На лікарняні чекають по 3-4 місяці!
Фонд соціального страхування заборгував українцям за листками непрацездатності аж 3,11 мільярда гривень
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/436460/vyplata-likarnyanyxlarge.jpg)
Українці хворіють на коронавірус, лежать у лікарнях, оформляють листки непрацездатності… Але лікарняні їм держава виплачувати не поспішає. Як правило, справно оплачуються лише перші п’ять днів хвороби, які має компенсувати страхувальник, тобто підприємство, де людина працює. Усе решта має оплатити держава, тобто Фонд соціального страхування України. А з цим проблеми — люди чекають на свої законні лікарняні по три-чотири місяці.
Станом на 1 червня заборгованість Фонду соціального страхування перед українцями, які мають отримати виплати по лікарняних листках, становить 3,11 мільярда гривень. Про це повідомляє «Суспільне», яке отримало офіційну відповідь з Фонду соціального страхування України.
Згідно із цією інформацією, 2020 року через стрімке поширення коронавірусної хвороби в Україні суттєво зросла кількість лікарняних листків та днів непрацездатності, які мають бути оплачені за рахунок коштів Фонду. Лише в грудні-2020 середньоденні видатки Фонду зросли в 2,3 раза порівняно з попередніми місяцями і становили 131 мільйон гривень.
Як наслідок, станом на 1 січня 2021 р. заборгованість Фонду перед українцями по цих виплатах становила 1,649 мільярда гривень. Упродовж цього року кількість лікарняних листків продовжила зростати. У січні-квітні загальна кількість осіб, яким мав виплатити Фонд, становила 1,3 мільйона, а сума виплат — 7,3 мільярда гривень. Через скорочення доходів Фонд заборгував значну частину цієї суми. Таким чином станом на 1 червня загальна заборгованість Фонду по виплатах становить 3,11 мільярда гривень.
«Я хворіла на „корону“ від 6 по 21 квітня, три тижні, а отримала лише лікарняні за п’ять днів, з роботи, — розповідає львів’янка Анна. — Державних лікарняних ще досі нема. Сказали, чекати не раніше, ніж у липні-серпні».
Знайома бухгалтерка пані Галина розповіла, що її підприємству держава винна лікарняні за березень-квітень. «Мій зять теж каже, що йому затримують виплати за лікарняні. Мабуть, у держави просто немає грошей, — каже пані Галина. — 21 квітня ми отримали тільки січневі і лютневі лікарняні. Чула, влада хотіла зробити так, щоб підприємство оплачувало 10 днів, а решту держава. Але наразі не зробили».
Як розповіли «ВЗ» у пресслужбі Львівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області, 2 червня відділення подало до органу держказначейства платіжні доручення для фінансування страхувальників (фірм, які мають виплатити лікарняні своїм працівникам. — Авт.) — на виплату матеріального забезпечення в повному обсязі по заявах-розрахунках страхувальників, які були прийняті 12 квітня, 13 квітня і 14 квітня цього року, та частково по заявах-розрахунках, прийнятих 15 квітня цього року. Загальна сума платіжних доручень — 9,7 млн грн. Як повідомили у Фонді, кошти на рахунки страхувальників мали бути зараховані ще 3 червня.
Щодо ситуації із заборгованістю у місті Львові, то, як розповів «ВЗ» керівник Львівського відділення управління вииконавчої дирекції Фонду соцстрахування України у Львівській області Роман Нога, заборгованістю вважається сума, не профінансована протягом десяти робочих днів. Враховуючи це, станом на 3 червня заборгованість по виплаті лікарняних по Львову становить 92 мільйони гривень.
Заступник начальника УВД Фонду соціального страхування у Львівській області Юрій Бобеляк розповів «ВЗ», що зараз заборгованість значно зменшиться, оскільки Кабмін виділив 400 мільйонів гривень для виплати заборгованості за листками непрацездатності. Відповідну постанову «Деякі питання виділення коштів для виплати застрахованим особам матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» уряд затвердив 2 червня. Після надходження на рахунок Фонду ці кошти скерують на виплати допомог по тимчасовій втраті працездатності, а також по вагітності та пологах. «Сума заборгованості постійно змінюється, тому що ми постійно фінансуємо лікарняні, — сказав Юрій Бобеляк. — Так, 2 червня було профінансовано заборгованість по 15 квітня».
Яка саме сума з 400 мільйонів, виділених Кабміном, надійде на Львівщину? «Це залежить від того, скільки заявок на оплату лікарняних надійде до Києва з кожної області, — пояснив Роман Нога. — Тобто залежить від кількості людей, які захворіли і перебували на лікарняному».