Рахунки приходять, а зарплата – ні
Українці на карантині проїдають гроші, відкладені на «чорний день». І нарощують борги за комуналку
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/410141/borgy.jpg)
Через карантин в Україні майже кожне третє підприємство призупинило роботу, а 6% підприємців взагалі закрили свій бізнес, повідомляє Opendatabot з посиланням на дослідження Спілки українських підприємців (СУП) та Ukrainian Marketing Group. Точних даних, скільки людей опинились без доходів, немає. Лише через закриття ресторанів і кафе без роботи залишились, за різними оцінками, від 130 до 160 тисяч людей. Хтось з них перебуває у відпустці за власний рахунок, когось звільнили. Ще у середині березня понад половина опитаних українців заявляли, що заощаджень вистачить щонайбільше на чотири тижні карантину. Тобто цими днями деяким сім’ям уже не буде за що купити їжу…
У Мінсоцполітики нагадують, що роботодавці не мають права відправляли працівників у примусові відпустки за власний рахунок. Але при цьому в уряді ініціюють зміни до закону, за якими строк відпустки без збереження зарплати за згодою сторін може бути на увесь період карантину, а не лише на 15 календарних днів… Звичайно, працівники писатимуть заяви про неоплачувані відпустки за власним бажанням, бо це шанс зберегти роботу. Адже, попри погрози штрафувати роботодавців, які звільнятимуть працівників через карантин, ніхто не може заборонити скорочувати персонал через закриття фірми чи ліквідацію певного підрозділу.
За даними СУП, навіть ті підприємства, які сподіваються пережити карантин, різко втрачають прибуток і скорочують штат співробітників. Так, третина власників бізнесу (переважно мікро-), заявляють про падіння доходів на 90−100% з початку карантину. Відтак вони звільнили до 50% штату співробітників. Власники малого і середнього бізнесу скаржаться на зменшення доходів на 25−50%, і зізнаються, що звільнили від 10 до 25% працівників. Втрати доходів великих підприємств становлять 10−25%, тож там прогнозують скорочення штатів на 25%.
Там, де людей не скоротили і не змусили піти у відпустку за власний рахунок, працівників іноді переводять на неповний робочий час. «Такий підхід наразі обрали багато роботодавців, які скористались своїм правом доручити працівнику виконання роботи дистанційно, відповідно до Прикінцевих положень закону № 530-IX. Керівник оформляє наказ і вносить відповідні зміни до трудового договору. Заробітна плата вираховується відповідно до окладу, зазначеного у штатному розписі, за фактично відпрацьовані години», — пояснюють у СУП.
Західні експерти прогнозують: щойно карантин закінчиться, економіка швидко відновить зростання, насамперед за рахунок відкладеного попиту. Тобто люди, які тривалий час були зачинені вдома і витрачали кошти в основному на їжу, побіжать у магазини та ресторани. Однак в Україні такий сценарій навряд чи спрацює. Оскільки значна частина населення або не мала заощаджень, або мала зовсім незначні запаси на «чорний день». Відтак з карантину багато хто виходитиме не з «відкладеним попитом», а з накопиченими боргами — за комуналку, за протерміновані кредити тощо. Так, пеню і штрафи на час карантину нараховувати заборонили, але самих боргів ніхто списувати не буде.
Уже зараз у Міністерстві розвитку громад і територій кажуть про зростання боргів за оплату житлово-комунальних послуг на два мільярди від початку року. І це при тому, що, наприклад, газ подешевшав доволі суттєво. «Загроза поширення коронавірусної хвороби внесла істотні корективи в життя країни і громадян, і це вже відчувається у всіх сферах, зокрема в ЖКП», — каже міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов. На початок квітня українці були винні за послуги ЖКГ понад 32 млрд грн. Можна лише уявити, яким буде цей борг за місяць, коли людям рахунки за квітень прийдуть, а зарплата — ні…
Коментар для «ВЗ»
Єгор Киян, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень
Не усі сфери бізнесу однаково потерпають через кризу. Є сфери, які навіть трохи виграють від карантину. Наприклад, ІТ-сфера, оскільки зараз зросло використання інтернет-банкінгу, підприємці переводять бізнес онлайн, замовляють розробку сайтів. Чимало підприємств все ж працюють, хоча й з обмеженнями. Найбільше страждає сфера послуг: готелі, ресторани, транспортні компанії. Поки що уряд не оголошує планів, як боротись з наслідками карантину. Так виглядає, про це наразі не думають.
За моїми приблизними підрахунками, лише зі сфери послуг через карантин страждає 3−4 мільйони населення. Крім того, ще півтора-два мільйони повернулись з-за кордону, і вони теж не мають тут роботи. Бачив оцінки, що населенню ще на два-три тижні вистачить готівки. А що далі? За статистикою ООН щодо бідності, у нас вона 60%. Тобто 60% людей заледве виживали, очевидно, не маючи заощаджень, а тепер ще й залишились без доходів. При цьому люди сидять удома, відповідно, рахунки за комунальні послуги будуть більшими. А сплачувати їх буде нічим. Гадаю, усе зведеться до практики деяких країн, які просто частково списують заборгованість за комунальні послуги, що виникла через карантин. По суті, ті люди, які платоспроможні, за рахунок податків і зборів закриватимуть бюджетні дірки. Або уряд просто запустить друкарський станок і вирівняє бюджетні диспропорції, хоча це не рекомендований спосіб.
Україна має сплатити за боргами приблизно 400 млрд грн, з них 160 млрд — за зовнішнім боргом, МВФ та іншим кредиторам. Якби домовились про реструктуризацію, тобто відтермінування цих платежів на пізніший період, то зараз ці кошти, які мають йти на виплату боргів, можна було б скерувати в економіку — на розвиток, підтримку населення, на закриття бюджетних дірок, зокрема у комунальній сфері.