Вітряна віспа: як захиститися від неї вагітним?
Вітряна віспа, або ж, як її називають у народі, вітрянка — поширене інфекційне захворювання, викликане різновидом вірусу герпесу, що розповсюджується повітряно-краплинним шляхом. На вітрянку переважно хворіють діти: близько 90% випадків захворювань. Але іноді така хвороба трапляється і у дорослих. Вітряна віспа входить до числа так званих дитячих інфекцій. які особливо небезпечні для вагітних
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/505767/vispa.jpg)
Тож як вберегтися майбутній мамі від інфікування, розповідає гінекологиня, лікарка УЗД Світлана Черепань.
— В якому випадку вагітна жінка може захворіти на вітрянку? І як часто це захворювання вражає вагітних?
— Інфікування відбувається після контакту з хворою людиною. Зазвичай, якщо у сім'ї є старша дитина, то вона приносить вітрянку з садка чи школи. За статистикою, ризик зараження вітряною віспою під час вагітності дуже малий — 5% майбутніх мам не мають імунітету до цього захворювання. Якщо ви хворіли на вітрянку в дитинстві, то, швидше за все, ця інфекція не загрожує вашій вагітності і не вплине на здоров’я плода. Якщо ж ви не хворіли на вітрянку, то вам необхідно уникати контакту з цією інфекцією, щоб не заразитися самій та не заразити майбутню дитину. Найчастіше люди переносять вітряну віспу у дитинстві, у цьому випадку перебіг захворювання відносно легкий і є лише шкірні прояви (гнійничкові висипання), які доволі швидко минають, не залишаючи помітних дефектів, і легкий синдром інтоксикації (нездужання, субфебрильна температура). Це найсприятливіший варіант розвитку подій для жінки, оскільки імунітет після вітрянки формується довічний, і ризик захворіти повторно мінімальний.
— В якому періоді вагітності вітрянка найбільш небезпечна для майбутньої дитини?
— Вагітність — стан, що характеризується зниженням імунітету (імуносупресією). Це необхідно, щоб організм матері не відкидав плід, який генетично є самостійним, а отже, стороннім об'єктом. Однак у разі інфекційних захворювань зниження імунітету спричиняє важчий перебіг хвороби та частіший розвиток ускладнень. Вітряна віспа за вагітності, як і будь-яке інше інфекційне захворювання, несе в собі небезпеку для майбутньої матері та дитини. Перший триместр важливий для плода, тому що в цей період відбувається формування органів і систем, а зараження може спровокувати мимовільний викидень через те, що плацента не сформована. Зараження вітрянкою у другому триместрі не несе небезпеки для плода, оскільки сформована плацента не пропускає вірусу. Небезпечна вітрянка після 36-го тижня вагітності через те, що не відбувається формування імунітета, це загрожує розвитком вродженої вітрянки у дитини.
У випадку зараження в першому триместрі вагітності підвищується ризик мимовільного переривання та завмерлої вагітності. До 1,5% дітей ризикують народитися із синдромом вродженої вітряної віспи, деформацією кінцівок, рубцевими дефектами на шкірі, порушенням зору аж до сліпоти, аномаліями розвитку черепа та головного мозку, які спричиняють відставання психофізичного розвитку та судомний синдром.
Якщо на вітрянку вагітна захворіє у другому триместрі, то зберігається ризик загибелі плода, особливо, якщо перебіг вітрянки ускладнений (з пневмонією та тривалою лихоманкою). Синдром вродженої вітряної віспи загрожує значно менше в середині вагітності, оскільки вже добре сформована плацента, яка є бар'єром для інфекції.
У третьому триместрі прогноз залежить від терміну зараження: на початку третього триместру зараження вітрянкою практично не впливає для плід. Через 5 днів після інфікування в організмі матері починають вироблятися захисні антитіла, які проникають до дитини. Якщо жінка заразилася приблизно за три тижні до пологів, то у дитини може розвинутись вітряна віспа відразу після народження або внутрішньоутробно. Однак усі органи та системи вже сформовані, вроджені дефекти не загрожують, але такі діти мають високий ризик розвитку оперізувального герпесу у ранньому віці. Зараження за 5 днів до пологів і протягом 2 днів після пологів несе високий ризик того, що дитина захворіє. Однак антитіл від матері вона не отримала, а власна імунна система малюка ще незріла і не здатна дати адекватну імунну відповідь, тож без лікування ситуація може бути небезпечною. Якщо мати захворіла на вітрянку в останні 5 днів перед пологами, то дитина потребує ізоляції від матері, її годують сумішами.
— Чи не впливають препарати для лікування вітрянки на розвиток плоду?
— Зазвичай, вітрянка лікується препаратами, до складу яких входить ацикловір. Це противірусний засіб, який призначають за вітрянки середньої важкості. Крім того, обов’язково слід обробляти водянисті висипання, оскільки вони — джерело інфекції. Вагітність не є протипоказом для цих препаратів. Звісно, краще обійтися без ліків, а найкраще — не хворіти. Але якщо інфікування відбулося, то необхідно лікуватися, оскільки наслідки вітряної віспи можуть бути значно небезпечнішими від лікування.
— Чи існують засоби профілактики цього захворювання для вагітних?
— Єдиним дієвим засобом уникнути зараження є вакцинація, яку проводять у два етапи через 6 тижнів. Але робити її слід на етапі планування вагітності. Бажано вакцинувати й свого партнера, якщо у дитинстві йому цього не робили. Тому, якщо жінка не пам’ятає, хворіла вона у дитинстві на вітрянку чи ні, слід здати аналіз на антитіла. Якщо вони є, — вагітнійте і спокійно виношуйте свого малюка. Якщо ж їх нема, — вакцинуйтеся! У випадку, якщо у сім'ї хворіє дитина, а мама вагітна другим дитям, то краще за все мамі ізолюватися, навіть якщо вона вакцинована чи хворіла на вітрянку.