Передплата 2025 «Добра кухня»

Болить, наче ніж під ребро запхали…

Як запідозрити, що підшлункова серйозно хворіє?

Інтенсивність болю та частота його появи – основні критерії, які підкажуть, коли необхідно якнайшвидше пройти фахове медичне обстеження. Фотоколаж Comprehensive Pain Institute
Інтенсивність болю та частота його появи – основні критерії, які підкажуть, коли необхідно якнайшвидше пройти фахове медичне обстеження. Фотоколаж Comprehensive Pain Institute

Коли хворіє підшлункова залоза, біль локалізується в епігастрії, тобто у верхній частині живота. Пацієнти порівнюють його зі «штриканням ножем» — гострий, пронизливий біль часто віддає у спину. Як правило, в ліву лопатку. «Такий симптом може вказувати на запалення залози, а також на наявність кісти чи злоякісної пухлини у ній», — пише на своєму новинному порталі польське Radio Zet.

Підшлункова залоза ві­діграє важливу роль в ор­ганізмі - продукує пан­креатичний сік, який містить ферменти, що регулюють про­цес травлення. А ще — виробляє інсулін і глюкагон, гормони, що допомагають підтримува­ти нормальний рівень глюкози в крові.

Якщо біль виник ситуатив­но й більше не повторюється, можна припустити, що причина — у порушенні дієти. Але якщо він є достатньо сильним, щоб змушувати приймати знеболю­вальне, і турбує часто, слід про­консультуватися з лікарем.

Про що свідчить біль підшлункової

Найпоширенішими причи­нами є запалення цього органа (гострий або хронічний панкре­атит) й інші захворювання, як-от кісти та рак підшлункової. Також залоза може давати про себе знати після споживання алко­голю.

За гострого панкреатиту біль є вираженим і може тривати ба­гато годин. Він виникає раптово й посилюється, супроводжую­чись нудотою, блювотою і під­вищенням температури тіла.

За хронічного панкреатиту біль також є сильним, але тур­бує періодично. Він зосеред­жується посередині живота, й може виникати як після прийо­му їжі, так і незалежно від того, що ми з'їли чи випили впродовж дня.

Біль, спровокований вжи­ванням спиртних напоїв, нарос­тає поступово впродовж кількох днів, посилюючись при каш­лі, чханні, глибокому диханні та прийомі їжі (в останньому ви­падку до цього симптому дода­ється також нудота й блювота). І навпаки, людина відчуває по­легшення, коли сідає та нахиляє тулуб вперед.

Кісти, залежно від їхнього розміру й розташування, мо­жуть викликати як тупий, так і гострий біль у верхній частині живота. А от біль при раку під­шлункової залози з’являється лише на запущеній стадії за­хворювання, супроводжуючись відчуттям дискомфорту, пере­повнення шлунка після при­йому їжі, втратою апетиту, ну­дотою, блювотою та втратою ваги.