МОЗ хоче підвищити зарплати лікарям до 22-25 тисяч гривень, медсестрам – до 17 тисяч
Чи вистачить на це коштів у бюджеті? Ексзаступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк у це не вірить, адже економіка падає
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/420928/resizeq4lmukcrnibt9ne1vdabxfpmg5ljthcx980x590.jpg)
296 млрд гривень — на таку суму Міністерство охорони здоров’я України подавало запит на фінансування медичної галузі наступного року. Цих грошей мало би вистачити на протидію Covid-19, закупівлю вакцин і програму медичних гарантій — основну статтю бюджету на охорону здоров’я, що включає у себе первинну, екстрену, спеціалізовану і високоспеціалізовану медичну допомогу. Зокрема на програму медгарантій, тобто тарифи за медичні послуги, які оплачує лікарням Національна служба здоров’я України, МОЗ пропонувало передбачити у бюджеті 225 млрд гривень.
Натомість у проєкті Держбюджету на 2021 рік інша сума — 156,1 млрд гривень. Стільки готове виділити на сферу охорони здоров’я Міністерство фінансів. При цьому видатки за програмою медгарантій становитимуть 123,4 млрд гривень. Це — майже вдвічі менше, ніж просило профільне відомство. А прем’єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що до держбюджету на наступний рік уряд заклав безпрецедентні витрати на медицину — майже на 30% більше, ніж у 2020-му, що «дозволить покращити якість медичних послуг, облаштувати лікарні сучасним обладнанням і підняти зарплати медикам». За розрахунками МОЗ, лікарі повинні отримувати 22−25 тисяч (залежно від робочого стажу і навантаження), медсестри — 17−18 тисяч, молодші медичні працівники — 11 тисяч гривень.
Наразі проєкт бюджету-2021 ще не розглянули у першому читанні.
«Ось видатки, які Програма медичних гарантій забирає зі собою з 2020 року:
- Інфляція. Ціни зростають, вартість ліків і витратних матеріалів також. Якщо не зробити індексацію — лікарі і лікарні збідніють.
- Підвищення мінімальної зарплатні. З 1 січня — до 6000, а з 1 липня — до 6500 гривень. Треба підняти зарплати всім, хто нижче або близько до цих цифр. Це — вимога закону.
- Боротьба з Covid-19. Треба виплачувати медикам ковід-лікарень уже діючу надбавку у 300%. Також є окремі тарифи на лікування Covid-19. Їх теж треба закласти у бюджет.
- У вересні міністр вирішив підняти зарплати лікарям. Ці доплати треба продовжувати платити наступного року.
Все, що залишиться після цього, може піти на підвищення тарифів.
Бюджет Програми медичних гарантій на 2021 рік становить 123,4 млрд гривень. Це — на 27,4 млрд більше, ніж у 2020-му, з яких Мінфін очікує, що 15,8 млрд підуть на боротьбу з Covid-19. Така ж сума потрібна тільки для того, щоб лікарні привели зарплати у відповідність до збільшення мінімалки. Якщо додати інфляцію, маємо 15,4+7=22,4 млрд. Майже весь додатковий ресурс уже «з'їдено».
На додаткові тарифи для лікування ковіду потрібно 5 млрд. Додайте їх до попередніх витрат. Ось вам 27 мільярдів. Але є ще доплати медикам. Щоб до літа виплачувати медикам надбавку, потрібно ще 14,5 млрд. Це ми уже пішли «у мінус». При цьому нема гарантії, що влітку вірус зникне.
Ну і щоб далі кататися на атракціоні небаченої щедрості у вигляді вересневих надбавок лікарям, на наступний рік потрібно 23,6 млрд. Їх також немає.
Маємо мінус 38 млрд гривень балансу того, що маємо, і того, що наобіцяли", — написав на своїй сторінці у Facebook колишній заступник в.о. міністра охорони здоров’я України (2016−2019 рр.) Павло Ковтонюк.
У таких умовах про жодне підняття тарифів й мови не може бути. Лікарні могли б отримати додаткові кошти (у тому числі підняти медикам зарплати — і не разову акцію провести, а виплачувати ці кошти на постійній основі), якби уряд не займався популізмом. «Йдеться про підняття мінімалки, разові осінні доплати та ковідні 300%, які могли б доходити до лікарень через ті ж тарифи на послуги. Це дозволило б зекономити 15 млрд гривень (навіть з поправкою на інфляцію)», — каже експерт.
«Є доросле мислення, як отримати 225 млрд гривень на медичну галузь, а є дитячі «хотєлки», коли достатньо «тупнути ніжкою», і ці гроші з’являться, а якщо їх не дадуть, то можна заплакати і піти. Звісно, МОЗ повинно наполягати на своєму, обстоювати свою галузь. Це особливо важливо, коли впроваджуєш зміни, — вони мають бути добре профінансовані. З іншого боку, є обмежені можливості бюджету на цей рік. Міністерство фінансів захищає свою позицію, щоб не наобіцяти того, що неможливо буде виконати. В Україні триває пандемія і є економічна криза. За прогнозами експертів, падіння економіки до кінця цього року становитиме приблизно 11%. Тобто у нас не те що не буде додаткових коштів в економіці наступного року — у нас буде мінус 11%. Бюджет доведеться «урізати», а не збільшувати.
— Який вихід бачите з цієї ситуації?
— Потрібно збільшити фінансування магістральних, ключових напрямів, які критичні для змін у країні.
— Маєте на увазі програму медичних гарантій?
— Так, але у ній теж є ключові напрями. Наприклад, більш пріоритетним є профінансувати пакет «Лікування інфарктів», ніж пакет «Стоматологія». Інфаркт більше, ніж карієс, впливає на здоров’я людей і на фінансову захищеність їхніх родин. Така позиція є більш практичною, ніж вимагати «Дайте нам 225 млрд, або не давайте нічого!».
Після реформи медична галузь перестала бути бюджетною. Вона працює за господарським правом. Ціни на послуги та зарплати лікарів формуються ринковими механізмами, а не бюджетними нормативами. Щоб підняти зарплати медикам відповідно до рівня інфляції, МОЗу необхідно вести переговори з Мінфіном. В освітній галузі це відбувається автоматично…
— Міністр охорони здоров’я Максим Степанов вважає, що медицина повинна фінансуватися на рівні 5% ВВП…
— Я — та людина, при якій ці 5% потрапили до закону (усміхається. — Авт.). В Україні дуже низьке фінансування медицини. 5% - це відносна цифра, яка дозволяє нам порівняти себе з іншими країнами. Не хотілось би порівнювати Україну з Таджикистаном або країнами південної частини Африки. Порівняймо з країнами Східної та Центральної Європи, де цей відсоток є вищим. У Польщі це — близько 6%, у Чехії — 9%. У країнах Західної Європи — 10−11%. В Україні було 3,5%.
— У проєкті бюджету на наступний рік заклали фінансування медичної галузі на рівні 4,2%.
— Цей відсоток збільшили тому, що через кризу впав ВВП. Медицину, як і інші невиробничі, соціальні галузі, завжди фінансували за залишковим принципом. Закон про 5% ВВП — це дороговказ, на який можемо вийти років через три. Але для цього треба добре все спланувати. Не підтримую дитячої позиції міністерства: «Дайте нам сьогодні 5%, а то зміни неможливо буде впровадити». Можливо — аби було бажання.
— Коли, за вашими прогнозами, українські пацієнти почнуть отримувати медичні послуги у повному обсязі, безкоштовно, і ці послуги будуть якісними?
— Бюджет, який приймуть, буде однозначно більшим за той, що був у 2018-му, наприклад. Але не тішмо себе ілюзіями — отримати будь-яку медичну допомогу безкоштовно у будь-якій лікарні завтра не зможемо. І через рік також. Але з року в рік у більшій кількості лікарень дедалі більша кількість послуг будуть безкоштовними. Уже цього року можна було знайти більше місць, де можна було безкоштовно народити дитину чи пролікувати інфаркт. Хороша новина — законодавство змінено таким чином, що вороття назад немає…
А тим часом…
Міністерство охорони здоров’я підвищить тариф за первинну медичну допомогу
Наступного року за кожного пацієнта, який уклав декларацію зі сімейним лікарем, Національна служба здоров’я сплачуватиме по 710 гривень. Це — на 110 гривень більше, ніж зараз. Про це повідомив на брифінгу міністр охорони здоров’я Максим Степанов, нагадавши, що оплата роботи конкретного лікаря залежатиме від коефіцієнтів. За пацієнтів з хронічними недугами, такими, як гіпертонічна хвороба чи цукровий діабет, або роботу у гірських районах коефіцієнт є вищим. Додаткову суму грошей передбачено за амбулаторне ведення хворих на туберкульоз.
За станом на сьогодні декларації зі сімейними лікарями уклало трохи більше 31 млн українців. Всього у 2021 році лікарям первинної ланки за деклараціями повинні виплатити 23 млрд гривень.