Підвищений рівень еритроцитів у крові дорослого. Про що це свідчить?
Еритроцити — це червоні кров’яні тільця, що постійно циркулюють у крові людини і переносять кисень, забезпечуючи тканини джерелом для утворення енергії. Чому у дорослої людини рівень еритроцитів може бути підвищений, і про що це свідчить?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/502674/erytrotsyty.jpg)
Усередині кожного еритроцита міститься особливий білок — гемоглобін. Він і забезпечує основну функцію еритроцитів — газообмін. До білка може кріпитися або кисень, або вуглекислий газ. Коли клітина потрапляє в легені, від неї відокремлюється молекула вуглекислоти, а на її місце стає кисень. Зворотний процес відбувається в тканинах організму. За рахунок цього забезпечується постійна доставка кисню до органів і виведення продукту його переробки — вуглекислого газу. Чисельність червоних кров’яних клітин може варіювати в межах визначених значень. Невелике збільшення показника еритроцитів вважається варіантом норми, проте якщо їх вміст значно вищий за порогове значення, варто запідозрити наявність будь-якої патології.
Підвищення вмісту еритроцитів у сироватці крові має спеціальну назву — еритроцитоз. Цей стан може бути викликаний безліччю причин, часто неоднозначних. Тому, виявивши еритроцитоз, пацієнту призначають повне обстеження, яке дозволяє встановити причину появи симптому. Первинна форма еритроцитозу, або еритремія, виникає тому, що в червоному кістковому мозку, де в нормі утворюються червоні клітини крові, порушується кровотворення. Внаслідок цього вироблення еритроцитів значно підвищується, вони виходять у судини, і в аналізі крові виявляється підвищення їх рівня. Причин виникнення еритремії досі не встановлено. Зовні вона проявляється сильним почервонінням шкіри пацієнта, головними болями, запамороченнями.
Вторинний еритроцитоз, своєю чергою, ділиться на 2 типи: абсолютний і відносний. Абсолютний еритроцитоз проявляється значним збільшенням еритроцитів, що циркулюють у судинах. Він найчастіше є ознакою таких захворювань: злоякісні новоутворення в нирках або печінці; легеневі хвороби; патології серця; куріння. Відносний еритроцитоз має інший механізм. Він пов’язаний з тим, що судини втрачають плазму через сильне зневоднення організму через спеку, блювоту, сильні фізичні навантаження без поповнення втраченої рідини. Іноді відносний еритроцитоз може бути викликаний масивними опіками, через які організм також втрачає багато рідини.
До рідкісних причин еритроцитозу у дорослих відносяться: хвороби надниркових залоз; ожиріння; гіпертонічну хворобу; нестачу ціанокобаламіну (вітаміну В12) і фолієвої кислоти; цукровий діабет; виразкову хворобу і гастрит. Певний вплив на вміст еритроцитів у крові може мати вживання води, в якій міститься занадто багато хлору. Кожен еритроцит циркулює у крові приблизно 4−5 місяців, після чого руйнується. Цей процес відбувається в селезінці. Замість зруйнованих у кістковому мозку формуються нові еритроцити. Це постійне оновлення клітинного складу забезпечує безперервне функціонування системи крові.
Юрій Червінський.