Як прискорити травлення?
Практичні поради дорослим і дітям, що потерпають від закрепів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/514836/zakrep.jpg)
Млявий кишківник та закреп — на цю проблему час від часу скаржиться кожен із нас. «Запор — це стан, за якого процес дефекації є утрудненим. Кал — твердий, сухий, і його вихід назовні може супроводжуватися дискомфортними та навіть болючими відчуттями. На додачу часто йдуть здуття і спазми живота», пише норвезьке видання Apotek 1 Magasinet.
Медики підрахували: від закрепів потерпає 1/5 населення, й 10% з них — регулярно приймає проносні засоби. Проблема більше поширена серед жінок. На одного чоловіка, що мучиться від запорів, припадають три представниці іншої статі.
Деякі люди більш вразливі
Проблема закрепів зростає з віком, оскільки з віком багато людей починає їсти та пити менше, й отримує занадто мало клітковини. Вагітні, пацієнти, які приймають певні ліки, та ті, що мають захворювання травної системи, частіше скаржаться на труднощі з випорожненням.
Стрес та психологічні проблеми також можуть спричинити млявість товстої кишки й, відповідно, запор. Кишкова стінка і мозок з'єднані довгим, т. зв. блукаючим нервом, і зв’язок між ними відбувається у двох напрямках. Ось чому сильний стрес може призвести до розладу кишківника. На щастя, ви можете прискорити його моторику, запобігши таким чином закрепам!
Ось кілька порад, як уникнути запорів і підтримати роботу травної системи:
Їжа та напої проти закрепів
Їжа з великою кількістю клітковини важлива для підтримки хорошого травлення. Клітковина — це частина рослини, яка не розщеплюється в шлунку, а проходить через кишківник, забираючи зі собою відходи.
Якщо в раціоні присутня велика кількість клітковини, вміст кишківника збільшується в об'ємі, а це означає, що фекалії вбирають більше рідини та мають м’яку консистенцію. Як результат, калові маси легко проходять через кишківник.
Хорошими джерелами клітковини є цілозернові хлібці, житній хліб, попкорн, вівсяні пластівці, а також овочі й фрукти, зокрема сухофрукти. Малина, груші, ківі, кавун, чорнослив, курага, йогурт і сочевиця є особливо корисними, якщо у вас — повільний кишківник.
Нестача води в організмі може призвести до того, що фекалії стануть твердими та сухими, й травна система дасть збій.
Ось чому важливо отримувати достатню кількість води протягом дня. Почніть день зі склянки води та пийте воду під час усіх прийомів їжі. Якщо ви п'єте каву, чай або содову, щоб уникнути зневоднення, не завадить мати під рукою склянку води.
Тримайте тіло в тонусі
Фізична активність корисна як для тіла, так і для розуму. А ще вона стимулює кишківник працювати ефективніше. 30 хвилин фізичних вправ щодня покращать травлення. Вирушайте на прогулянку, плавайте, бігайте підтюпцем або одягніть захисний шолом та покатайтеся на велосипеді! Якщо важко вибратися самому, домовтеся про зустріч з другом, колегою по роботі чи іншими любителями активного відпочинку.
Регулярно відвідуйте туалет
Туалет не завжди розташовується у безпосередній близькості, але коли є можливість для цього, важливо скористатися ним, якщо в цьому є потреба. Так ви уникнете накопичення калу у товстому кишківнику, що, своєю чергою, призведе до того, що він стане твердим і потім важко виходитиме.
Коли потрібно іти в аптеку
Ви пили достатньо води, багато рухалися та їли їжу, збагачену клітковиною, але це не допомогло? Є багато безрецептурних ліків й інших засобів, які дозволять запобігти запорам і відновити роботу травної системи.
Існує три види проносних засобів:
- які стимулюють роботу шлунка;
- які змушують кишківник швидше випорожнитися;
- клізми для надшвидкої дефекації.
Запитайте у фармацевта, що підійде вам краще.
У разі постійного або сильного болю, крові у калі або інших змін характеру випорожнень, які зберігаються тривалий час, незрозумілої втрати ваги, рекомендується звернутися до лікаря.
Запори у дітей
Діти, як і дорослі, можуть мати час від часу закрепи. Тож для них так само важливо вживати продукти, що містять велику кількість клітковини, пити достатньо води й залишатися фізично активними.
У немовлят, які харчуються лише грудним молоком, запори трапляються рідко. Ті діти, які додатково отримують суміші або харчуються виключно ними, можуть мати проблеми з кишківником, оскільки замінники засвоюються гірше, ніж материнське молоко. Те саме відбувається, коли малюк переходить на тверду їжу.
У дітей старшого віку також може виникати ця делікатна проблема. Зміни, зокрема прощання з підгузками та пересідання на горщик або з горщика на унітаз, переїзд, хвороба, початок дитячого садка чи школи, можуть видатися дитині складними й викликати розлад травлення. Тому важливо не поспішати і переконатися, що дитина правильно сидить на горщику чи унітазі, й загалом весь процес випорожнення відбувається правильно. Якщо дитина відчуває якийсь дискомфорт, можна змастити їй ділянку навколо ануса пом’якшувальним кремом чи вазеліном.
Якщо у дитини повільний кишківник, можна спробувати дати їй пюре з чорносливу, абрикосове пюре або абрикосовий сік. Солодовий екстракт, виготовлений з ячмінного солоду, можна давати від закрепів навіть з грудного віку. Якщо нічого не допомагає, існують проносні засоби для дітей, які полегшують дефекацію.