впливу промислових алергенів;
- відмовитися від куріння;
- не займатися самолікуванням.
Радимо пам’ятати, що своєчасна діагностика й терапія допоможуть контролювати перебіг захворювання та жити повноцінним життям.