Що показав тиждень впровадження керованої гнучкості обмінного курсу?
Економічний експерт прогнозує, що за нових валютних умов курс долара коливатиметься на рівні 36−38 гривень
Тиждень, як в Україні діє новий принцип на валютному ринку — курс валют повернувся до довоєнного принципу ціноутворення і залежить від попиту та пропозиції на міжбанку. Нацбанк відмовився від фіксованого курсу на тлі покращення показників економіки та зниження рівня інфляції.
Експерт з економічних та банківських питань Віктор Гальчинський розповів в коментарі для «ВЗ», що тиждень роботи курсу в нових умовах пройшов без будь-яких валютних турбулентностей, також не було жодного ажіотажу.
«Усе було прогнозовано: спочатку — інтерес, потім збалансувалися попит і пропозиція, тож Нацбанку в перші дні довелося по міжбанку трішки витратитися, — наголошує експерт. — Зараз і курс, і обсяги збалансувалися. Міжбанк сильно не коливається. Наприклад, станом на 10 жовтня — 36,5 гривень за долар. За тиждень нічого екстраординарного не відбулося, але безготівковий ринок став чеснішим, бо скасувався 1% граничного обсягу. Готівковий ринок трішечки відреагував на нововведення — 37,8 -38 гривень за долар. Це залежить від маржі. Боялися спекуляцій на безготівковому ринку, але цього не відбулося. Прогнозую, найближчим часом, якщо не буде інших зовнішніх та внутрішніх потрясінь, курс долара має шанс зафіксуватися на рівні 36−38 грн. Банківська система працює надійно, є зниження рівня інфляції. Тому Нацбанк наважився прив’язати курс до ринкових умов — попиту та пропозиції: курс справедливий і чесний».
Чи варто українцям зараз купувати валюту? Віктор Гальчинський радить зберігати заощадження у тій валюті, в якій заробляють на життя. Якщо є потреба накопичити долари чи євро, то є новий спосіб, щоб за будь-яких економічних обставин залишитися у плюсі. Каже, за останній місяць Нацбанк дозволив купувати безготівковий долар. Купівля відбувається в Інтернет-банкінгу за вигідним курсом, дещо нижчим, ніж в обмінних пунктах. Другий спосіб вигідно вкласти валюту, каже Віктор Гальчинський, це придбати в банках долар з умовою тримісячного депозиту. Суть такої купівлі - вигідний курс долара, який прив’язаний до міжбанку, але одразу треба поставити всю суму на депозит (відсотки символічні - 0,1% річних). Після завершення трьохмісячного терміну депозиту куплені долари можна вільно знімати з рахунку і користуватися. У такому випадку, каже Гальчинський, можна заощадити на курсі, якщо через три місяці будуть коливання у бік збільшення.