Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Хронічна втома. Ознаки астенії

Астенія, або астенічний синдром — це тривала (понад місяць) або хронічна (понад пів року) втома. За частотою випадків астенічні розлади посідають друге місце після серцево-судинних захворювань. Вони діагностуються у пацієнтів будь-якого віку, проте найбільше до астенії схильні люди 35−40 років

Фото pexels
Фото pexels

Що таке астенія, або астенічний синдром. У перекладі з дав­ньогрецької астенія — «без­силля». Медики описують астенію як нестачу енергії. Трапляється особливо в осінньо-зимовий період, і скільки б людина не відпо­чивала — сили не поверта­ються. Настрій і почуття псу­ються, а вставання вранці з ліжка прирівнюється до по­двигу. Іноді, щоби впорати­ся з цією втомою, достатньо як слід виспатися, провести вихідні на свіжому повітрі або взяти тижневу відпустку. Але навіть якщо після відпо­чинку сил не додалося, це може бути ознакою астенії - прояву збоїв у роботі ор­ганізму. Її важко діагносту­вати через велику кількість симптомів, але важливо вміти відрізняти астенію від звичайної слабкості, за­паморочення або задишки, щоб своєчасно звернутися по допомогу до фахівця. Зниження працездатності, слабкість, емоційна нестій­кість, порушення сну — ці явища знайомі кожному, хто стикався з ненормова­ним робочим графіком, не­здоровою атмосферою на роботі та відсутністю від­пусток. Проте треба вміти виявляти перші прояви ас­тенії та вчасно зрозуміти її причини.

Прояви астенії: постій­не відчуття втоми; дратли­вість, нервозність; раптові зміни настрою; підвищена емоційна чутливість; погір­шення пам’яті, концентра­ції; порушення сну, денна сонливість; неможливість повноцінно відновити сили навіть після тривалого від­починку; гіперстезія: підви­щена чутливість до яскра­вого світла, гучних звуків і деяких запахів.

Тілесні прояви: приско­рене серцебиття, пітливість, головні болі, загальне по­гане самопочуття і диском­форт.

Причини астенії. Три­валий занепад сил може спостерігатися внаслідок пережитого розумового чи фізичного напруження; сильних стресів; нестачі сну; неповноцінного харчування (дефіцит вітамінів групи В і С, заліза та деяких інших мікроелементів знижує ге­моглобін та призводить до астенії); зневоднення; си­дячий спосіб життя (мало­рухливість погіршує роботу серця і, як наслідок, сповіль­нює кровотік; через це орга­нам і тканинам не вистачає кисню і харчування, а орга­нізму в цілому — енергії).

Що може спричинити астенію: інфекційні захво­рювання; патологія щито­подібної залози; депресія, тривожність; брак сну; по­стійний стрес; брак вітаміну В12; побічні ефекти медика­ментозного лікування; діа­бет; рак; інсульт; серцевий напад; передозування віта­мінами або ліками; пошко­дження/захворювання не­рвів або м’язів.

Як лікувати астеніч­ний синдром. Якщо на тлі загальної слабкості з’являється сильний різкий біль у грудях, задишка, про­блеми із зором, мовленням, запаморочення, сплутан­ня свідомості або оніміння будь-якої частини тіла — слід негайно звернутися по ме­дичну допомогу. Оскільки астенія — не захворювання, а симптом, то лікувати треба причину її виникнення. Якщо підвищена стомлюваність пов’язана зі способом жит­тя, то рекомендуємо подба­ти про збалансоване харчу­вання, нормований робочий графік, фізичну та соціаль­ну активність і перевірити організм на відсутність чи присутність захворювань. Більше рухайтеся, пийте до­статню кількість води, спіть не менш ніж 8 годин на добу, а головне — навчіться роз­слаблятися та боротися зі стресом.

Юрій Червінський.