Обморозитись можна і не в люті морози
Чи можна за нинішніх погодних умов зазнати переохолодження? Які частини тіла найчастіше піддаються обмороженню? Що робити у разі переохолодження та яку першу допомогу надати? Чого не слід робити, аби не погіршити стан потерпілого?
На ці та інші запитання відповів лікар з медицини невідкладних станів Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Роман Сеньків.
— Чим відрізняється переохолодження від обмороження?
— Під час переохолодження температура тіла людини знижується до 35 градусів за Цельсієм. А обмороження — це локальне зниження температури. Найчастіше уражаються ніс, вуха, пальці рук та ніг, тому що там шкіра має найменше кровопостачання. Зазначу, що для того, аби сталося обмороження, не обов’язковою є дія морозу, достатньо навіть низьких температур — 5 чи 6 градусів тепла, проте високої вологості.
— У яких випадках найчастіше виникає обмороження?
— Коли людина стоїть і не рухається. Для того, щоб уникнути обмороження, необхідно час від часу робити зарядку, рухати пальцями на ногах і руках, якщо немає можливості перейти у теплий простір.
— Які перші ознаки переохолодження?
— Назву кілька — затерпання кінцівок, відчуття поколювання, зміна кольору. Спочатку в обмороженому місці виникає гіпертермія, на першій стадії шкіра набуває червоного кольору. На другій стадії шкіра стає блідою. Якщо починають з’являтися пухирі, це вказує на третю стадію. На четвертій стадії відбувається некроз тканин, шкіра стає чорною, судини перестають постачати кров у цю ділянку.
— Які помилки найчастіше допускають люди у таких випадках?
— Найбільша помилка — це вживання алкоголю, щоб зігрітися. Загальне переохолодження у нас характеризується тим, що передбачає захист організму.
Необхідно, щоб температура від мінімальної піднімалася поступово, бо судини можуть не витримати навантаження. Спочатку вони спазмують, тобто звужуються. Якщо ділянку полити гарячою водою, вони швидко розширяться і можуть потріскати.
Якщо ж ви хочете розігріти ділянку, спочатку її необхідно розтерти, але робити це поступово, до того ж це повинно бути сухе розтирання.
— А коли слід викликати «швидку»?
— Тоді, коли є порушення свідомості. У випадку, якщо мова про переохолодження, — за появи порушення свідомості, запаморочення, марення.
У випадку з обмороженням викликати «швидку» треба, коли з’являються пухирі, тканина стає чорною.
«Швидка» оцінить стан пацієнта та вирішить, яку допомогу слід надати, бо у таких випадках допомога може бути різною.
Аби кінцівка почорніла, треба тривалий час перебувати на холоді і нічого не робити. Найкращий варіант — чергувати перебування в теплому приміщенні і на холоді.
— Які бувають ускладнення?
— Це залежить від пацієнта, адже у нас буває група людей без постійного місця проживання. Часто вони засинають на вулиці, і у них виникає обмороження.
Окрім того, ми виїжджаємо до людей, які заблукали в горах, під час сходження на вершини або катання на лижах чи сноубордах. Вони можуть травмувати кінцівку та тривалий час лежати на снігу, чекаючи, поки по них приїде допомога.
Окрім перелічених категорій, можуть постраждати й діти та люди похилого віку. Найперше, що робить бригада, забираючи пацієнта в машину, — повністю його роздягає, тому що одяг однаково добре зберігає як тепло, так і холод. Тому таким пацієнтам необхідно або змінити весь одяг на теплий, або тепле покривало.
Якщо людина одягає занадто тісний одяг або тісне взуття, це лише пришвидшує обмороження.
— Як запобігти переохолодженню?
— Необхідно одягати вільний одяг, краще багатошаровий. Слід брати зі собою термос із теплим чаєм, у жодному разі не алкоголь.
Записала Анна Врублевська.