«Це поведінка провінційних кидал, які звикли розводити лохів на привокзальних площах»
Звільнення голови НБУ Якова Смолія може коштувати Україні співпраці з МВФ і згортання усіх інвестиційних програм
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/415721/smolij.jpg)
Кінець епохи бідності не за горами. Скоро ми усі можемо стати мільйонерами. Такими, як були у 90-х роках. Саме такими можуть бути наслідки неконтрольованої інфляції, якщо «зелена» команда візьметься за друкарський верстат. Голова Нацбанку Яків Смолій прямо заявляв, що НБУ не фінансуватиме бюджет через операції з ОВДП, аби не розкручувати девальваційно-інфляційні процеси. Та 1 липня він раптово написав заяву на звільнення — «через системний політичний тиск».
Щоправда, за звільнення Смолія ще має проголосувати парламент. Однак у «Слузі народу» не сумніваються, що їм вдасться зібрати необхідну кількість голосів для відставки «неуслужливого» банкіра. Серед кандидатів на посаду голови НБУ називають прізвища Тимофія Милованова, Богдана Данилишина та Кирила Шевченка.
Крісло під Смолієм намагались розхитати уже кілька місяців поспіль. Фінансовий комітет Верховної Ради на початку червня навіть підготував постанову про оцінку діяльності НБУ. У ньому Нацбак звинуватили у… зміцненні гривні, слабкому економічному зростанні і пасивній участі на ринку ОВДП. Фактично, прямо звинуватили у тому, що НБУ вливає замало грошей у бюджет.
«Відверто кажучи, такого декларативного та незграбного обґрунтування заздалегідь поставленого висновку не доводилося зустрічати в офіційних документах поважних установ уже давно, — оцінив тоді цей „документ“ голова Незалежної асоціації банків Роман Шпек. — Це вже усталена українська традиція: спочатку до влади приходять політики та обіцяють зростання ВВП на 40% чи більше, економічні прориви, золоті гори… А потім, коли реальність відрізняється від обіцянок, шукають причини та винних. Тепер винним вирішили зробити… НБУ. У жодній країні центральний банк нікому не обіцяє забезпечити певні темпи економічного зростання. Завдання Центробанку, і НБУ зокрема, — сприяти сталості економічного розвитку через цінову та фінансову стабільність. За нинішньої інфляції 1,7% та облікової ставки 6%, незважаючи на коронакризу, важко уявити собі щось більш стабілізуюче та стимулююче, ніж теперішня політика Національного банку. Натомість ми бачимо великі проблеми у реальному секторі, інвестиційній привабливості, діловому кліматі, державних фінансах. Логічно претензію щодо недостатнього економічного зростання адресувати саме до виконавчої та законодавчої гілок влади, які й приймають відповідні рішення».
Як стверджують джерела, 30 червня на засіданні Нацради реформ між Зеленським та Смолієм виник конфлікт. Президент у грубій формі звинуватив Смолія в тому, що банки видають замало дешевих кредитів… Навряд чи саме ця претензія Зеленського, якого мало хто всерйоз сприймає як президента, змусила Смолія написати заяву на звільнення. Деякі працівники НБУ натякають, що впродовж останніх півроку голові Нацбанку, а також членам його правління надходили відверті погрози. Адже, окрім війни за доступ до друкарського верстата, НБУ ще й вів боротьбу у судах — проти ексвласників збанкрутілих банків, зокрема, олігарха Коломойського.
Однак, що би не стало останньою краплею для Смолія, його звільнення неабияк стурбувало і керівництво МВФ, і послів держав Великої сімки. У МВФ заявили, що незалежність НБУ є у центрі програми співпраці, таким чином давши зрозуміти, що з «кишеньковим» головою НБУ про наступні транші МВФ можна буде забути… Схожу заяву оприлюднили і посли G7. Окрім того, Україні довелося розірвати угоду про розміщення євробондів на 1,75 мільярда доларів, укладену 1 липня. Експерти попереджають, що через намагання влади взяти під контроль НБУ Україна може опинитись у фінансовій ізоляції.
Генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала, який також очолює Європейську бізнес-асоціацію, заявив, що компанія поки що відкладає усі нові інвестиції, бо це «остання крапля». «Найгірше, що це було зроблено під політичним тиском зі самого верху. Це червона лінія для всіх інвесторів: Великої сімки, МВФ, Світового банку. Повна некомпетентність і обман тих, хто виділив нам 5 мільярдів доларів за останній місяць, включаючи сьогоднішні єврооблігації», — заявив Фіала. Він також зазначив, що серед кандидатів, яких начебто розглядають, є й достойні люди. Наприклад, Володимир Лавренчук. Але навіть у разі призначення достойної людини, за цих умов довіра до НБУ та його незаанґажованості уже буде підірвана.
Економіст Сергій Фурса значно радикальніший у своїх висловлюваннях про теперішню українську владу: «Україна отримує 2,1 мільярда доларів від МВФ, Україна отримує 500 мільйонів євро від ЄС, Україна отримує 350 мільйонів доларів від Світового банку. І наступного дня порушує домовленості! Це поведінка провінційних кидал, які звикли розводити лохів на привокзальних площах».