Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Обморозитись можна і не в люті морози

Чи можна за нинішніх погодних умов зазнати переохолодження? Які частини тіла найчастіше піддаються обмороженню? Що робити у разі переохолодження та яку першу допомогу надати? Чого не слід робити, аби не погіршити стан потерпілого?

Фото з архіву Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медици­ни катастроф.
Фото з архіву Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медици­ни катастроф.

На ці та інші запитання відповів лікар з медицини невідкладних станів Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Роман Сеньків.

— Чим відрізняється переохолодження від об­мороження?

— Під час переохоло­дження температура тіла людини знижується до 35 градусів за Цельсієм. А об­мороження — це локальне зниження температури. Найчастіше уражаються ніс, вуха, пальці рук та ніг, тому що там шкіра має най­менше кровопостачання. Зазначу, що для того, аби сталося обмороження, не обов’язковою є дія морозу, достатньо навіть низьких температур — 5 чи 6 граду­сів тепла, проте високої во­логості.

— У яких випадках най­частіше виникає обморо­ження?

— Коли людина стоїть і не рухається. Для того, щоб уникнути обмороження, не­обхідно час від часу робити зарядку, рухати пальцями на ногах і руках, якщо не­має можливості перейти у теплий простір.

— Які перші ознаки пе­реохолодження?

— Назву кілька — затер­пання кінцівок, відчуття по­колювання, зміна кольору. Спочатку в обмороженому місці виникає гіпертермія, на першій стадії шкіра на­буває червоного кольору. На другій стадії шкіра стає блідою. Якщо починають з’являтися пухирі, це вка­зує на третю стадію. На чет­вертій стадії відбувається некроз тканин, шкіра стає чорною, судини перестають постачати кров у цю ділянку.

— Які помилки найчас­тіше допускають люди у таких випадках?

— Найбільша помилка — це вживання алкоголю, щоб зігрітися. Загальне пере­охолодження у нас характе­ризується тим, що передба­чає захист організму.

Необхідно, щоб темпе­ратура від мінімальної під­німалася поступово, бо су­дини можуть не витримати навантаження. Спочатку вони спазмують, тобто зву­жуються. Якщо ділянку по­лити гарячою водою, вони швидко розширяться і мо­жуть потріскати.

Якщо ж ви хочете розігрі­ти ділянку, спочатку її необ­хідно розтерти, але робити це поступово, до того ж це повинно бути сухе розти­рання.

— А коли слід виклика­ти «швидку»?

— Тоді, коли є порушення свідомості. У випадку, якщо мова про переохолоджен­ня, — за появи порушення свідомості, запаморочення, марення.

У випадку з обморожен­ням викликати «швидку» треба, коли з’являються пу­хирі, тканина стає чорною.

«Швидка» оцінить стан пацієнта та вирішить, яку допомогу слід надати, бо у таких випадках допомога може бути різною.

Аби кінцівка почорніла, треба тривалий час пере­бувати на холоді і нічого не робити. Найкращий варіант — чергувати перебування в теплому приміщенні і на холоді.

— Які бувають усклад­нення?

— Це залежить від паці­єнта, адже у нас буває група людей без постійного місця проживання. Часто вони за­синають на вулиці, і у них виникає обмороження.

Окрім того, ми виїжджа­ємо до людей, які заблукали в горах, під час сходження на вершини або катання на лижах чи сноубордах. Вони можуть травмувати кінцівку та тривалий час лежати на снігу, чекаючи, поки по них приїде допомога.

Окрім перелічених кате­горій, можуть постраждати й діти та люди похилого віку. Найперше, що робить бри­гада, забираючи пацієнта в машину, — повністю його роздягає, тому що одяг од­наково добре зберігає як тепло, так і холод. Тому та­ким пацієнтам необхідно або змінити весь одяг на те­плий, або тепле покривало.

Якщо людина одягає за­надто тісний одяг або тісне взуття, це лише пришвид­шує обмороження.

— Як запобігти пере­охолодженню?

— Необхідно одягати вільний одяг, краще багато­шаровий. Слід брати зі со­бою термос із теплим чаєм, у жодному разі не алкоголь.

Записала Анна Врублевська.