Перша допомога у випадку перелому
Сильний удар або падіння може призвести до часткового або повного перелому кістки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/481448/perelom.jpg)
Закриті переломи людина іноді виявляє не відразу, приймаючи травму за сильне забиття. Відкриті видно візуально: уламки пошкодженої кістки виходять назовні, розриваючи м’язові тканини та шкіру. За будь-яких переломів важливо вміти їх запідозрити і правильно надати першу долікарську допомогу.
Ознаки перелому
Для будь-яких переломів характерні такі симптоми:
- різкий біль у місці травми навіть у стані спокою. На відміну від забиття, коли біль наростає, за перелому біль спершу різкий, сильний і постійний. Він не купірується анальгетиками (знеболювальними засобами);
- крепітація (характерний хрумкий звук);
- деформація на місці забійної кінцівки, суглоба;
- припухлість, набряк у місці травми;
- підшкірний крововилив, гематома;
- виражене обмеження руху за спроби поворушити травмованою кінцівкою;
- надмірна неприродна рухливість у місці ушкодження.
Перша допомога
Є кілька ключових прийомів надання першої долікарської допомоги за підозри на перелом:
- травмованій ділянці необхідно забезпечити повний спокій. Інакше зламана кістка може зміститися та травмувати великі кровоносні судини або пошкодити внутрішні тканини та органи;
- до ділянки забитого місця та передбачуваного перелому прикласти холод (спеціальні охолоджувальні пакети, лід, пляшку з холодною водою, заморожені пакетовані продукти);
- наскільки можливо зафіксувати місце перелому. Для цього можна використати шматок щільного картону, дерев’яну палицю, щільно скручений рулон газети, парасольку.., які примотують бинтом, шматком тканини. За накладання шини завжди фіксують два суглоби: один вище за місце перелому, другий — нижче. Якщо пошкоджена велика кістка (наприклад, стегнова), шину накладають так, щоб знерухомити три суглоби (тазостегновий, колінний і гомілковостопний), причому з двох боків: із зовнішнього — від стопи до пахви, з внутрішнього — від стопи до промежини;
- накласти тонку пов’язку.
Відкритий перелом
Найбільшу небезпеку у випадку відкритого перелому становить аж ніяк не кровотеча, як можна було б подумати.
Сильно кровоточать різані рани. Рвані рани, які спостерігаються у відкритих переломах, зазвичай не кровлять, бо у разі розриву судини стінки нерівні, і вони відразу спаюються, злипаються. Небезпека відкритого перелому — інфікування рани.
Тому алгоритм надання першої допомоги у випадку відкритого перелому такий:
- забезпечити повний спокій ушкодженій ділянці тіла;
- обробити краї рани дезінфікуючим засобом (антисептиком) або промити чистою водою, щоб усунути видимі забруднення. Обробляти слід ділянку навколо рани, а не всередині неї;
- накласти пов’язку на рану та місце відкритого перелому зі шматка чистої тканини, марлі, бинту;
- знерухомити пошкоджену ділянку накладанням спеціальної шини або виготовленої з підручних засобів (дошки, картону, гілок, щільно скрученого рулону паперу або газет тощо).
Перша допомога за підозри на перелом
Якщо в місці відкритого перелому є якісь сторонні предмети, що стирчать, самостійно діставати їх з рани категорично не можна! У цьому випадку стороннє тіло (що призвело до травми) виконує функції «тампона» — перетискає краї травмованих судин. Його самостійне видалення може спровокувати велику кровотечу. У цьому випадку стороннє тіло слід обмотати навколо чистою тканиною, бинтом, марлею, хусткою, рушником. Тільки після цього накласти пов’язку та шину на ділянку перелому.
Відкритий перелом у жодному разі не можна вправляти, намагаючись поставити на місце зламану кістку! Це призведе до ще більшого травмування пошкодженої ділянки, збільшить ризик інфікування рани та розвитку остеомієліту (гнійно-некротичний процес у кістковій тканині).
Як зупинити кровотечу
У деяких випадках відкриті переломи можуть супроводжуватись ушкодженням великих кровоносних судин. Тоді першочерговим є зупинка кровотечі.
Для цього необхідно накласти джгут. Джгут обов’язково накладають на верхню третину плеча або на верхню третину стегна. Марно накладати джгут на передпліччя і на гомілку, бо в цьому випадку перетискаються лише вени, і рана продовжуватиме кровоточити.
Якщо перелом саме у верхній третині кінцівки, тоді доведеться вдатися до пальцевого перетискання артерії. Також ефективно зігнути руку в лікті та прибинтувати до тулуба, ногу зігнути в коліні та прибинтувати в такому положенні (гомілку до стегна).
Джгут не можна накладати на голу шкіру та ховати у складках одягу. Бажано вказати час, коли його було накладено.
Влітку джгут накладають на 2−3 години, взимку — максимум до 4-х годин. Періодично його потрібно послаблювати, щоб забезпечити циркуляцію крові у пошкодженій кінцівці. Також його можна перекладати трохи нижче або трохи вище за місце попереднього накладання.