«Найчастіше на власників квартир у податкову заявляють незадоволені орендарі»
Із 1 жовтня ДПС перевірятиме тих, хто зобов’язаний подати декларацію про доходи, але досі цього не зробив
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/420074/deklaratsii.jpeg)
25% від суми добровільно не задекларованих і не сплачених податків за 2019 рік. Саме такий чималий штраф чекатиме на українців, які досі не подали декларації про доходи за минулий рік, хоча за законом мусили це зробити. І йдеться не про державних службовців чи міністрів, яких подавати декларації зобов’язує посада. Йдеться про звичайних українців, які торік отримували будь-які доходи, з яких не стягнули податок із доходів фізичних осіб. Тобто якщо ви торік продавали якесь майно, отримали спадок чи отримували будь-які інші доходи, окрім «білої зарплати», то, за законом, мали би про це сповістити податкову службу. Про те, хто зобов’язаний подавати декларацію про доходи та в яких випадках не треба буде сплачувати податок, розповів заступник начальника управління податкового адміністрування Головного управління ДПС у Львівській області Володимир Коваль.
За словами Володимира Коваля, традиційно кампанія з декларування доходів триває до 1 травня. Цьогоріч через карантин її продовжили до 1 липня. Тобто люди, які зобов’язані подавати декларацію про доходи за минулий рік, мали на це аж півроку. Однак і цього часу виявилося замало. Наразі на Львівщині залишається ще величезна кількість платників, які досі не подали декларації, хоча, за законом, мусили це зробити. Таким забудькам дали час до 1 жовтня. Якщо вони й до того часу добровільно не задекларують доходи, податкова служба самостійно визначатиме зобов’язання. Але тоді уже доведеться платити не тільки податок з доходів фізичних осіб та військовий збір, а й штраф.
«Від 1 липня щодо громадян, які не подали декларації, ведеться збір інформації про отримані ними доходи і джерела тих доходів, — каже пан Коваль. — У нас є перелік осіб, які мали подати декларацію, але не подали її. Це тягне за собою визначення не лише податкового зобов’язання, а й штрафних санкцій. Штраф у такому випадку становить 25% від суми того, що особа мала би задекларувати. Наприклад, якщо ви отримали у спадок майно вартістю 10 тисяч гривень, то ПДФО з цієї суми — 5%, тобто 500 грн. Але якщо не подали декларацію, то штраф буде 25% від несплаченого податку. Тобто до 500 грн додатково ще 25%, або 125 грн».
Утім, не усю спадщину обов’язково декларувати. Наприклад, якщо особа отримала у спадок від матері чи бабусі (тобто родича першого або другого ступеня споріднення) квартиру, то ця квартира не є об’єктом оподаткування, і декларацію подавати не треба. Якщо ж квартира успадкована від далекого родича чи взагалі від чужої людини, то особа, яка одержала цей спадок, зобов’язана подати декларацію і сплатити податок: 5% податків з доходів фізичних осіб та 1,5% пенсійного збору. За такою ж ставкою оподатковується і дохід від продажу майна.
Якщо особа минулого року проводила операції з цінними паперами, незалежно від того, були вони прибутковими чи збитковими, також зобов’язана подати декларацію. Не декларувати доходи можна лише, якщо сума операції не перевищує 1,4 прожиткового мінімуму (торік це було 3000 грн).
Обов’язково декларувати також іноземні доходи. Наприклад, торік ви працювали за кордоном, тож цього року повинні подати декларацію та пакет документів. Але у більшості випадків податок сплачувати не доведеться. З Польщею, Чехією, загалом, із більшістю країн Європи Україна має угоду про уникнення подвійного оподаткування. Відтак податки, які українець сплатив там, зараховуються в Україні. Але, наприклад, якщо ви працювали торік на Кіпрі, то податок з отриманих там доходів доведеться сплатити в Україні.
«У нас є особи, які отримали значні суми доходів від підприємств, зареєстрованих на цих осіб на Кіпрі. І вони сплачують податок в Україні, незалежно від того, скільки податків сплатили там, бо між нашими державами немає угоди про уникнення подвійного оподаткування, — пояснює Володимир Коваль. — Іноземні доходи, так само, як і доходи, отримані від інвестиційної діяльності, оподатковуються за ставкою 18%».
Відповідно до законодавства, люди, які здають нерухомість в оренду, також зобов’язані подавати декларації і сплачувати податок із доходів. На практиці ж це роблять далеко не усі. Навіть якщо у податкову «настукає» хтось із незадоволених сусідів, довести, що у помешканні живуть квартиранти, а не родичі чи знайомі, практично нереально. Крім того, на дзвінки зі скаргами на квартирантів податківці не реагують — скаржник має подати заяву.
«Частіше на власників такого житла заявляють не сусіди, а незадоволені орендарі, — каже Володимир Коваль. — Більшість орендарів і орендодавців підписують між собою угоди. Але оскільки немає якоїсь єдиної бази даних, де би ці угоди реєструвались, ми не маємо про них інформації. Але якщо у господаря з квартирантами виникає конфлікт, то орендарі заявляють на нього у податкову і надають пакет документів. Не скажу, що такі ображені орендарі приходять до нас щодня, але таке трапляється досить часто… У нас є масив інформації щодо нерухомості, яку здають в оренду, в тому числі аналізуємо дані з сайтів, на яких пропонують оренду».
Мали би декларувати доходи і вчителі, які займаються репетиторством, однак ніхто цього, як правило, не робить. Утім, у податковій кажуть, що є чимало людей, які вирішують покинути вчительську чи викладацьку роботу і займатися лише репетиторством. Такі репетитори, як правило, реєструються як ФОПи і сплачують податки уже як суб’єкти господарської діяльності.
Останніми роками все більше людей воліють бути фрілансерами, а не найманими працівниками одного роботодавця. Чи повинні подавати декларації про доходи фрілансери, залежить від того, для кого вони виконують роботу. Якщо вашими замовниками є виключно юридичні особи, тоді вони, виплачуючи вам гроші, зобов’язані виступати вашими податковими агентами. Тобто замовник повинен з цієї суми вирахувати податок і перерахувати в бюджет. У такому разі ці доходи декларувати не треба. Якщо ж про виконання певних робіт домовилися між собою дві фізичні особи, тоді уже виникає обов’язок подання декларації. З іншого боку, довести, що ви виконали певні послуги за винагороду, а не просто допомогли через доброту душевну, вкрай важко. Особливо, якщо розрахунки між фрілансером і замовником відбуваються у готівковій формі.