Тримайте нирки у теплі
Пієлонефрит: чому виникає, хто ризикує захворіти, як вберегтися
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/504452/piielonetfry.jpg)
Взимку завжди є ризик зазнати переохолодження організму. Одна з вразливих частин нашого організму — сечовидільна система. Найпоширеніше захворювання нирок — пієлонефрит. Недуга вражає людей різного віку та статі: маленьких дітей, молодих жінок і літніх чоловіків.
Хто у групі ризику цього захворювання? Чому воно виникає? Як проявляється? Як запобігти патології? Пояснюють фахівці Першого медоб'єднання Львова.
Пієлонефрит — це запалення нирок, яке провокує бактеріальна інфекція. У 70−80% випадків — кишкова паличка. Запалення може виникати як на тлі здорової сечостатевої системи, так і внаслідок супутніх захворювань, зокрема сечокам’яної хвороби. Сприяють розвитку пієлонефриту загальне зниження імунітету, стрес та переохолодження. Хвороба небезпечна тим, що швидко прогресує і може вивести з ладу не лише хвору нирку, а й усю сечовидільну систему.
Інфікування відбувається двома шляхами:
- висхідним, коли бактерії з уретри чи сечового міхура підіймаються вище, до нирок;
- гематогенним, коли інфекція з абсцесів та інших гнійних осередків потрапляє до нирки з кров’ю й лімфою. Ось чому гайморит і ангіна також можуть призводити до пієлонефриту.
Розрізняють дві форми клінічного перебігу пієлонефриту — гострий та хронічний. У гострій фазі хвороба прогресує блискавично, з вираженою інтоксикацією і може призвести до смерті хворого. Ось чому за появи специфічних симптомів потрібно негайно звернутися по медичну допомогу, а саме:
- болю в попереку;
- частого й болючого сечовипускання;
- підвищення температури тіла до +38°С і вище, ознобі;
- сильного головного болю;
- каламутної або кривавої сечі;
- нудоти та блювоти.
Хронічний пієлонефрит має схожу клінічну симптоматику, але не таку яскраву.
Жінки хворіють у 5−6 разів частіше за чоловіків. Це пов’язано з особливостями анатомії їхньої сечостатевої системи, зокрема короткою й ширшою уретрою. Тому у жінок значно частіше, ніж у чоловіків, кишкові бактерії висхідним шляхом потрапляють до сечової системи. Також жінки частіше хворіють на цистит, який також може переходити в пієлонефрит. Найбільше ризикують жінки активного репродуктивного віку. Причина криється у початку статевого життя, вагітностях і пологах. А ще — у специфіці жіночої спідньої білизни. Носіння стрінгів додатково сприяє потраплянню кишкової інфекції до сечових шляхів.
Чоловіки ж, навпаки, мають високий ризик захворіти на пієлонефрит у літньому та старечому віці. Це пояснюється тим, що у представників сильної статі запалення нирок — це переважно вторинна хвороба, яку провокують патології передміхурової залози (простати).
Як запобігти пієлонефриту
- Періодично здавайте загальний аналіз крові й сечі;
- щорічно проводьте УЗД сечостатевої системи;
- вчасно проходьте профогляди: жінки — у гінеколога, чоловіки — в уролога;
- не дозволяйте прогресувати вторинним інфекціям (тонзиліту, гаймориту, карієсу тощо);
- уникайте переохолоджень.
За наявності симптомів пієлонефриту негайно зверніться до лікаря. Вчасне звернення гарантує, що вдасться уникнути ускладнень, а хвороба не перейде в хронічну форму.