Таємниця ікони князів Сангушків
«Наклалися два зображення»
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/428292/svichky-.jpg)
Чи бачили коли-небудь ікону, на якій святий… затуляє вуста Христу? Саме така є у відомого історика та реставратора з Рівненщини Миколи Бендюка. На ній зображений учень Сина Божого Стефан, а рука його лежить на обличчі Спасителя. Виявляється, цей сюжет іконописець не створював спеціально, він проявився випадково.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2021/01/stefan.jpg)
— Цю ікону я купив 1990 року на базарі у місті Славуті на Хмельниччині, — розповів пан Микола. — Тоді виглядала радше як порвана і брудна ганчірка, дивлячись на яку, можна було зрозуміти лише, що там щось намальовано. Бабуся, яка принесла полотно на базар, розповіла, що ікона висіла у домовій каплиці князя Сангушка.
1917 року на панський палац у Славуті напали більшовики. Князя вбили, а ікону винесли на подвір’я та почали по ній стріляти, використовуючи як мішень. Зрешетивши ікону, викинули у болото. З багнюки образ підібрали жителі Славути та заховали у себе на горищі будинку. Весь час, поки в Україні панувала влада комуністів-безбожників, цей образ переховували.
— Ікона потрапила до мене через 73 роки. Коли я взявся її реставрувати, то не знав, що саме намальовано на полотні, — розповів Микола Бендюк. — Бруд і дірки не давали змогу зрозуміти сюжет. Тож він певний час залишався загадкою.
Над іконою майстру довелося довго корпіти. Урешті-решт, коли реставратор впорався з дірками та закріпив фарбовий шар, побачив дивний сюжет. Перед ним відкрився образ святого Степана, що своєю долонею затуляв рот Ісусу Христу.
— Це мені здалося нелогічним, — каже пан Микола. — Як так, щоб учень закривав уста своєму Вчителю? Та дослідивши образ детально, я зрозумів, у чому річ: наклалися два зображення. Спершу був написаний святий Степан, десь на початку 18-го століття, а потім, у тому ж столітті, його чомусь заґрунтували і зверху написали образ Христа Пантократора. Коли ікону розстріляли і вкинули у болото, левкас, що розділяв обидва зображення, розчинився на тлі за Ісусом і в місці, де були уста Христа. Так долоня Степана вийшла назовні, поверх обличчя Ісуса.