«Цісарю, щоб ти трагічно втратив стільки своїх рідних, скільки сьогодні загинуло молодих угорців!»
Родинні прокляття
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/433067/kennedi.jpg)
Історія знає чимало відомих сімей, за якими віками тягнеться родинне прокляття. Психологи вважають, що дістають вони саме тих, хто у це прокляття вірить та відчуває підсвідомий страх. У таких родинах оповіді про слова, що несуть прокляття, сказані кимось навіть багато років тому, пам’ятають і передають з покоління у покоління.
Усі американці знають про прокляття, яке на початку ХІХ століття «напустив» на їхніх президентів індіанський вождь. За його пророцтвом, кожен президент США у році, що ділиться на число «20», помре до закінчення строку перебування на державному посту. На підтвердження наводять приклади вбивства президентів А. Лінкольна 1965 року і Д. Кеннеді1963-го.
Відтак уся Америка з хвилюванням стежила за долею родини Кеннеді, яку вже кілька десятиліть переслідує фатум. 1999 року сталася остання трагедія, коли син убитого президента Джон Кеннеді-молодший загинув разом з дружиною у катастрофі літака, яким сам керував. Після цієї події журналісти знову повернулися до теми «прокляття Кеннеді» і пригадали, що це прокляття наслала на батька президента — Джозефа Кеннеді — жінка, сім’ю якої він довів до банкрутства і смерті. Його нащадки будуть гинути доти, поки один з них не отримає прощення і вищих сил, і людей за свою доброту, порядність і благочинність. Тож звернули увагу на сина колишнього сенатора Едварда — Едварда-молодшого, який мав шанс перервати злий фатум, що тяжіє над цією родиною…
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2021/04/Linkoln.jpg)
«Будьте нещасливі у коханні…» — начебто такими словами прокляла одного із попередників княжого роду Грімальді красуня-рибачка зі селища поблизу Монако, яку він викрав з весілля мало не з обіймів нареченого. Вона заподіяла собі смерть. Отож Грімальді найчастіше з усіх італійських та французьких аристократичних родин розлучалися, жили у подружній ненависті. Якщо хтось з них і ставав щасливим, то тільки на короткий час. Князь Монако Райньєр, шлюб якого з американською кінозіркою Грейс Келлі виглядав взірцевим, втратив дружину, яка загинула в автокатастрофі. Його діти мали свої проблеми. Донька Кароліна у першому шлюбі з французьким аристократом Філіппом Жюно щасливою не була і незабаром розлучилася, пізніше вийшла заміж за багатого італійця Казірагі, але він загинув під час гонок скутерів. Утретє вийшла заміж — за німецького принца Ернста Августа Ганноверського. Молодша принцеса Стефанія не мала щастя у коханні: її перший шлюб з колишнім охоронцем швидко закінчився скандалом. Після наступного роману з іншим представником цієї професії народила донечку, потім поза шлюбом народила ще одну дитину. За таких обставин репутація Стефанії стала сумнівною. У той же час наступник трону принц Альбер, відомий спортсмен-бобслеїст, учасник кількох Зимових Олімпійських ігор, довго парубкував, заводячи безліч романів, але не поспішав одружуватися. Може, боявся прокляття?
А ось приклад ще одного злого фатуму, що висів багато років над родиною, добре знаною галичанам. Йдеться про дідуся, портрети якого, може, ще десь зберігаються на горищах у селянських хатах. Імператор Франц-Йосиф з Габсбургів усе своє довге життя мав клопоти з представниками численної цісарської родини. Прокляття впало на нього першого ж року панування, що розпочалося у бурхливий революційний час, — щойно його військо придушило угорське повстання і 11 патріотів засудили до страти. Молодий цісар прислухався до поради «яструбів» і відкинув прохання про помилування. 11 угорців стратили у місті Араді. На цю страту зібралися тисячі громадян, яких від місця страти відгороджували кордони війська. І коли вже останньому патріотові накинули на шию зашморг, з натовпу пролунав жіночий голос: «Цісарю, щоб ти трагічно втратив стільки своїх рідних, скільки сьогодні загинуло молодих угорців!».
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2021/04/frans.jpg)
Були різні думки щодо цієї жінки. Одні стверджували, що це була мати, яка втратила єдиного сина, інші — молода жінка, батько і чоловік якої померли на шибениці. Були й такі, які називали ім’я панни зі знаного аристократичного роду — прокляла вбивць брата, на якому перервався старовинний рід.
І справді, трагічних смертей у найближчому оточенні Франца-Йосифа не бракувало. Його брата Максиміліана — імператора Мексики — розстріляли республіканці Беніто Хуареса. Хрещениця — принцеса Матильда, донька двоюрідного брата Альбрехта Габсбурга згоріла заживо. Інший двоюрідний брат, Вільгельм Габс-бург, впав з коня і помер. Схоже пішов з життя ще один кревний — принц Отто. Зигмунта Габсбурга — кузена і приятеля молодих років цісаря — застрелили на полюванні. Трагедія зачепила й рід Віттельсбахів, з якими цісар був ріднею через маму і дружину. Уже у зрілому віці пережив смерть єдиного сина і наступника трону Рудольфа, який вчинив самогубство. Загинув разом з коханкою — баронесою Ветцера. До сьогодні таємницю «Майєрлінгу» не розгадано. Деякі політики вважали смерть Рудольфа політичним убивством, а баронесу — випадковою жертвою. У вересні 1897 року на повідомлення зі Швейцарії, що під час подорожі цією країною анархіст убив його близьку серцю дружину Єлизавету фон Віттельсбах, Франц-Йосиф у розпачі міг тільки запитати: «Скільки я ще маю втратити близьких?». Цісарева була дев’ятою у списку трагічно загиблих. Нарешті у червні 1914 року прокляття «виконало» свій «обов'язок» — у Сараєві в результаті замаху загинули наступник трону принц Фердинанд Габсбург та його дружина Софія. Загалом цісар втратив трагічно загиблими 11 близьких — саме стількох угорців було страчено в Араді. Доля визначила Францу-Йосифу пережити їх усіх і бути свідком трагедій, що випали на цісарську родину.