«Смерть настає, коли майже вся легеня уражена!»
Що бачать патологоанатоми під час розтину померлих від Covid-19
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/422205/patanatom1.jpg)
Від ковіду в Україні померло понад 5 тисяч людей. У світі — понад 1 млн. Завідувач кафедри патологічної анатомії та судової медицини Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, доктор медичних наук, професор Юрій Поспішіль каже, що під час останньої пандемії грипу А/H1N1 (відомого як «свинячий» грип) у 2009 році смертність від атипового запалення легень також була високою. Але навіть тоді вона була нижчою, ніж зараз.
— Covid-19 — респіраторна інфекція, тобто її збудник передається повітряно-крапельним шляхом. Але мертва людина не кашляє, не чхає і не розмовляє. Тобто вірусу у навколишнє середовище не виділяє. Чому тоді померлих від ковіду видають родичам для поховання, загорнувши тіла у герметичні пакети-мішки, і ховати їх дозволяється виключно у закритих домовинах?
— Розтин тіла померлого від інфекційних захворювань відбувається за чітким алгоритмом. І лікар, і санітари одягають відповідні костюми, захисні щитки, маски. Тіло замотуємо у великий целофановий мішок, а труну — закриваємо, щоб унеможливити будь-який контакт із ним.
Ризик заразитися від померлих — мінімальний. Але ви ж знаєте наших людей: вони спочатку труп цілують, потім хрест, а потім — одне одного.
— Якщо причиною смерті є інфекційне захворювання, людину завжди ховають у мішку?
— Якщо померла від туберкульозу, то бажано це робити, бо палички Коха можуть довго виживати у навколишньому середовищі. Але, наприклад, збудник менінгококової інфекції активно розмножується у живому організмі, а у трупі швидко гине. Заразитися від такого померлого неможливо.
— Якщо проводите розтин померлого з підозрою на Сovid-19, проводите забір зразків на аналіз?
— Патологоанатоми виконують дві важливі роботи, і розтин — не основна з них. Основна — це діагностика, дослідження операційного і біопсійного матеріалу. Якщо ендоскопіст проводить дослідження і бачить якесь незрозуміле патологічне вогнище, бере біопсію і скеровує її до нас, патологоанатомів. Ми досліджуємо зразки під мікроскопом і підтверджуємо діагноз. Коли хірургам чи акушерам-гінекологам щось неясно («на око» неможливо визначити, чи є ця пухлина доброякісною, чи злоякісною — лікар лише робить припущення), операційний матеріал так само скеровують до нас.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/10/patanatom2.jpg)
— Але є і УЗД, і КТ, і МРТ…
— Однак патогістологічне дослідження і надалі залишається найточнішим методом діагностики.
— І якщо не зрозуміло, що людина померла від ковіду, ви це встановлюєте?
— Наші можливості обмежені. Щоб на сто відсотків упевнитися, що причиною смерті став Covid-19, потрібно провести вірусологічне дослідження. Під мікроскопом вірусу не видно. Це може встановити лише вірусологічна лабораторія. Ми можемо встановити, що це — атипова пневмонія, і запідозрити, що швидше за все це — ковід. Але якщо не маємо лабораторно підтвердженого діагнозу від вірусологів, не можемо вказувати Covid-19 як причину смерті. Атипова пневмонія — це ж не тільки ковід. Інші віруси також можуть її викликати — збудники «пташиного», «свинячого» грипу…
— Чим атипова пневмонія відрізняється від звичайної?
— Уражається інтерстиція легень. Спостерігається лімфо-макрофагальна інфільтрація та виражена гіперемія (почервоніння. — Авт.). Легені на розтині — яскраво-червоного кольору, з крововиливами. У нормі легені — блідо-рожеві.
Атипові пневмонії характеризуються ураженням міжальвеолярних стінок — набряком, запальною інфільтрацією. Блокується надходження кисню з альвеол у кров і циркуляція його по організму.
— Смерть настає, коли великий відсоток легень уражено?
— Майже вся легеня уражена.
— Від пневмонії вмирають щороку.
-Так, але не у такій кількості!
— Свого часу німецькі патологоанатоми дискутували на тему, що писати у довідці про смерть — «пацієнт помер від Covid-19» чи «пацієнт помер з Covid-19», тобто від інших захворювань чи патологічних станів, поштовх до яких дала інфекція. Яку тактику обрали українські патологоанатоми, адже більшість померлих, які захворіли на ковід, мали супутні захворювання?
— Майже всі померлі мали або цукровий діабет, або серцево-судинні захворювання, або метаболічний синдром, або хронічні неспецифічні захворювання легень (на кшталт бронхіальної астми чи хронічного бронхіту). Проте з цими захворюваннями люди могли би ще жити — хто п’ять, хто й 10 або 15 років. Covid-19 призвів до того, що у них розвинулася пневмонія і ці люди померли. Ковід, який ускладнився пневмонією, вказуємо як основну причину, яка призвела до смерті. Інші супутні захворювання, які були у хворого і які сприяли розвитку важких ускладнень, — як фонові.
Померлі в Іспанії чи Італії були переважно людьми похилого віку, які мали багато супутніх захворювань і знижений імунітет. Але саме Covid-19 вказувався як основна причина смерті.
— SARS-CoV2 провокує появу тромбів. І трапляється, що людина одужала від ковіду, а через якийсь час її госпіталізували до лікарні з інфарктом міокарда, тромбоемболією легеневої артерії чи інсультом.
— У Нью-Йоркському університеті ще у березні опублікували результати спостережень за пацієнтами з Covid-19. Оскільки вірус тропний також до ендотелію судин, у 30% пацієнтів розвинулася гостра ниркова недостатність. Цих людей довелося підключити до апарата «штучної нирки».
В Італії, у регіонах, де був зафіксований найбільший спалах інфекції, у 30% дітей, які захворіли, віком дев’ять років і старших, виявили синдром Кавасакі — ураження судин, зокрема коронарних. Це — рідкісне захворювання, перші випадки якого описані у 1950-х рр. у Японії. Його, як правило, діагностують у маленьких дітей. Частота — 1%.
— Пацієнтів з підозрою або підтвердженим діагнозом Covid-19 скеровують на комп’ютерну томографію легень, бо тільки, мовляв, на КТ можна побачити «матове скло» — характерну ознаку «ковідної» пневмонії. Пригадую, коли я у 2009 році писала про пандемію «свинячого» грипу, то лікарі також говорили про «матове скло».
— «Матове скло» характерне для всіх атипових пневмоній. Але ковід відрізняється від «свинячого» грипу більшою контагіозністю і смертністю. Смертність від Covid-19 — 3−5%, а від інших інфекцій — 0,2−0,5%. Дослідження британських вчених доводять, що вірус може поширюватися у повітрі навіть на відстань до 1,8−2 м. Тобто дистанція 1,5 м — не така вже й безпечна.
— Та у нас хоч би на відстані одного метра трималися одне від одного!
— І мили би добре руки з милом. Японці перевірили, скільки вірус виживає на шкірі. 9 годин! Звідки б не прийшли додому, перш ніж зняти маску, треба помити добре руки з милом! Не менш ніж 30 секунд!
— Захворюваність буде й надалі зростати?
— За найбільш песимістичними прогнозами, в Україні може бути 12 тисяч хворих за добу. Вже є майже по 6 тисяч. Це тільки ті, кому лабораторно підтвердили діагноз. А скільком не робили ПЛР-тесту?! Реальна захворюваність набагато вища. У світі вже перехворіло відсотків десять. Для того, щоб створився загальний імунітет, треба мінімум 60 відсотків.
Важливо сповільнити поширення захворювання, щоб лікарні могли надавати допомогу всім, хто її потребує. Розтягнути це у часі, поки не буде винайдено ліки і вакцину. Коронавірусу ми вже не зупинимо. Він буде з нами весь час, як, скажімо, вірус «свинячого» грипу, але з часом він уже перестане бути таким небезпечним.