На зміну ковіду йде мавпяча віспа?
Лише за тиждень кількість виявлених випадків у світі перевищила кількість, яку вчені реєстрували впродовж останніх... 50 років
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/458591/vispa.jpg)
Перша країна у світі ввела обов’язковий карантин для інфікованих мавпячою віспою. Це Бельгія. Усіх заражених цим різновидом віспи, яких виявлятимуть у цій країні, ізольовуватимуть на 21 день. Протягом цього часу людина повинна стежити за своїм самопочуттям і за його погіршення відразу повідомляти лікаря. Примусова ізоляція хворих – безпрецедентний захід. Досі жодна з країн світу не наважувалася запроваджувати таку жорстку профілактику.
Як повідомляє тамтешня щоденна газета De Standaard, наразі у Бельгії зафіксували лише чотири випадки захворювання. “Але й це надто багато”, – кажуть вчені.
Мавпяча віспа – рідкісне вірусне захворювання, яке зазвичай реєструють в Африці. Випадки, які виявляли до цього часу поза цим континентом, були спорадичні й пов’язані з поїздками у ту місцевість або ввезенням інфікованих тварин. Але сьогодні з різних країн, які не належать до африканського континенту, надходять повідомлення про понад дві сотні підтверджених випадків чи підозр на цю інфекцію. За тиждень – більше, ніж за останні пів століття, коли науковці відкрили цей збудник! Поява вірусу в окремих популяціях по всьому світу, де він, як правило, не зустрічається, cтривожило науковців та змусило їх шукати відповіді. “Ми вражені тим, як збудник поширюється”, – прокоментувала епідеміологиня з Каліфорнійського університету (Лос-Анджелес, США) Анн Рімуан, яка понад 10 років вивчає випадки мавпячої віспи у Демократичній Республіці Конго. Протягом багатьох років захворюваність на мавпячу віспу у цій країні росла, проте повільно.
Нової епідемії не буде?
Інфекціоністи не випускають вірус із поля зору, проте не радять проводити аналогії зі SARS-CoV2. Нової пандемії, за їхніми прогнозами, не буде, проте варто поставитися до ситуації з усією серйозністю.
«Коронавірус поширюється повітряно-крапельним шляхом, тобто з аерозолями, а збудник мавпячої віспи – за тісного контакту з біологічними рідинами. Наприклад, великими краплями слини, які пацієнт виділяє за активного кашлю. “Тому хворий на мавпячу віспу заразить меншу кількість людей, ніж людина з коронавірусною інфекцією», – пояснює вірусологиня з Медичного науково-дослідного інституту інфекційних захворювань армії США у Форт-Детрік у Мериленді Джей Гупер, яку цитує найпрестижніший науковий журнал світу Nature. “Вірус не поширюється так легко від людини до людини, а оскільки є різновидом віспи – давно вивченого захворювання, то від нього є і ліки, і вакцини”, – заспокоює фахівчиня. Що тривожить епідеміологів – це нетипова поведінка вірусу. Переймаються, чи, бува, він не мутував, що так швидко поширюється.
У яких країнах виявили мавпячу віспу?
За повідомленням інформагенції Reuters, у Німеччині минулого тижня зафіксували перший випадок захворювання. Перед цим про виявленого хворого повідомила Велика Британія. Пацієнт повернувся з Нігерії, де, найімовірніше, підхопив цю інфекцію. Недуга шириться Європою: про нові випадки інформують Швеція, Італія, Франція і Бельгія. Також по кількадесят випадків зареєстрували у Канаді, США та Австралії.
Наразі вчені сушать голову над тим, як цей вірус узагалі міг вийти за межі території, яка вважається ендемічною для мавпячої віспи. З Нігерії, звідки потенційно міг поширитися, надійшло повідомлення лише про один випадок. Фахівці припускають, що однією з причин могло стати скасування обмежень на подорожі, які були запроваджені у зв’язку з Covid-19, зокрема на мандрівки у Центральну та Західну Африку. Проте ще до пандемії поза цим континентом упродовж року виявляли не більш ніж 8 випадків захворювання.
Звідки взялася ця інфекція?
Цього разу винними виявилися не кажани, а мавпи. Збудник виявили 1958 року у тварин, яких виловили в Африці та утримували у лабораторіях з метою проведення дослідів. На тілі мавп з’явилася висипка, схожа на ту, яка виникає за віспи. Звідси й назва недуги. Спричиняє її вірус, який належить до родини Orthopoxvirus. З 1970-х років у світі фіксували поодинокі випадки цієї інфекції.
Шляхи передачі вірусу
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, вірус передається унаслідок прямого контакту з кров’ю та інфікованими біологічними рідинами людей чи тварин за умови пошкодженої шкіри або слизових. Також є ризик заразитися, вживаючи у їжу м’ясо інфікованих тварин, яке не пройшло достатньої термічної обробки.
Найчастіше зараження відбувається за тісного контакту – між членами однієї сім’ї та від пацієнта до медичного працівника, який доглядає хворого, проводить забір крові чи біологічних рідин, але не дотримується заходів безпеки. Також можлива передача збудника від інфікованої матері до дитини через плаценту.
Фахівці підкреслюють, що найефективнішою профілактикою є уникання контактів із хворими та звичка регулярно мити руки з милом.
Із моменту зараження до появи перших симптомів минає від 5 до 21 дня, але у середньому – 6-16.
Як проявляється недуга
- підвищенням температури тіла;
- сильним головним болем;
- збільшенням лімфатичних вузлів;
- болем у спині, м’язах;
- вираженою слабкістю;
- висипкою, яка є найбільш пізнім симптомом і у 95% починається з обличчя.
Висипка докучає впродовж трьох тижнів. На місці пухирців утворюються ранки, які пізніше вкриваються кірочками. Увесь цей час лімфатичні вузли можуть залишатися збільшеними.
Для діагностики інфекції застосовується метод ПЛР. На дослідження береться вміст висипки.
Як лікується?
За мавпячої віспи лікарі призначають противірусні препарати, проте часто обмежуються симптоматичним лікуванням. Вважають, що щеплення від натуральної віспи може на 85% вберегти від мавпячої. Тому ті, хто вакцинувався у дитинстві, мають менший ризик захворіти. Але йдеться про людей, народжених до 1980 року. Після цього вважали, що хворобу подолано, тож щеплення від неї не проводили.