Подарувала онукові … свою нирку!
І тим врятувала рідній людині життя
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/448540/transplantatsiia1.jpg)
У Першому територіальному медичному об’єднанні Львова провели першу дитячу трансплантацію нирки від родинного донора. Донором для 15-річного підлітка стала його 66-річна бабуся. Операцію виконали у міській дитячій лікарні «на Орлика».
За словами завідувача дитячого урологічного відділення міської дитячої лікарні Тараса Вівчарівського, Ярослав від народження мав хворі нирки, однак гломерулонефрит у дитини виявили лише в 11 років. Це захворювання супроводжується запаленням ниркових клубочків. Лікування, яке призначили хлопцю, не допомагало. Розвинулася ниркова недостатність, яка невпинно прогресувала. Настав день, коли родина постала перед вибором: підключати Ярослава до апарата «штучної нирки» чи зважитися на пересадку донорського органа.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/12/transplantatsiia_2.jpg)
На операцію хлопець та його рідні чекали чотири місяці. Нирка бабусі підійшла онуку за всіма параметрами. Медики зазначили, що, попри вік, донорська нирка була у дуже хорошому стані. Так пані Анастасії вдалося врятувати життя одному зі своїх онуків, а у жінки їх – шестеро: найстаршій внучці – 24 роки, наймолодшій – чотири...
І хлопець, і його бабуся почуваються добре.
До операційної бригади, крім Тараса Вівчарівського, ввійшли керівник Центру трансплантології КЛШМД Максим Овечко, завідувач урологічного відділення того ж медзакладу Володимир Дмитрів і лікар-хірург Центру трансплантології Андрій Крупач.
Медики запевняють: велика різниця у віці (у цьому випадку донор більш як на 50 років старший за реципієнта) жодної ролі не відіграє. І сподіваються, що донорська нирка послужить хлопцю не менш ніж 12-15 років, а може, й довше – цього ніколи не можна знати напевно.
Як зазначив Тарас Вівчарівський, потреба у дитячих трансплантаціях нирок у межах України – близько пів сотні на рік. «Трансплантації нирок для дорослих уже стали рутинними. Тепер хочемо, щоб такі операції стали звичними й для дітей», – кажуть лікарі. У планах – операції із трансплантації печінки. Львівські медики хочуть рятувати не лише діток зі Львова і Львівської області, а й з цілого західного регіону.
У Львові вже два заклади охорони здоров’я проводять родинні трансплантації нирок дітям. Крім Першого територіального медичного об’єднання Львова, цим займається й Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр. Як розповіли «ВЗ» у пресслужбі ЗСДМЦ, у квітні цього року у лікарні провели першу у Львові родинну трансплантацію нирки. Донором для 13-річної дівчинки став її батько.
А тим часом Ярослав уже будує плани на майбутнє. Мріє, як і його старший брат, вступити на юридичний факультет і стати адвокатом. «Син у мене гарний. Буває впертий. Але як трохи посидить-подумає, то дуже хороший. Допомагає. Як народилася сестричка Вікуся – і памперси міняв, і колисав, і годував із пляшечки, і гуляв. Він – мій маленький помічник», – нахвалює сина 42-річна пані Наталія.
Підліток радіє, що більше не втомлюватиметься, зможе бути більш фізично активним і йому не доведеться приймати ліки від тиску...
Довідка «ВЗ»
У Львові працюватимуть три територіальні медичні об’єднання: невідкладної, планової допомоги і акушерства та гінекології.
До об’єднання невідкладної допомоги, крім Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова і міської дитячої клінічної лікарні, ввійшла також 8-а міська клінічна лікарня. До об’єднання планової допомоги – 1-а міська клінічна лікарня імені Князя Лева, 4-а і 5-а міські клінічні лікарні і лікарня «Госпіс» м. Львова. В об’єднанні акушерства та гінекології – пологовий клінічний будинок №1 «на Мечникова» і 3-я міська клінічна лікарня (пологовий «на Раппопорта»).
Наразі сесія Львівської міськради дала старт роботі лише Першого ТМО, але невдовзі повинні запрацювати й два інші.
Читайте також: Із лікарні виписали першу дитину, якій пересадили серце в Україні