«Майдан і нинішня війна — це наші Треті визвольні змагання»
Військовий письменник Назар Розлуцький — про війну, родину, роботу, своє бачення новітньої історії України
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/431775/gist11839766134391272894795598579763885450998587o.jpg)
Якось, мандруючи з «Книжковим двориком на колесах» Гуцульщиною, ми підібрали молодого хлопця, який намагався зупинити попутку на одній з гірських доріг. В автобусі їхали письменники, а хлопець, який назвався Назаром, теж писав вірші, спільну мову знайшли відразу. Відтоді минуло сім років, і ось ми зустрілися з Назаром Розлуцьким у місті Лева під час Всеукраїнського форуму військових письменників.
— Назаре, одна з ваших трьох книжок називається «Нотатник мобілізованого». Коли ви були мобілізовані і як опинилися на фронті?
— Мобілізувався я у 2015 році. Коли почалася війна, я пішов до військкомату і залишив свої дані.
— Добровольцем?
— До військкомату пішов добровільно, але не люблю, коли стосовно мене вживають слово «доброволець». Доброволець — це той, хто пройшов цей шлях до кінця.
— У військкоматі вас взяли «на замітку»…
— Тоді всіх чоловіків брали «на замітку». Біда в тім, що не всі чоловіки бралися на цю «замітку». Чому я не наполягав у 2014 році на мобілізації? Буду відвертим. У мене була розмова з мамою — я у неї один син. Я сказав мамі: «Розумію ваші почуття, тому рватися не буду, але і „косити“ теж не буду. Якщо повістка прийде, тоді вже піду». Повістка прийшла роком пізніше, коли треба було міняти людей першої, другої, третьої хвиль мобілізації. Це сталося у травні 2015 року. Мене викликали до військкомату, і майор привітав мене у лавах Збройних сил України, оголосив, що я мобілізований. Сказав мамі, організували прощальний вечір для друзів… Та й відправився в армію.
— Де працювали на той момент?
— Жив в Івано-Франківську, працював у Музеї визвольної боротьби. Колектив це сприйняв по-різному. Лише так здається, що в Музеї визвольної боротьби всі мають бути патріотами, розуміти, куди і навіщо я йду. Були такі, які казали: «Давай ми щось зробимо, щоб ти не йшов»…
— Якусь «відмазку»?
— Так, «відмазку» можна було знайти. Але усвідомити цього факту я не міг.
— Хто ви за фахом?
— Історик. Закінчив історичний факультет Прикарпатського інституту імені Василя Стефаника. До війни досліджував історію України. Найбільше мене цікавить період ХХ століття — історія українських визвольних змагань та тоталітарних режимів на українських землях — радянського і німецького. Зазвичай люди люблять ранню історію, вона їм видається романтичнішою, а те, що не надто віддалено від нас у часі, здається простішим і зрозумілішим. А починаєш «копатися» в історії ХХ століття і розумієш, що люди мало що зрозуміли і зробили небагато правильних висновків, тому ми зараз це все знову проходимо. Сьогоднішня гібридна війна з Росією — не нове. Це майже те саме, що радянські більшовики зробили проти нас сто років тому. Тодішня агресія проти України теж була гібридною, навіть скопіювали багато елементів більшовицьких методів: вони теж проголошували, що не воюють з Україною, а з нею воює український радянський уряд, який нібито був цілком самостійним і не залежним від Москви, і цьому уряду нібито допомагають деякі добровольчі підрозділи з Росії. Треба вчити історію.
— Ви кажете, зараз у нас — Треті визвольні змагання?
— Так. Моє бачення таке, що модерна історія України як держави починається з 1914 року (Перша світова війна), пізніше революція на українських землях, яка тривала до 1921 року. Це були наші Перші визвольні змагання. Другі визвольні змагання зародилися з невдачі перших і почалися боротьбою підпільних організацій у Західній Україні ще в 20-ті роки ХХ століття, а закінчилися масштабним збройним рухом 40-х — початку 50-х років, боротьбою УПА. Ні Перші, ні Другі визвольні змагання своєї мети не досягли, Україну як державу відновити не вдалося. Незалежність прийшла до нас сама собою, без крові, нібито все було добре. Ми були щасливі, що нам ні з ким не доводиться воювати. Але це був відкладений конфлікт з Росією — нашим стратегічним ворогом. Майдан і нинішня війна — це наші Треті визвольні змагання. Ситуація виглядає кращою, ніж перші два рази, тому що є своя держава, є міжнародне визнання, є армія, інфраструктура, економіка, але чи знову ж таки…
— …не «провтикаємо» знову цей шанс?
— Від нас залежить. Багато людей, навіть серед військових, не розуміють, що відбувається. Тому кажу, що пропаганда, просвіта дуже важливі.
— Розкажіть свою історію на Майдані.
— Не можу віднести себе до активних майданівців, хоча й підтримував Революцію Гідності. В Івано-Франківську теж брав у ній участь: ми блокували військову частину, у Київ їздив, але в найбільш гарячих точках Майдану я не був. Перший раз приїхав до Києва на Майдан 3 грудня — відразу після побоїща біля Адміністрації президента. Другий раз приїхав у розпал протистояння на Грушевського і взяв у ньому участь. Потім трохи притихло, і я поїхав додому. Третій раз приїхав уже вранці 22 лютого — після загибелі Небесної сотні. А через кілька днів почалася відкрита фаза російської агресії.
— Своє перебування на фронті ви описали у книжці «Нотатник мобілізованого». Що для вас означав цей рік?
— Це, можливо, найкращий рік, який я прожив. Мені вдалося стати за той рік мудрішим, зваженішим… Я займався темами підпільної, партизанської боротьби. А регулярна армія і партизанські війська — це різні речі. Я зрозумів, наскільки важливий державний механізм. Якщо наші військові кажуть, що там важко, маючи за спиною яку-не-яку державну підтримку, забезпечення, фінансування, то можна собі уявити, як було важко українським повстанцям у роки Другої світової війни і після тих років, коли не було тилу… Була тільки ідея. Однією ідеєю довго не провоюєш. Можеш кинути такий собі факел, який освітить майбутнім поколінням дорогу, але ціною за це буде твоє життя. І це дуже велика ціна. Зараз маємо державу і мусимо її захистити, поки вона ще є.
— В яких військах воювали?
— У 55-й окремій артилерійській бригаді. Нас завели в зону АТО в липні 2015 року, а вивели наприкінці червня 2016-го. Наш табір стояв неподалік райцентру Покровськ, тоді він ще називався Красноармійськ. У нас була далекобійна артилерія, гармати системи «Гіацинт», що стріляють на 28 кілометрів. Зона нашої відповідальності — північні околиці Донецька. Ми прикривали їх, а потім нам ще додали Горлівську перетинку, західно-горлівський напрямок. Були готові виконувати бойові задачі на доволі великому обширі дій — куди посилали, туди їхали. Воювали зазвичай вночі.
— Кілька років ви мешкаєте в Києві. Що примусило змінити івано-франківську прописку?
— Зустрів гарну дівчину, яка мешкала у Києві, переїхав до неї, і ми одружилися.
— Де ви познайомилися?
— У соцмережі. В Інтернеті час від часу організовують збір коштів на якусь благодійну мету шляхом таких аукціонів (як-от «Купи зустріч»). Моя майбутня дружина — відома психологиня Злата Біневич — купила зустріч зі мною. Тепер, коли чимсь не задоволена, я жартую: «Бачили очі, що купували».
— Які ваші думки стосовно тривалості і результатів цієї війни?
— Маємо всі шанси перемогти у цій війні, відстояти незалежність і зберегти Україну. На жаль, всі ще візьмуть участь у цій війні.
— Хто — «всі»?
— Всі колишні військові і, напевно, багато хто з мирного населення. Я не оптиміст стосовно цього. Думаю, будуть масштабніші бойові дії, ніж ті, що є зараз. Не маю жодних ілюзій стосовно Росії і її агресивних намірів. Воно само собою не «розрулиться». Треба готуватися до затяжної війни. Але тішить те, що ми тримаємося, бо за закономірностями історії ще у 2014 році могли зникнути як держава. Колись історик Ярослав Грицак сказав, що Україна — як ефект джмеля: за всіма законами аеродинаміки він не повинен літати, але він того не знає і тому літає. Нас стирали і винищували як народ. А ми ще живі!