Передплата 2025 ВЗ

«Говоріть голосніше, я не чую!»

Що провокує утворення вушних «пробок» та як їх позбутися

Не видаляйте вушної «пробки» з допомогою вушних паличок – скористайтеся вушними краплями або зверніться по допомогу до лікаря. Малюнок Sutton and Solihull Hearing Centres
Не видаляйте вушної «пробки» з допомогою вушних паличок – скористайтеся вушними краплями або зверніться по допомогу до лікаря. Малюнок Sutton and Solihull Hearing Centres

Терпіти не можете вушної сірки, оскільки вважаєте, що вона вимазує вуха? А вона, навпаки, допомагає тримати наш орган слуху в чистоті, забираючи з нього пил і мікроби. Зазвичай сірка стікає вільно — достатньо лише делікатно очистити від неї слуховий прохід. Але іноді вона скупчується у слуховому проході, що є найпоширенішою причиною закладеності вух. «У більшості випадків проблему можна вирішити за допомогою безрецептурних вушних крапель, які продають в аптеках», — зазначають експерти Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS).

Якщо у вас є ці симптоми, ймовірно, певна кількість сірки скупчилася біля ба­рабанної перетинки, звідки вона не може видалитися сама по собі:

  • біль, шум та/або свербіж у вусі чи навколо нього;
  • зниження слуху;
  • вушні інфекції.

Як правило, після видалення «пробки» ці симптоми минають самі по собі.

Чого робити точно не слід

Не намагайтеся самостійно видали­ти скупчення сірки пальцями, ватною па­личкою або іншим предметом. Так ви мо­жете пошкодити вухо й проштовхнути пробку вглиб.

Спробуйте вушні краплі

Якщо скупчення сірки викликає лише незначний дискомфорт, ви можете спро­бувати придбати вушні краплі в апте­ці. Вони допоможуть пом’якшити проб­ку, щоб вона вийшла назовні природним шляхом. Але врахуйте, що з початку ви­користання крапель слух може дещо знизитися, так само як погіршитися інші прояви.

Краплі випускають на основі гідрокар­бонату натрію, оливкової або мигдаль­ної олії. Проте вони підходять не всім і можуть провокувати подразнення шкі­ри. Вам не слід використовувати їх у разі перфорації чи розриву барабанної пере­тинки. Поговоріть з фармацевтом, який варіант крапель буде кращим для вас, а перед використанням засобу — ознайом­теся з інструкцією. Якщо вас турбують ваші симптоми або якщо ви застосову­єте краплі довше, ніж тиждень, але вони не допомагають, потрібно проконсульту­ватися зі сімейним лікарем.

Що зробить лікар

Огляне ваші слухові проходи, щоб переконатися, що вони не закладе­ні, та проведе кілька простих переві­рок слуху. Якщо вушні краплі не поді­ють, фахівець може запропонувати інше лікування:

  • промивання вух — швидку й безбо­лісну процедуру, під час якої використо­вують електричну помпу, яка проштовхує воду у вухо і механічно вимиває вушну пробку;
  • мікровідсмоктування — таку ж швид­ку та безболісну процедуру, під час якої скупчення сірки проводиться за допомо­гою спеціального пристрою.

Якщо ці методи вам не підійдуть або не дадуть результату, лікар загальної практики випише скерування до отола­ринголога.

Що сприяє утворенню вушних «пробок»

У деяких людей регулярно закладає вуха, оскільки їхні сірчані залози, роз­ташовані у слуховому проході, природ­но продукують багато сірки. Серед інших причин:

  • утворення вушної сірки, яка за кон­систенцією є надто твердою чи сухою;
  • вузькі або з надмірним оволосінням слухові проходи;
  • похилий вік, оскільки з віком сірка стає сухішою;
  • кісткові нарости у зовнішній частині слухового проходу.

Вушна «пробка» може перекрити вухо, якщо ви часто вставляєте у нього різ­ні предмети: вушні палички, затички чи слуховий апарат.