Передплата 2024 «Добре здоров’я»

П’ять врятованих життів і шанс на відновлення зору

За одну добу у Львівській лікарні швидкої медичної допомоги провели п’ять трансплантацій, з яких дві – унікальні, таких досі в Україні не проводили

У Львівській лікарні швидкої медичної допомоги вперше в історії України провели пересадку легень від померлого донора. Трансплантація цього органа вважається найбільш ризикованою для реципієнта, дорогою, адже вимагає специфічного обладнання й ліків, та складною у виконанні. Хірурги ретельно й довго до неї готувалися. Оперували разом із колегами з польського міста Забже (Сілезького центру хвороб серця), на рахунку яких — сотні успішних пересадок легень.

Перед цим команда львівських меди­ків неодноразово стажувалася у Польщі.

Крім трансплантації легень, у лікар­ні провели ще одну унікальну для Украї­ни операцію — пересадили серце дитині.

Донором став 54-річний чоловік, який помер від геморагічного інсульту. Згоду на забір органів дали його дружи­на й діти. Завдяки цьому вдалося вряту­вати п’ять життів і ще одній людині — по­дарувати шанс на відновлення зору.

Легені пересадили 56-річному львів’янину Віктору. Чоловік уже більш як 10 років хворів на бульозну емфізему легень. При цьому захворюванні у ле­геневій тканині утворюється пухирець (один або кілька), наповнений повітрям, який може збільшуватися, прориватися у плевральну порожнину і стискати ле­геневу тканину, яка його оточує. Через недугу львів’янин уже три роки як не ви­ходив із дому, адже потребував постій­ної кисневої підтримки. До команди, яка провела унікальну операцію з пересад­ки легень, ввійшли два львівські кардіо­хірурги — Роман Домашич та Ігор Гумен­ний, торакальний хірург Юрій Король, анестезіолог Христина Орлинська та їхні колеги з Польщі — Пьотр Паска, Ма­цєй Урліка, Стасел Томаш та Анна Пюро.

Фото надала пресслужба ЛЛШМД
Фото надала пресслужба ЛЛШМД

«Це — справжня удача, що легені до­нора підійшли реципієнту. Легені — дуже унікальні і повинні відповідати розмі­ру вилученого органа міліметр у мілі­метр», — пояснили журналістці «ВЗ» у пресслужбі лікарні. Провести таку пе­ресадку львівські хірурги були готові ще рік тому, однак до цього часу не трапля­лося щасливого збігу обставин, щоб був донор легень і реципієнт, якому цей ор­ган підійде.

Донорське серце забилося у грудях 13-річного Максима з Волині. Це — між­народна практика, коли доросле серце пересаджують підліткові".

У липні хлопець пережив інсульт і кілька тижнів пробув у реанімації. Його серце вже не могло ефективно перека­чувати кров (як розповіли «ВЗ», фракція викиду у пацієнта була 10). Життя юно­го волинянина вимірювалося ліченими днями. Потрібна була негайна пересад­ка, яку провели директор Інституту сер­ця Борис Тодуров, кардіохірург з цьо­го ж закладу Гаврило Ковтун та дитячий кардіохірург Львівської лікарні швидкої медичної допомоги, лікуючий лікар хво­рого хлопця Віталій Петров. «Донорське серце — абсолютно не зношене і ідеаль­но підійшло реципієнту», — запевняють медики.

Фото надала пресслужба ЛЛШМД
Фото надала пресслужба ЛЛШМД

Печінку пересадили 37-річній Марії зі Львова. Жінка хворіла на цироз. Це захворювання, на жаль, не піддається консервативному лікуванню — печінкові дольки поступово заміщуються сполуч­ною тканиною, утворюються циротичні вузли, і печінка вже не здатна виконува­ти своїх численних функцій. Вихід один — новий орган. Допомогти львівським хірургам зголосилися колеги з київської «Феофанії» — Кирило Хижняк, Артем Зе­лінський і Дмитро Харков.

Одну нирку отримав 45-річний Віта­лій з Тернопільщини, іншу — Юрій із До­неччини. Обидва чоловіки хворіли на хронічний гломерулонефрит (ураження ниркових клубочків) і перебували на ді­алізі. Оперували цих пацієнтів виключно власними силами, адже операції з тран­сплантації нирки у лікарні швидкої ме­дичної допомоги вже стали рутинними.

Як розповіли «ВЗ» у пресслужбі медзакладу, у п’яти операціях було задіяно приблизно 80 медиків. У різних опера­ційних працювали різні команди. Оперу­вали цілий день і цілу ніч.

Найближчими днями запланова­но ще одну операцію — кератопластику (трансплантація рогівки). Таку операцію проведуть у Львові вперше за останні 20 років.

Всі лікарі — втомлені, але щасливі, а пацієнти, як запевнили журналістку «ВЗ», почуваються добре.

Читайте також: Як уберегтися від застуди?

Схожі новини