З коронавірусом боротимуться медики і... поліцейські
У новому бюджеті збільшили видатки на МВС, а також заклали допомогу від МВФ, якої може й не бути
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/410641/big-3258bf1568f1857cb9c3f1c393b5d5c9-1.jpg)
Верховна Рада прийняла зміни до бюджету на 2020 рік. Фактично, це новий кошторис з дірою 298,4 млрд грн (втричі більше, ніж було у старому бюджеті). Відповідно до документа, надходження у цьому зменшаться на 119,74 мільярда гривень (на 11%), а видатки зростуть на 82,4. Бюджет розраховували, відштовхуючись від середньорічного курсу 29,5 грн за долар, а також падіння економіки на 3,9% (раніше передбачали, що ВВП зросте на 3,7%). Про те, що країні потрібен новий бюджет, в один голос казали усі економісти та депутати. Однак той варіант, який прийняли, розкритикували не лише опозиційні депутати, а й деякі «Слуги народу».
У новому варіанті бюджету урізали практично усі можливі видатки: на освіту, культуру, енергоефективність, благоустрій, розвиток місцевих громад. За чинних умов це зрозуміло — країна на мені економічної катастрофи, тож паски треба затягти усім. Та найбільше обурило те, що і без того чималі видатки на МВС збільшили ще на 195 мільйонів.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/04/byudjet.jpg)
Видатки на Міністерство охорони здоров’я збільшать на 15 млн, що на сьогодні цілком виправдано. Загалом у бюджеті передбачено 64,67 мільярда гривень на спеціальний фонд протидії коронавірусу. Ще понад 19 мільярдів додатково отримає Міністерство соцполітики. З них лише на одноразову виплату 1000 грн пенсіонерам піде більше половини цієї суми. Та найбільше отримало Міністерство фінансів — 71,2 млрд грн. Та найцікавіше, що до цієї суми внесли навіть потенційні позики міжнародних організацій. «У цьому бюджеті ми заклали ресурс від міжнародних фінансових організацій, у тому числі пряму бюджетну підтримку МВФ. Підтримка наших міжнародних партнерів дуже важлива, бо дає нам можливість повністю профінансувати всі необхідні видатки, в першу чергу, заробітні плати лікарів, соціальний захист, видатки на інфраструктуру», — заявив міністр фінансів Сергій Марченко. Тобто антиколомойський закон, який вимагає МВФ в обмін на допомогу, ще не прийняли, але гроші фонду уже навіть заклали у бюджет. Це стало однією з причин, чому проти цього закону проголосувала депутатка від «Слуги народу» Лада Булах.
«Кредиту МВФ ще не маємо (і ніхто нам це ще не обіцяв), але вже запланували, як витрачатимемо ці віртуальні кошти в бюджеті-2020. Я наважусь спростувати деякі видатки, які жодним чином не впливають на непоширення інфекції: пільгова державна іпотека переселенцям та учасникам АТО, або разова надбавка 1000 грн пенсіонерам у яких пенсія менше 5 тис грн — це майже 10 млрд грн в сумі! Це очікувані соціально схвальні видатки, але виключно популістські щодо боротьби з коронавірусом. Чому такі важливі видатки з освіти, культури та навіть з медицини зрізали?! Відповіді у мене нема», — пояснила свою позицію народна депутатка.