Рекордні прибутки банків насправді штучні?
Державний ПриватБанк за минулий рік заробив більше, ніж всі решта банки, разом узяті
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/406626/bank.jpg)
Торік українська банківська система отримала рекордні прибутки. Як повідомили в НБУ, чистий прибуток усіх банків за 2019 рік склав 59,634 млрд грн. Це у 2,7 раза більше, аніж було у 2018 році. Таке рекордне зростання прибутковості банків не може не дивувати, адже особливого зростання кредитування не було. А саме за рахунок відсотків за кредитами банки мали отримувати основну частину прибутків. То звідки гроші?
Особливо дивує зростання доходів ПриватБанку. Банк, який три роки тому довелось націоналізувати, аби врятувати від банкрутства, торік отримав 32,6 млрд прибутку. Тобто більше, аніж всі решта 74 банки. «Історично державний» Ощадбанк заробив лише 277 мільйонів, а Укрексімбанк — один мільярд. Серед приватних банків найбільший прибуток отримав «Райффайзен Банк Аваль» — 4,75 млрд. Утім, порівняно з Приватом — це мізер.
«Якщо брати цифри відірвано від контексту розвитку економіки, прибуток банків і справді виглядає значним. Якщо ж врахувати, що більша частина цього прибутку припадає на державні банки, стає зрозуміло, що йдеться про штучні прибутки. Іншими словами, це перекладання грошей з правої кишені в ліву, — каже економічний експерт Олексій Кущ. — Візьмемо ПриватБанк. Держава у процесії націоналізації внесла до статутного капіталу цього банку пакет облігацій внутрішньої державної позики номінальною вартістю близько 144 мільярдів гривень. Ці облігації зараз в активах банку, і щомісяця на них нараховуються відсотки. Це мільярди гривень, які держава нараховує на користь націоналізованого банку! Інший інструмент — депозитні сертифікати. Торік впродовж дня операції з мобілізації коштів, які проводив НБУ за допомогою депозитних сертифікатів, коливались на рівні 50−60 млрд гривень. Під кінець року цей показник збільшився до 120 млрд грн. Зараз ця цифра сягає уже 150−160 млрд грн на день. Звичайно, за ці кошти нараховується відсотковий дохід. Тому виходить, що близько 20% прибутків банків зароблені на казначейських інструментах. Фактично, держава перетворилась у друкарський верстат, який друкує доходи банківської системи. Споживче кредитування, де ставки понад 30%, також дає банкам певний дохід. Натомість, якщо ми візьмемо традиційний фінансовий інструмент — кредити реального сектору економіки, то тут кредитний портфель скорочується. За минулий рік він скоротився приблизно на 10 млрд грн. Тобто українська банківська система не виконує своєї основної функції — перетворення суспільних накопичень у кредитування реального сектору економіки. Саме кредитування підприємств є тим важелем, за допомогою якого можна прискорювати економічне зростання. Але у нас воно не працює».
Утім, на думку експерта, проблема не стільки у тому, що державні банки заробляють на операціях з ОВДП та інших казначейських операціях. Проблема в тому, що левова частка ринку припадає на чотири державні банки. Точніше, навіть на один потужний державний банк. За станом на 1 січня цього року ліцензію мали 75 банків. Однак за такого розподілу прибутків говорити про конкуренцію на банківському ринку немає сенсу.