Хронічна втома. Ознаки астенії
Астенія, або астенічний синдром — це тривала (понад місяць) або хронічна (понад пів року) втома. За частотою випадків астенічні розлади посідають друге місце після серцево-судинних захворювань. Вони діагностуються у пацієнтів будь-якого віку, проте найбільше до астенії схильні люди 35−40 років
Що таке астенія, або астенічний синдром. У перекладі з давньогрецької астенія — «безсилля». Медики описують астенію як нестачу енергії. Трапляється особливо в осінньо-зимовий період, і скільки б людина не відпочивала — сили не повертаються. Настрій і почуття псуються, а вставання вранці з ліжка прирівнюється до подвигу. Іноді, щоби впоратися з цією втомою, достатньо як слід виспатися, провести вихідні на свіжому повітрі або взяти тижневу відпустку. Але навіть якщо після відпочинку сил не додалося, це може бути ознакою астенії - прояву збоїв у роботі організму. Її важко діагностувати через велику кількість симптомів, але важливо вміти відрізняти астенію від звичайної слабкості, запаморочення або задишки, щоб своєчасно звернутися по допомогу до фахівця. Зниження працездатності, слабкість, емоційна нестійкість, порушення сну — ці явища знайомі кожному, хто стикався з ненормованим робочим графіком, нездоровою атмосферою на роботі та відсутністю відпусток. Проте треба вміти виявляти перші прояви астенії та вчасно зрозуміти її причини.
Прояви астенії: постійне відчуття втоми; дратливість, нервозність; раптові зміни настрою; підвищена емоційна чутливість; погіршення пам’яті, концентрації; порушення сну, денна сонливість; неможливість повноцінно відновити сили навіть після тривалого відпочинку; гіперстезія: підвищена чутливість до яскравого світла, гучних звуків і деяких запахів.
Тілесні прояви: прискорене серцебиття, пітливість, головні болі, загальне погане самопочуття і дискомфорт.
Причини астенії. Тривалий занепад сил може спостерігатися внаслідок пережитого розумового чи фізичного напруження; сильних стресів; нестачі сну; неповноцінного харчування (дефіцит вітамінів групи В і С, заліза та деяких інших мікроелементів знижує гемоглобін та призводить до астенії); зневоднення; сидячий спосіб життя (малорухливість погіршує роботу серця і, як наслідок, сповільнює кровотік; через це органам і тканинам не вистачає кисню і харчування, а організму в цілому — енергії).
Що може спричинити астенію: інфекційні захворювання; патологія щитоподібної залози; депресія, тривожність; брак сну; постійний стрес; брак вітаміну В12; побічні ефекти медикаментозного лікування; діабет; рак; інсульт; серцевий напад; передозування вітамінами або ліками; пошкодження/захворювання нервів або м’язів.
Як лікувати астенічний синдром. Якщо на тлі загальної слабкості з’являється сильний різкий біль у грудях, задишка, проблеми із зором, мовленням, запаморочення, сплутання свідомості або оніміння будь-якої частини тіла — слід негайно звернутися по медичну допомогу. Оскільки астенія — не захворювання, а симптом, то лікувати треба причину її виникнення. Якщо підвищена стомлюваність пов’язана зі способом життя, то рекомендуємо подбати про збалансоване харчування, нормований робочий графік, фізичну та соціальну активність і перевірити організм на відсутність чи присутність захворювань. Більше рухайтеся, пийте достатню кількість води, спіть не менш ніж 8 годин на добу, а головне — навчіться розслаблятися та боротися зі стресом.
Юрій Червінський.