В очікуванні ядерної війни європейці та американці у паніці змітають з аптек препарати йоду

Чи цей превентивний захід позбавлений сенсу? Пояснюють науковці та лікарі

Багато людей на Заході побоюються, що росія може застосувати ядерну зброю, і ці побоювання не є безпідставними. кремль погрожує західному світу натиснути “червону кнопку” у разі, “якщо виникне загроза існуванню росії”. Але чи доцільно закуповувати таблетки йоду (а в Україні їх дефіцит спостерігається буквально з перших днів війни) і чи справді ці ліки допоможуть уникнути радіаційного отруєння, якщо агресор таки наважиться застосувати зброю масового ураження?

Для початку з’ясуймо, що таке йод

Те, що ми називаємо йодом – це солі йодиду кальцію. «Якщо прийняти їх незадовго до або відразу після ядерної ка­тастрофи, щитовидна залоза вбере корис­ний йод, тим самим заблокувавши потра­пляння у неї радіоактивного», – пояснюють експерти польського інформаційного порта­лу Nauka jest niesamowita, який публікує най­свіжіші новини зі світу науки й техніки.

Чим небезпечна радіація?

Одним із основних ризиків тривалого ра­діоактивного опромінення є розвиток раку щитовидної залози, особливо у дітей. Після Чорнобильської катастрофи такі випадки по­чали реєструвати набагато частіше. Подібні повідомлення з’явилися і після аварії на АЕС в японській Фукусімі. Прийом відповідної дози йоду за радіаційного впливу може (при­наймні теоретично) зменшити такий ризик.

Чи потрібно приймати йод для регулярної профілактики?

Ні. Це не тільки позбавлено сенсу, а й може призвести до ряду побічних ефектів.

Приймати таблетки йоду додатково мож­на тільки за рекомендаціями органів охоро­ни здоров’я у разі виникнення реальної за­грози, і тільки ОДИН РАЗ!

Про «йодну істерію» багато писалося у групі «Доказові батьки» на Facebook. Лікарі закликали українців не впадати у паніку, не ковтати таблетки йоду жменями і, тим біль­ше, не пити розчин йоду.

Як зазначив дитячий лікар-ортопед Віктор Кірейко, навіть якщо ви перебуваєте у районі радіоактивного зараження, це не означає що у вас обов’язково розвинеться рак щитовидної залози. Опромінення цієї залози у дітей 10 мГр збільшує частоту раку щитовидної залози приблизно на 5 випадків на мільйон населення на рік!

Для профілактики захворювань щито­видної залози, за словами фахівця, слід приймати саме йодид калію (КІ), а за його відсутності – перхлорат йоду, хоча йодид ка­лію однозначно є більш ефективним.

Схвалені FDA (Управлінням з продоволь­ства і медикаментів США) дози йодиду ка­лію такі:

  • для немовлят віком до 1 місяця – 16 мг;
  • дітей віком від 1 місяця до 3 років – 32 мг;
  • від 3 до 18 років – 65 мг;
  • дорослих – 130 мг.

Діти віком до 18 років та вагітні жінки є більш вразливими до впливу радіоактивно­го йоду, тому ці препарати їм слід прийняти у першу чергу. Самостійно продовжувати прийом препаратів йоду довше однієї доби не рекомендується. Подальшу необхідність прийому визначає лікар.

Приймати йодид калію слід тільки, якщо ви точно перебуваєте у зоні радіаційного за­раження, про що повинні сповістити офіційні джерела. На жаль, населенню, яке прожи­вало поблизу Чорнобильської атомної елек­тростанції після катастрофи на ній, добавки КІ не видавали, що призвело до підвищення частоти раку щитовидної залози. Проте не­щодавня аварія на Фукусімі розвінчала по­ширений міф про те, що KI є універсальною протирадіаційною таблеткою. Багато людей приймали таблетки йодиду калію без належ­них показань і, як показав практичний досвід, ці дії можуть завдати більшої шкоди, ніж ко­ристі для здоров’я пацієнтів.

Препарати йоду та їх дозування

Поширені таблетовані препарати йоди­ду калію, які приймають хворі з патологіями щитовидної залози, мають дозування 200 або 100 (увага!) мікрограм. Саме мікрограм! А дозування у разі радіаційного зараження для дорослого становить 130 мг (міліграмів). Тобто у разі чого необхідно буде з’їсти при­близно... 650 таблеток.

Існують також офтальмологічні препарати з концентрацією йодиду калію 20 мг на 1 мл. Теоретично ці розчини можна використову­вати за радіаційного зараження: для дитини віком від 1 місяця до 3 років – 1,5мл, від 3 до 18 років – 3,5мл. Дорослим – 6,5мл. Од­нак про таку опцію не згадується у жодній з інструкцій до цих ліків. «Беручи до уваги, що я не є фахівцем із радіаційної бепеки, реко­мендувати їх я не можу», – підкреслив лікар.

Нанесення будь-яких препаратів йоду на шкіру – неефективне і може викликати опік!

Використання антисептиків на основі йоду всередину з метою профілактики раді­аційного зараження – неефективне та може завдати шкоди!

Приймати навіть правильні препарати йоду потрібно, тільки якщо ви перебуваєте у зоні ра­діаційного зараження. Прийом цих препаратів без показань може завдати шкоди здоров’ю!

Препарати йоду не є універсальним про­тирадіаційним засобом!

Що ж тоді робити у разі небезпеки?

Якомога швидше покинути зону зара­ження. Якщо у наявності є правильні препа­рати йоду, то приймаємо їх, але за наявності показань. Просто так приймати не можна!

Лікарка дерматолог-онколог Вікторія Ганжа наголошує, що калію йодид допомагає зменшити ризик раку щитовидної залози, але не захищає від променевої хвороби, лейкозів та інших онкопроцесів, не рятує від безпліддя і не знижує тератогенної дії. Калію йодид – це те, що треба прийняти у разі оповіщення, але його зараз немає в аптеках. «Згрібати» йодо­марин та інші подібні препарати немає сенсу, бо «коли що», доведеться прийняти кількасот таблеток. Бетадин, бета-йод та подібні фа­хівчиня радить залишити для обробки ран. Це – антисептик, повідон-йод, зовсім інша речовина. Якщо ви вже випили чогось у пані­ці, зупиніться. Більше нічого не робіть. Не ви­кликайте блювання, не промивайте шлунка. Просто зупиніться. Не тріть дітей спиртовими розчинами йоду, не малюйте їм сіток, квітів, картин на сідницях! Це не тільки неефектив­но, а й може спричинити опік.

А тим часом…

Фотоколаж Adobe Stock
Фотоколаж Adobe Stock

Що трапиться, якщо на Землі одночасно підірвати весь арсенал ядерної зброї?

Відразу «розкриємо всі карти»: це – дуже погана ідея. Понад те – фатальна для людства.

Сотні боєголовок вистачило б, щоб занурити світ у жахливу ядер­ну зиму. По всій Земній кулі роками б утримувалася мінусова темпе­ратура, наслідком чого став би екстремальний неврожай. Крах гло­бальної системи продовольства призвів би до голоду у всьому світі.

Ядерна катастрофа виникне, якщо застосувати лише п’ять боєго­ловок. Це не призведе до такого жахливого сценарію, як ми описали вище, але руйнації будуть величезними. Близько мільярда людей за­гине.

Загалом у світі налічується понад 15 тисяч (!) ядерних боєголовок: По 7 тисяч одиниць мають росія та США. Решта приблизно рівномір­но розподілена між Францією (300), Китаєм (260), Великою Брита­нією (216), Пакистаном (110-130), Індією (100-120), Ізраїлем (80) і Північною Кореєю (менш ніж 10).

Якого масштабу руйнувань можна досягти, якщо задіяти одночас­но всі? Відповідь очевидна: можна знищити все живе на планеті.

За підрахунками вчених, для того, щоб вщент зруйнувати ціле місто, вистачить трьох боєголовок.

Сьогодні на нашій планеті налічується 4,5 тисячі міст з населен­ням понад 100 тисяч жителів. Усі міста зруйновано, а у нашому арсе­налі досі залишається 1,5 тисячі боєголовок.

Якщо ми складемо весь світовий ядерний арсенал у кошик і скинемо його, приміром, на Амазонію, то сила вибуху буде такою, наче ми підірвали 3 мільярди тонн тротилу! Це – те саме, якби одно­часно «прокинулося» і почало виверження 15 Кракатау у 1883 році. Нагадаємо: тоді відбулося одне з найпотужніших в історії людства вивержень вулкана.

Детонація всього запасу ядерної зброї у цій точці світу призве­ла б до формування вогняної кулі, яка б сягала... 50 (!) кілометрів у діаметрі. Вона б знищила все живе у радіусі 3 тисяч кілометрів та зге­нерувала потужні хвилі тиску, які б оберталися довкола Земної кулі впродовж кількох тижнів.

Атомний «гриб» піднявся б у найвищі шари атмосфери, і мільйо­ни тонн згорілого матеріалу були б викинуті у повітря. На місці вибуху утворилася б 10-кілометрова воронка. Південну Америку охопили б люті пожежі, по­рівняно з якими недавня пожежа у Каліфорнії (найбільш руйнівна за всю історію людства) здалася б невинним жартом.

Високий рівень радіації вбив би більшість живих істот. Цей ре­гіон став би непридатним для життя, а на решті території випав би радіоактивний дощ. Світ занурився б у ядерну зиму.

Невелика кількість людей ще жила б якийсь час у цьому без­просвітному мороку, але їхнє життя навряд чи можна було б назвати приємним.

Ось чому застосування ядерної зброї – останній аргумент, до яко­го може вдатися лише божевільний...

З польської переклала Власта Колодинська (оригінал статті під назвою «Co się stanie jeśli za jednym razem detonujemy cały arsenał broni jądrowej?» ,опублікований на порталі Nauka jest niesamowita»).

Читайте також: Чому саме зарін?

Схожі новини