«Не впевнена, що знайдете сьогодні людину, яка бачила живу Соломію Крушельницьку. А я бачила!»
Ексклюзивне інтерв’ю з Вірою Бонь, яка уже 67 років працює у Львівському музеї Івана Франка
Віра Лук’янівна Бонь, яка працює у Музеї Івана Франка 67 років, не просто старожил, а справжня легенда музею! Високоінтелігентна й надзвичайно ерудована людина. Саме завдяки їй музейні фонди поповнилися ексклюзивними експонатами.
Віра Лук’янівна — ініціаторка й співавторка створення у Нагуєвичах садиби Івана Франка, а також художньо-меморіального комплексу в Нагуєвичах «Стежками Івана Франка». Ба більше, пані Віра, мабуть, єдина, хто на власні очі бачив славетну Соломію Крушельницьку. Віра Лук’янівна долучилася до створення музею української співачки і особисто зібрала близько тисячі експонатів для нього. Спілкуватися зі старшою науковою співробітницею музею Вірою Бонь, якій нещодавно виповнилося 94 роки, — не просто задоволення, а велика честь.
— Віро Лук’янівно, 1955 року ви прийшли у Музей Івана Франка, після закінчення аспірантури у Львівському університеті. Яким тоді був музей?
— Коли ще вчилася в аспірантурі, академік Михайло Возняк дав тему «Іван Франко проти декадентизму в українській літературі». То були такі тяжкі часи, коли кожного дня когось з університету виганяли, виключали з комсомолу… У музеї було вакантне місце заступника директора, і я його посіла. Тут працювали мої друзі з університету — Левко Полюга (у майбутньому доктор, професор. — Г. Я.) та Марія Гула, з якою ми жили під час навчання в одному гуртожитку і одній кімнаті. 1956 року в усьому світі відзначали 100-літній ювілей Івана Франка. Це був перший ювілей українського письменника, який відзначали у всесвітньому масштабі. Франко досі — єдиний український письменник, 100-ліття якого відзначали на рівні Всесвітньої ради миру. А це така велика подія! У музеї почалася велика перебудова, бо у Києві, у ЦК партії й міністерстві культури, знали, що до Львова приїдуть делегації з усього світу. А куди вони прийдуть? Та звісно, що у будинок Франка. От тоді і було виділено кошти на перебудову експозиції, на впорядкування. Нас змусили терміново усе це зробити. А нас тоді було лише троє — я, Марія Гула та Левко Полюга.
— Так мало людей тоді працювало?
— Оце вся команда, яка тут була і яка мала зробити експозицію. Зробили ми тоді багато, однак основний зміст експозиції у тодішньому стилі був такий: «Франко — пропагандист марксистських ідей», «Франко — борець проти українського буржуазного націоналізму», «Франко — послідовник марксистських ідей»… Коли ми переробили експозицію, прийшли Марія Деркач, Михайло Рудницький, син товариша Франка — Євген Давидяк, Одарка Бандрівська. Ми були такі щасливі, що нам усе вдалося, а Михайло Рудницький каже: «Це музей за агітацію, прошу я вас, і пропаганду. Це як агітпункт перед виборами!». Ми опустили голови. І Рудницький почав розповідати, що був у такому музеї у Франції, у такому — у Великій Британії, ще у такому у Бельгії… І як у тих музеях. Звісно, переробити так, як він бачив у музеях за кордоном, ми не могли, але на майбутнє це була для нас «наука».
Потім з тими людьми усе життя контактували. Особливо з Марією Деркач. Це сучасниця Франка, яка була значно молодшою від поета, але у 30-х роках минулого століття вперше впорядковувала архів Франка і його бібліотеку. Це була така розумна жінка! Коли ми приходили до неї, вона розповідала нам і те, що можна, і що не можна. Саме від неї ми вперше довідалися біографію дружини Михайла Грушевського. На той час Грушевський уже відійшов в інший світ, а його дружина жила у Києві — у злиднях. У помешканні Марії Деркач ми побачили старовинні речі, що належали Франкові і Грушевському. Але тоді ми навіть не мали права вимовити прізвище Грушевського. На той час Музей Франка був у будинку Франка, а другий відділ — у будинку Михайла Грушевського, де зараз і є музей Грушевського. А коли ми вели екскурсію у будинку Грушевського, люди часто запитували: «Ось цей будинок Франка, а ось цей чий?». Ми не мали права сказати, що він належав Грушевському. Казали: «Сусіда».
— То багато правди ви довідалися саме від Марії Деркач?
— Так. До прикладу, ми знали, що Франко відмовився від сповіді, Франко вигнав священника… Насправді, все було зовсім по-іншому. Зрештою, від тих старих інтелігентів ми багато чого довідалися нового.
— Але ми почали зі 100-літнього ювілею…
— Так, приїжджали делегації з соціалістичного світу — Польщі, Чехословаччини, Югославії, також із Канади, Китаю… Ми почали налагоджувати зв’язки з тими країнами, особливо з Канадою. Знали, що за кордоном живе донька Івана Франка — Анна. Але, коли ми вели у Львові екскурсії, ніколи про це навіть не згадували. Коли у нас запитували, які діти були у поета, ми казали — Тарас Франко. Він жив у Києві. Анну не можна було називати, Петра також.
— Як Анна опинилася за кордоном?
— Ще дівчиною, 1914-го, виїхала зі Львова до Києва. Почалася Перша світова, Анна назад не повернулася, бо виїхала до Німеччини, там вийшла заміж. Згодом перебралася до Канади. Ми ж від дружини Петра Франка, яка жила у Львові, знали, що Анна живе у Канаді.
— Петро Франко також був заборонений?
— Аякже! Про нього навіть ніхто не згадував. Петро загинув під час Другої світової. Дружина Петра жила поблизу музею — на Запорізькій вулиці. Директоркою Музею Франка тоді була Марія Кіх, яка свого часу дружила з Петром Франком. Як було «возз'єднання» 1939 року, Петро Франко і Марія Кіх були активними діячами, які йому сприяли… Після смерті Петра його родина жила у злиднях, а Марія Кіх допомагала цій родині. Саме вона нас, працівників музею, і познайомила з дружиною Петра. І листувалася з Анною — своєю братовою, яка жила у Канаді.
— Анна не могла приїхати до Львова?
— Ні. Але згодом їй дозволили приїхати у Радянський Союз. Думаю, їй у цьому допомогла Марія Кіх. Це був 1967 рік. Вона тоді вперше приїхала до Львова. Для нас було величезним щастям — на власні очі побачити доньку Франка! Ми у неї розпитували, який він був, її батько. Саме Анна розповіла нам, де що стояло в домі Франка. За ті два місяці, поки вона була у Львові, нам вдалося зробити перестановку у будинку Франка. Вона згадувала все до дрібниць — що стояло на столі, де було ліжко і чим застелене. Те, що ми зараз маємо меморіал, — це заслуга Анни, бо саме за її спогадами ми зуміли відтворити тогочасну дійсність.
— Анна, мабуть, приїхала не з порожніми руками?
— Звісно. Привезла рукописи Франка, і книжки, і деякі його особисті речі. А тепер у наших фондах зберігаються листи, які згодом писала Анна Франко до музею і особисто Марії Кіх. За неї ми відвідали чи не усі музеї колишнього Союзу — Музей Пушкіна, музеї Толстого, Некрасова, Лермонтова, бачили церкву навпроти його садиби… Нам відкрилися очі: та де нам було до них! Коли ми повернулися, пішли в обком партії і сказали, що у цих музеях, які ми бачили, висять ікони, а ми не маємо права повісити образ у домі Франка. Нам дозволили, але тільки у Нагуєвичах.
Після Марії Кіх директором нашого музею став син Василя Стефаника — Семен Васильович Стефаник. І нам дуже пощастило! Знаєте, чому? Бо до того Стефаник був головою Львівського облвиконкому, тож мав усюди зв’язки. Знаєте, якщо людина бідна — вона нікому не потрібна. Так само і музей. Ми, працівники, знали, що і як треба зробити у музеї, але ж для цього були потрібні кошти. І Семен Стефаник, використовуючи свої зв’язки, допомагав шукати ці кошти. Саме завдяки йому нам вдалося у Нагуєвичах зробити садибу батьків Івана Франка. Бо на тому місці, де була батьківська хата, росла трава і паслися кози. Знання у нас були, а Стефаник «вибив» гроші. За рік було збудовано садибу. Коли будову було завершено, це була «помпа» не лише для України, а для всього тодішнього Союзу. На відкриття прийшло понад 20 тисяч осіб, приїхав тодішній голова Спілки письменників СРСР Сергій Михалков. Він сказав: «Ми відкривали музей Пушкіна, але такого багатолюддя ще не бачили». Тоді не лише машиною селом не можна було проїхати — пішки неможливо було перейти! Це був такий патріотизм, піднесення, велике щастя. На нас усі дивилися і дивувалися — як нам то вдалося.
— Але ж не лише музеєм Івана Франка ви займалися протягом життя. Були також ініціаторкою створення музею Соломії Крушельницької і особисто віддали у цей музей тисячу експонатів…
— В Івана Франка був опікун — Карло Бандрівський. Вони зналися ще з гімназії. У Карла була дружина — рідна сестра Соломії Крушельницької. Донька Карла Бандрівського, Одарка, часто навідувалася у наш музей. Це все відбувалося за час директорства Семена Стефаника, який дружив з Крушельницькою. Не впевнена, що у Львові сьогодні ви знайдете людину, яка би бачила у своєму житті живу Соломію Крушельницьку. А я бачила! Я тоді була студенткою четвертого курсу Львівського університету. Поруч з моєю кімнатою у гуртожитку жив студент історичного факультету Овсійчук. Якось він зустрів мене у коридорі і каже: «Віро, давай завтра підемо на вечір у консерваторію. Там буде виступати Соломія Крушельника». Запитую: «Хто така?». Тоді я вперше у житті почула це прізвище.
— Ви пішли?
— Так, я ще й своїх подружок взяла. То був останній виступ Соломії Крушельницької. Це був 1949 рік. Слухали пісні «Катюша» та інші радянські патріотичні пісні. Виступали молоді студенти консерваторії, було гарно. У другій частині того вечора виступала Соломія Крушельницька. Вийшла на сцену, як мені тоді здавалося, старенька жінка, — з паличкою у руці. Стала біля піаніно і почала співати. Знаєте, це був божественний спів. Пам’ятаю, як вона співала «Вівці, мої вівці», «Село родинне»… Вона співала українські народні пісні. Ми її викликали «на біс» неодноразово.
А потім я потрапила у Музей Франка. Хто приходив на екскурсію, заходив у кабінет Франка і звертав увагу на ріг достатку, який стояв у кутку. Запитують — чия це річ? Я не знала. А про той ріг мені розповів надзвичайно інтелігентний чоловік, наглядач музею: «Цей ріг Соломія Крушельницька подарувала Франкові». Від цього рогу достатку і почався сучасний Музей Соломії Крушельницької. Ми роками збирали матеріали до цього музею. Добре зналися з Одаркою Бандрівською. Збирали речі для Музею Франка. Коли Одарку звільнили з консерваторії, їй дуже тяжко жилося — коштів не мала, точніше, бідувала. Сім’ї і дітей не мала. Жила на одну пенсію. Щоб їй допомогти, ми купували у неї речі її батька — шафу і столик, бо за тим столиком сидів сам Франко. Якось я прийшла до неї, а вона каже: «Відкрий си ту шухляду». Відкриваю, а там не Франкові речі, а фотографії Соломії Крушельницької. От зі шухляди і «посипався» Музей Крушельницької. 1939 року, перед самою війною, Крушельницька приїхала до Львова. Тут її застала війна, але славетна Соломія жодного разу за німців не виступала.
Читайте також: «Франко ловив рибу найрізноманітнішими способами — саками, гаками, якірами і навіть голими руками»