«Говоріть голосніше, я не чую!»
Що провокує утворення вушних «пробок» та як їх позбутися
Терпіти не можете вушної сірки, оскільки вважаєте, що вона вимазує вуха? А вона, навпаки, допомагає тримати наш орган слуху в чистоті, забираючи з нього пил і мікроби. Зазвичай сірка стікає вільно — достатньо лише делікатно очистити від неї слуховий прохід. Але іноді вона скупчується у слуховому проході, що є найпоширенішою причиною закладеності вух. «У більшості випадків проблему можна вирішити за допомогою безрецептурних вушних крапель, які продають в аптеках», — зазначають експерти Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS).
Якщо у вас є ці симптоми, ймовірно, певна кількість сірки скупчилася біля барабанної перетинки, звідки вона не може видалитися сама по собі:
- біль, шум та/або свербіж у вусі чи навколо нього;
- зниження слуху;
- вушні інфекції.
Як правило, після видалення «пробки» ці симптоми минають самі по собі.
Чого робити точно не слід
Не намагайтеся самостійно видалити скупчення сірки пальцями, ватною паличкою або іншим предметом. Так ви можете пошкодити вухо й проштовхнути пробку вглиб.
Спробуйте вушні краплі
Якщо скупчення сірки викликає лише незначний дискомфорт, ви можете спробувати придбати вушні краплі в аптеці. Вони допоможуть пом’якшити пробку, щоб вона вийшла назовні природним шляхом. Але врахуйте, що з початку використання крапель слух може дещо знизитися, так само як погіршитися інші прояви.
Краплі випускають на основі гідрокарбонату натрію, оливкової або мигдальної олії. Проте вони підходять не всім і можуть провокувати подразнення шкіри. Вам не слід використовувати їх у разі перфорації чи розриву барабанної перетинки. Поговоріть з фармацевтом, який варіант крапель буде кращим для вас, а перед використанням засобу — ознайомтеся з інструкцією. Якщо вас турбують ваші симптоми або якщо ви застосовуєте краплі довше, ніж тиждень, але вони не допомагають, потрібно проконсультуватися зі сімейним лікарем.
Що зробить лікар
Огляне ваші слухові проходи, щоб переконатися, що вони не закладені, та проведе кілька простих перевірок слуху. Якщо вушні краплі не подіють, фахівець може запропонувати інше лікування:
- промивання вух — швидку й безболісну процедуру, під час якої використовують електричну помпу, яка проштовхує воду у вухо і механічно вимиває вушну пробку;
- мікровідсмоктування — таку ж швидку та безболісну процедуру, під час якої скупчення сірки проводиться за допомогою спеціального пристрою.
Якщо ці методи вам не підійдуть або не дадуть результату, лікар загальної практики випише скерування до отоларинголога.
Що сприяє утворенню вушних «пробок»
У деяких людей регулярно закладає вуха, оскільки їхні сірчані залози, розташовані у слуховому проході, природно продукують багато сірки. Серед інших причин:
- утворення вушної сірки, яка за консистенцією є надто твердою чи сухою;
- вузькі або з надмірним оволосінням слухові проходи;
- похилий вік, оскільки з віком сірка стає сухішою;
- кісткові нарости у зовнішній частині слухового проходу.
Вушна «пробка» може перекрити вухо, якщо ви часто вставляєте у нього різні предмети: вушні палички, затички чи слуховий апарат.