Головне – поїсти і випити
Українці почали заробляти більше, але до середнього класу не дотягують
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/403246/207844.jpg)
Високі ціни та низькі зарплати. З року в рік українці скаржаться на одне й те ж. Справді, за рівнем доходів на душу населення Україна — найбідніша країна Європи. І хоча середня зарплата за рік зросла більш як на тисячу гривень, більшість грошей українці витрачають на харчі й комуналку. Утім, як би ми не любили скаржитись на життя, все ж є підстави вважати, що за 2019 рік рівень життя дещо поліпшився. Можливо, не у всіх, і не так, як би того хотілось, але певні позитивні зрушення є.
Скільки платять в Україні
За офіційною статистикою, на початок року офіційна середня зарплата становила 9223 гривні, а за жовтень цей показних сягнув 10 727 грн. (свіжіших даних наразі немає). Утім, заробітна плата — це лише частина доходів українців (приблизно 55%). На другому місці — пенсії (майже 19%), далі йдуть доходи від підприємницької діяльності, субсидії та інші види допомог тощо. Та й порахувати, скільки українців справді живуть лише на офіційну зарплату, нереально. Інвестори, які приходять сюди, все частіше нарікають, що Україну уже не можна розглядати як країну з дешевою робочою силою. Скажімо, начальник управління інвестицій ЛОДА Роман Матис в інтерв’ю «ВЗ» заявив, що роботодавці на Львівщині не можуть знайти різноробочих на виробничі підприємства на зарплату 10 тисяч гривень. Натомість молодому вчителю чи лікарю державної лікарні про таку зарплату можна хіба помріяти…
Представники кадрових агенцій також переконані: офіційна статистика не відображає реальної ситуації на ринку праці, адже багато підприємств виплачують офіційно лише частину зарплати, решту — в конвертах. Багато людей надають послуги, але при цьому не зареєстровані як підприємці. «Заробітки електрика чи сантехніка, які знають свою справу, сягають 20 тисяч гривень на місяць і більше. Добре заробляють і ті, хто займається ремонтом побутової техніки. Це переважно підробіток, який може приносити дохід більший, ніж заробіток за основним місцем роботи, — каже рекрутер Алла Бринецька. — Цього року дуже виросли зарплати у сільському господарстві. Скажімо, ми влітку шукали для однієї аграрної компанії агронома на зарплату 30 тисяч гривень. І це було непросте завдання, бо претендент мав добре знати англійську чи німецьку, розумітись на ІТ-технологіях для сільгоспринку та ринку добрив. Трактористам-комбайнерам ця компанія пропонувала зарплату від 15 тисяч гривень».
Про те, що люди почали заробляти більше, свідчить і зростання товарообігу. За січень-вересень 2019 року товарообіг підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) становив 568,6 мільярда грн, що на 20% більше, ніж за аналогічний період 2018 року.
Гроші понесли у банки
Після затяжної банківської кризи до українців потроху повертається довіра до банків. За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за 11 місяців цього року вклади фізичних осіб у гривні зросли на 13,5% - до 269 млрд грн. Ця цифра перевищує докризовий рівень 2013 року.
Попри те, що більшість банків пропонує мізерні відсотки за вкладами в іноземній валюті (3−5%), валютні депозити також зросли на 11% - до 8 млрд доларів. Збільшився не лише обсяг коштів на депозитах, а й кількість самих депозитів. Цього року у банках відкрито 43 млн депозитних рахунків. При цьому середній розмір депозиту — 11 тисяч гривень. Однак майже 420 тисяч депозитів перевищують гарантовану Фондом суму — 200 тисяч гривень.
Утім, далеко не всі заощадження українці тримають у банках. За результатами опитування Незалежної асоціації банків України та компанії GFK, лише 58% людей, які мають заощадження, тримають їх на депозитах. 47% зізнались, що тримають «заначку» в готівці — в іноземній валюті. Кожен п’ятий має заощадження на банківському рахунку, але не на депозиті, бо так їх можна зняти будь-якої миті. Не мають заощаджень на чорний день лише 12% опитаних. До речі, за даними цього дослідження, середній дохід респондента — 14 340 гривень, а дохід сім’ї — 22 111 гривень.
Скільки би не заробляли — половину проїмо
От у чому збігаються офіційні й неофіційні дані, то це у структурі витрат. Скільки б українець не заробляв, основну частину грошей витрачає на харчі та комуналку. За оцінкою Держстату, витрати на продукти харчування та безалкогольні напої становлять 44,3% від усіх грошових витрат, комунальні послуги — 13,2%, ще 4,6% - транспорт. Нерідко доводиться чути, що українці надто багато грошей витрачають на медикаменти. Та, виявляється, на тютюнові вироби ми витрачаємо приблизно стільки ж! Майже по 200 гривень на місяць на одне домогосподарство. На алкоголь йде в середньому 110 грн на місяць. Натомість на освіту — лише 83,5 грн на місяць. У ресторанах та готелях одне домогосподарство витрачає 238,38 грн на місяць, на відпочинок та культуру — 141 грн. Як наслідок, на придбання житла йде лише … 6,33 грн.
Кожен третій побував за кордоном
Свідченням того, що добробут українців дещо поліпшився, є й те, що люди почали більше подорожувати. Пасажиропотік аеропортів України за 11 місяців цього року становив 22 млн 576 тисяч пасажирів, а це на 18,7% більше, ніж 2018-го. За даними Державіаслужби, пасажиропотік на міжнародних рейсах зріс на 20% - до 20 млн 404,2 тис. осіб. Окрім Жулян, які зменшили кількість рейсів з технічних причин, практично усі аеропорти в Україні наростили пасажиропотік. Рекордсменами зі зростання стали Львівський та Харківський аеропорти, які наростили пасажиропотік на 39,4% та 39%. Однак основна частина цих подорожей — це ділові поїздки або перельоти лоукостами «на вихідні». Кількість українців, що воліють відпочивати за кордоном, зростає не стільки через зростання добробуту людей, скільки через збільшення кількості дешевих авіарейсів та доступності онлайн-сервісів, які дозволяють самостійно бронювати житло та транспорт, не переплачуючи посередникам.