Курс долара тепер «плаваючий»
Курс повернувся до довоєнного принципу ціноутворення і залежить від попиту та пропозиції на міжбанку
Жовтень приніс фінансові нововведення для українців — з 3 жовтня Нацбанк відмовився від фіксованого курсу гривні та почав політику керованої гнучкості обмінного курсу. Відтепер курс долара залежить від ринкових умов — попиту та пропозиції.
Такий принцип на валютному ринку в Україні існував до початку широкомасштабного вторгнення рф. Нацбанк тримав фіксований курс долара з першого дня російського вторгнення: спочатку — 29,25 гривні за долар, з липня 2022 року — 36,6 гривні за долар. Купуючи валюту на міжбанківському валютному ринку, банки не могли відхилятися від цих рівнів на більш ніж на 1%. Тепер Нацбанк дозволяє міжбанківському ринку впливати на курс. Однак є суттєве «але» — Нацбанк все одно продовжує жорстко контролювати ситуацію та залишатиметься ключовим гравцем на валютному ринку, компенсуючи структурний дефіцит валюти. «Регулятор обмежуватиме суттєві курсові коливання. Не слід чекати різкого падіння чи зростання курсу. У цьому і полягає логіка керованості курсу», — розповів заступник голови регулятора Сергій Ніколайчук.
Чи зміниться щось для населення? Пан Ніколайчук каже, що ні. Офіційний курс визначатиметься міжбанківським ринком, для населення на готівковому ринку жодні правила не змінюються. Збільшення ажіотажу серед населення на першому етапі очікує директорка аналітичного департаменту Dragon Capital Олена Білан. Вона каже, не всі до кінця розуміють, як працюватиме валютний ринок у новому режимі. «Коли ринок побачить, що причин для паніки немає, все швидко вщухне, — каже Олена Білан. — В НБУ достатньо резервів, аби погасити сплески на валютному ринку».
Як розповів у коментарі для «ВЗ» експерт з економічних та банківських питань Віктор Гальчинський, «відмова від фіксованого курсу є відображенням ситуації того, що економіка України більш-менш відновилася і починає працювати в ринкових умовах, повертається до довоєнних часів. Коли 24 лютого 2022 року почалася повномасштабна агресія, Нацбанк вирішив жорстко зафіксувати курс. Це були вимушені антикризові заходи для того, щоб гривня не знецінилася (у перші дні війни в обмінниках було і по 50 гривень за долар). Потім це все повернулося саме тому, що Нацбанк забезпечив відповідно до жорстко зафіксованого курсу карткові розрахунки, безготівкові розрахунки. Сьогодні курс ще не відпущено у вільне плавання. Нацбанк називає це керованою гнучкістю курсу. Це означає, що безготівковий курс, міжбанківський офіційний курс буде більш чітко відображати реальну ситуацію на міжбанківському ринку. Якщо говорити про готівку, то в Україні вже було вільне курсоутворення. Відповідно, впровадження керованої гнучкості офіційного курсу жодним чином не вплине на людей. Бо курси за картками, курси валют формуються ринком. Тепер безготівковий курс буде коливатися так само, як і готівковий. Сьогодні Нацбанк має достатньо ресурсів підтримувати курс в межах коридору, оскільки Україна має найбільші за всю історію золотовалютні резерви, які сформовані, зокрема, за рахунок міжнародної допомоги — понад 40 мільярдів доларів. Відповідно, Нацбанк легко може згладжувати ситуацію на ринку».