«У містику не вірю. Вірю у збіги і в енергію, яку люди надсилають одне одному»
Ведучий «Загубленого світу» Валерій Сараула — про екстрасенсів, творчість і особисте життя
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/402973/saraula.jpg)
Коли глядач згадує українські містичні проєкти, у його голові виринають лише кілька прізвищ, серед них — епатажний ведучий Валерій Сараула. Рудоволосий шоумен давно став головним знавцем потойбічного світу. Потрапивши на телебачення як учасник реаліті-шоу «За склом-3. Тепер ти в армії», він швидко зайняв нішу ведучих програм про незвіданий, потойбічний світ. За майже 20 років на телебаченні Сараула вів рейтингові проєкти «Кунсткамера» і «Паралельний світ», не боявся грати найсуперечливіші ролі в кіно, а зараз є одним з облич циклу документальних програм «Загублений світ» на каналі 2+2. Про те, чи є містика у його житті, як його зірковість впливає на стосунки з власними дітьми та чи відрізняється ведучий у житті від свого екранного образу, Валерій Сараула розповів журналісту «Високого Замку».
— Валерію, коли вам уперше довелося працювати у містичному проєкті?
— Це було в «Паралельному світі». Чесно кажучи, я не дуже хотів йти в цей проєкт. Може, мені було трохи страшно. Бо в мене були всілякі забобони щодо «порчі», вроків і всіляких таких речей. Але продюсер студії «Пілот» вмовив мене, і ми почали знімати. Люди стали писати нам, розповідати, що містичного у них відбулося. І проєкт став успішним — бо ми не займалися відтворенням, не знімали ігрові сюжети. Ми приїжджали на місце, де реально відбулись якісь події, спілкувались з реальними людьми і розповідали їхні історії.
— Тепер у надприродні явища не вірите?
— У містику не вірю. Я вірю у збіги. В енергію, яку люди надсилають одне одному. Є люди, котрі звикли весь негатив тримати у собі роками, і потім на них це починає впливати. Потрібно просто вийти з цього стану, виговоритися, можливо, навіть викричатися. Але є люди, яким важливіше, аби якась віщунка чи чаклун зробили це за них — зняли вроки й увесь негатив.
— Реальні екстрасенси, по-вашому, існують?
— На зйомках я часто намагався зрозуміти, що такі люди можуть насправді. Ставив їм запитання, на які неможливо знайти відповіді в Інтернеті. І мало хто з них міг дати правильну відповідь. Випадково інколи відповідали вірно, але не системно. Ну, не можуть вони робити це систематично! І коли я кажу про це людям, вони починають сперечатися, переконувати у зворотному. Тобто переконати людину, що цих речей не існує, дуже важко, майже неможливо. Боротися з чесними або нечесними екстрасенсами і з тими, хто у них вірить, марно.
— А у вашому житті присутні дивні збіги?
— У мене дуже добре розвинена інтуїція, я часто можу передбачати якісь події, сам того не усвідомлюючи. Для прикладу розповім історію зі зйомок «Загубленого світу». Ми знімали в Житомирі в Музеї космонавтики, і я захотів у цей же день повернутися додому. Вся знімальна група мене відмовляла, та й у мене були якісь дивні передчуття, але все-таки вирішив поїхати. За 60 кілометрів від Києва я вперше, попри те, що випив два енергетики і каву, заснув за кермом і в’їхав у траву на узбіччі. Другий випадок стався прямо біля будинку, коли я знову заснув і вдарився обличчям об кермо. Що дивно — жодної подряпини! І знаєте, що мені снилося? Що я в космосі провалююся в діру.
— У «Загубленому світі» ви тему потойбічного світу передали Геннадію Попенку…
— Так, я передав цю естафету колегам, але я пильно стежу, щоб вони не сильно розправляли крила (Сміється. — Г. Я.). Але іноді в проєкті ми розповідаємо про якісь реальні речі, котрі насправді відбувалися. Наприклад, про те, як медіум допомогла знайти маніяка. Але це відомий факт.
— Що найчастіше запитують глядачі «Загубленого світу» при зустрічі?
— Мені взагалі подобається, що глядачі не залишаються байдужими: сперечаються, обговорюють, діляться своїми історіями і гіпотезами. Після попереднього сезону я почав дивуватися тому, як часто почали підходити діти і питати про факти, які ми розповідаємо з колегами. Мене тішить, наскільки широка наша глядацька аудиторія. І ці люди готові спілкуватися на вулиці, обмінюватися інформацією. Це такий енергетичний заряд! Велике щастя працювати ведучим, бути ретранслятором цікавих ідей, думок. Мені приємно, що у мене є важлива місія — доносити до людей інформацію.
— А ваші діти дивляться програму?
— Для своїх дітей я просто тато. Вони не вважають мою професію чимось особливим. Варвара іноді може сказати, що бачила мене по телевізору, але говорить про це без особливого трепету. А Глєб дивиться випуски зі мною, коли його друзі чи знайомі з інтересом розповідають про мої нові випуски.
— Вистачає часу на дітей у вашому насиченому графіку зйомок, репетицій?
— Я обожнюю проводити час з малечею. Прогулянки, гуртки, кіно, вистави — увесь вільний час я з ними. У суботу у нас день футбольних турнірів. Варвара, молодша донечка, виявила бажання ходити на футбол. Вже відчуваю, що у цієї малої сильний характер.
— А як ви звикли відпочивати?
— Подорожуючи. Мені подобається досліджувати, відчувати атмосферу інших місць. От, наприклад, був на Балі. Цей острів підійде не всім українцям. Тут особлива атмосфера, до того ж непроста. Ми багато розповідали про це глядачам «Загубленого світу». Через постійні природні катастрофи — шторми, виверження вулканів, цунамі — місцеві отримують велику дозу сильної, іноді негативної природної енергії. Плюс на острові багато храмів, час від часу можна побачити ритуали, що незвичні нашій культурі. Надивившись фотографій у соцмережах, люди пишуть, що Балі — місце сили, але я з цим не погоджуюсь. Все дуже індивідуально. До цієї культури, природи і способу життя треба звикнути.
— В останні роки вражаєте власним перевтіленням. Ви підтягнулися, змінили стиль. Що надихнуло вас на зміни?
— У певний момент я зрозумів, що раніше постійно обмежував себе. До цієї думки мене підштовхнули знакові зустрічі з людьми, молодшими за мене. Вони довели, що у 40 життя лише розпочинається! Я змінив свою поведінку, зачіску, став носити інший одяг. Щодо моєї форми — це важливо для роботи на телебаченні. Мені подобається бути у тренді, імпонує неоднозначний час інстаграму. Я зараз так виглядаю, бо став більше відпочивати. По-перше, це 8-годинний сон. По-друге, зволожую обличчя кокосовою олією, п’ю багато води. І не відмовлюсь від певних процедур, якщо такі будуть потрібні. А ще я став менше витрачати часу на застілля. Плюс займаюсь у спортклубі. Кубики у мене є, колись покажу. Іноді вони запливають жиром, коли я дозволяю собі зайвого (Сміється. — Г. Я.). Але зараз моє завдання — не набрати м’язи і стати суперменом, а просто підтримувати форму.
— Вчинок, який вважаєте ризикованим і божевільним?
— Колись під час зйомок я повинен був стрибнути з парашутом. Дуже довго не погоджувався, вагався, але аргументи інструктора і німе запитання знімальної групи: «Невже Валерій Сараула — слабак?», стали вирішальними. Я летів з висоти 4000 метрів!
— Валерій Сараула на екрані — розкутий, спонтанний і навіть провокативний. У житті ви такий самий?
— У побуті і на роботі — я різний. Наш режисер каже: «Сараула дуже специфічний, але крутий». На перший погляд я і справді можу здаватися специфічним, тому що під час зйомок дуже сконцентрований на подачі, тексті, матеріалі. Під час зйомки я бачу тільки режисера, оператора і невидиму групу глядачів, яку з першого дня на телебаченні намагаюся уявити. Це мені дуже допомагає. Іноді складається враження, що я дуже різкий і грубий, але всі знають, що насправді це не так. Який я в житті, можуть сказати лише ті, хто мене близько знає. І таких людей небагато. Для когось я агресивний, для когось веселий і дотепний, для когось зрадник, а для когось герой. Кожна людина сприймає мене по-різному. Ви не повірите, але я тільки зараз намагаюся зрозуміти, який я справжній. Не такий, яким я став з дитинства, підхоплюючи батьківську, громадську і космічну енергію, а яким я народився.
— Як будь-якій публічній людині вам важко приховувати особисте. А є теми, на які ніколи ні з ким не хочете говорити?
— Я ситуативно відвертий. Вчора одна тема здається мені табуйованою, а сьогодні — можу говорити про це абсолютно спокійно.
— Вважаєте себе щасливою людиною?
— Саме в цей момент я щасливий. А бувають моменти, коли я не почуваюся таким. Недавно навіть думав про це. Ми часто сприймаємо усміхнену і задоволену людину як щасливу. Але щастя для мене полягає в можливості прийняти якісь труднощі, подолати їх, проаналізувати і трансформувати проблему в іншу енергетику. Глобально щастя — це відчуття гармонії і приналежності до цього непростого світу.