Болить, наче ніж під ребро запхали…
Як запідозрити, що підшлункова серйозно хворіє?
Коли хворіє підшлункова залоза, біль локалізується в епігастрії, тобто у верхній частині живота. Пацієнти порівнюють його зі «штриканням ножем» — гострий, пронизливий біль часто віддає у спину. Як правило, в ліву лопатку. «Такий симптом може вказувати на запалення залози, а також на наявність кісти чи злоякісної пухлини у ній», — пише на своєму новинному порталі польське Radio Zet.
Підшлункова залоза відіграє важливу роль в організмі - продукує панкреатичний сік, який містить ферменти, що регулюють процес травлення. А ще — виробляє інсулін і глюкагон, гормони, що допомагають підтримувати нормальний рівень глюкози в крові.
Якщо біль виник ситуативно й більше не повторюється, можна припустити, що причина — у порушенні дієти. Але якщо він є достатньо сильним, щоб змушувати приймати знеболювальне, і турбує часто, слід проконсультуватися з лікарем.
Про що свідчить біль підшлункової
Найпоширенішими причинами є запалення цього органа (гострий або хронічний панкреатит) й інші захворювання, як-от кісти та рак підшлункової. Також залоза може давати про себе знати після споживання алкоголю.
За гострого панкреатиту біль є вираженим і може тривати багато годин. Він виникає раптово й посилюється, супроводжуючись нудотою, блювотою і підвищенням температури тіла.
За хронічного панкреатиту біль також є сильним, але турбує періодично. Він зосереджується посередині живота, й може виникати як після прийому їжі, так і незалежно від того, що ми з'їли чи випили впродовж дня.
Біль, спровокований вживанням спиртних напоїв, наростає поступово впродовж кількох днів, посилюючись при кашлі, чханні, глибокому диханні та прийомі їжі (в останньому випадку до цього симптому додається також нудота й блювота). І навпаки, людина відчуває полегшення, коли сідає та нахиляє тулуб вперед.
Кісти, залежно від їхнього розміру й розташування, можуть викликати як тупий, так і гострий біль у верхній частині живота. А от біль при раку підшлункової залози з’являється лише на запущеній стадії захворювання, супроводжуючись відчуттям дискомфорту, переповнення шлунка після прийому їжі, втратою апетиту, нудотою, блювотою та втратою ваги.