«Ні» другим Грибовичам у Любіні!»
Жителі Великолюбінської ОТГ відстояли своє право бути курортною зоною і не сусідити із 41-гектарним сміттєзвалищем
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/400351/lubinfoto.jpg)
Курортне містечко Великий Любінь, що у Городоцькому районі Львівщини, славиться своїми цілющими водами і грязями. Це один із найстаріших у Європі бальнеологічний та кардіологічний курорт із санаторієм. Та віднедавна над курортним статусом Любеня нависла загроза — Львівська ОДА «благословила» спорудження тут… сміттєпереробного заводу і полігону для захоронення твердих побутових відходів.
Про надання дозволу для облаштування комплексу з переробки, утилізації, видалення та захоронення ТПВ у кар’єрі під Великим Любенем йдеться у розпорядженні ЛОДА від 1 липня цього року. Інвестор — ТОВ «Грінера-Л», фірма, яка займається вивезенням сміття зі Львова. На клопотання інвестора Городоцька РДА 18 вересня надала дозвіл на розробку детального плану території щодо відведення земельної ділянки площею понад 41 гектар — для сміттєкомплексу. Ділянка розташована за межами села Малий Любінь, на території Великолюбінської селищної ради і фактично за три кілометри від санаторію!
Незважаючи на запевнення представників інвестора, що завод буде надсучасним, за європейськими технологіями, жителі ОТГ не довіряють цим словам, мовляв, тут буде звичайне сміттєзвалище, так звані «другі Грибовичі». Позачергова сесія Великолюбінської селищної ради висловилася проти планів будівництва сміттєкомплексу. А 2 листопада у смт Великий Любінь відбулися громадські слухання, куди прийшли сотні людей. Через це слухання відбувалися просто неба, у центрі селища, біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Приїхали й жителі сусідніх до Великолюбінської ОТГ населених пунктів, зокрема зі щирецької громади. Люди скандували протестні гасла, тримали плакати «Ні» другим Грибовичам у Любіні!", «Не дамо заробляти гроші на нашому здоров’ї!». Громада обрала робочі органи зборів, присутніх реєстрували. Громада одноголосно висловилася проти майбутнього будівництва сміттєкомплексу.
Задля демократії дали слово і представникові інвестора — депутату Львівської міськради Роману Іванціву. Хоча люди перекрикували його гаслами «Ганьба!», він повідомив, що «ніхто не йшов з обманом до вашої громади, хотіли знати ваше бачення». Також пояснив, що цю ділянку знайшли, оскільки, згідно з українськими будівельними нормами, будувати у межах населених пунктів не можна, тож знайти ділянку для такого об’єкта дуже важко. «Коли ми побачили наявність такого об’єкта (кар'єр поблизу Малого Любеня. — Авт.), ми прийшли до селищної ради і запитали їхню думку, — сказав пан Іванців. — Бачення було таке, що „ми можемо говорити“. Ми поїхали в РДА, де один із керівників висловив позицію, що такий об’єкт справді необхідний. Ми зустрічалися з громадою Малого Любеня. Пояснювали, що там має бути. Ми щиро говорили, що це є полігон, інженерна споруда для захоронення ТПВ. Ніякої маніпуляції, ніяких звалищ, тільки полігон. Більше того, ми запросили людей у Польщу, подивитися на подібні об’єкти. У Кракові ми показали їм об’єкт, де з одного боку вулиці житлові будинки, а з іншого — комплекс, включно з полігоном…».
На цих словах люди почали скандувати «Ганьба!», «Чорнобиль!», «Будуйте у Львові такий полігон!».
Нинішнє рішення громади — лише перший крок у довгому шляху обстоювання свого курортного статусу. Адже, як виявилося (а люди про це не знали), уряд Гройсмана у 2017 році позбавив Великий Любінь (а також ще інших 17 курортів Львівщини) статусу курорту. Тепер завданням Великолюбінської громади є юридично відновити цей статус. Також громада була заскочена ще однією неприємною новиною: згідно з генпланом Великого Любеня, який є на сайті Львівської ОДА, на цій території передбачено аж два сміттєпереробні заводи. Це крім третього, який планували спорудити у кар’єрі. Добре, що у генплан ще можна внести зміни…