Передплата 2025 «Добрий господар»

Тепло знову подорожчає

Теплоенерго подають на затвердження тарифи на опалення й гарячу воду, підвищені на 15-30%

Різке потепління «врятувало» мешканців багатоповерхівок від початку опалювального сезону. Опалення в будинках із центральним теплопостачанням вмикають лише тоді, коли упродовж трьох днів середньодобова температура нижча за 8 градусів. Тож зараз, поки тепло, батареї гріють лише у садочках, школах та лікарнях, і то не в усіх. Відтак можна сподіватись, що ціни у платіжках за жовтень будуть не надто високими. Та попри те, що плата за тепло і так шалено б’є по кишені українців, уже найближчим часом тарифи на опалення та гарячу воду можуть зрости ще на 15−30%.

Від початку жовтня більшість теплокомуненерго проводять слухання щодо затвердження нових тарифів. Першими про те, що провели таке слухання, відзвітували у «Київтеплоенер­го». Тут пропонують тариф на виробництво теплової енер­гії для населення підвищити з 964,19 до 1250,01 грн за гігака­лорію (зростання на 29,64%). Нові тарифи мали б застосо­вувати з 1 січня 2020 року. У Львові вартість і так суттєво вища за столичну — 1338,58 грн за гігакалорію, але й тут хочуть збільшити тарифи щонаймен­ше до 1500 грн. Цікаво, що у червні цього року Кабінет Міні­стрів обмежив вартість послуги теплопостачання — 1400 грн за 1 гігакалорію. Тобто, за ідеєю, вищі ціни місцеві підприємства ТКЕ встановлювати начебто не можуть. Але, як бачимо, дуже хочуть…

Ініціюють підвищення тари­фів навіть ті підприємства ТКЕ, де тарифи на опалення впри­тул наблизились до верхньої межі. Наразі зростання тари­фів стримує лише Національ­на комісія з регулювання енер­гетики та комунальних послуг — без її погодження великі під­приємства ТКЕ не можуть змі­нювати тарифи. А в комісії, як правило, тарифи перегляда­ють лише після того, як уряд дасть добро. Прем’єр-міністр Олексій Гончарук запевнив, що найближчим часом піднімати тарифи не будуть. Однак дав зрозуміти: наразі уряд працює над бюджетом на наступний рік, тож чи чекати подорож­чання тепла з 1 січня — «дасть­ся чути».

Тим часом у мережі обурю­ються. Мовляв, із весни тари­фи на газ знизилися в серед­ньому на чверть. А саме газ є основною статтею витрат у ви­робництві тепла. Тож не може бути, щоб торішні тарифи на тепло були нерентабельними!

«Ціни на газ стрибнули вго­ру у листопаді минулого року, тобто тоді, коли тарифи на те­пло уже були сформовані. Але, мабуть, з огляду на вибори, та­рифів не скоригували. Відтак минулої зими теплоенерго за­куповували газ дорожче від тієї ціни, яка була закладена у та­рифах. Скажімо, збитки „Рів­нетеплоенерго“ через невідпо­відну ціну на газ перевищували 20 млн гривень. Крім того, за рік зросли зарплати, дещо під­вищилась вартість електро­енергії. Тому логічно, що ве­ликі теплоенерго, тарифи для яких затверджує НКРЕКП, хо­чуть підвищити тарифи. До речі, у невеликих теплоенер­го, яким достатньо погоджен­ня місцевої влади, тарифи уже зараз суттєво вищі (напри­клад, у Самборі на Львівщині вже минулої зими гігакалорія коштувала 2794 гривні. — Авт.), — каже експерт з питань енер­гетики Іван Надеїн. — Фактич­но маємо замкнене коло: аби зменшити собівартість вироб­ництва тепла, потрібна модер­нізація. А про яку модернізацію можна говорити, якщо підпри­ємства ТКЕ не мають прибут­ку? Собівартість виробництва тепла у тих підприємств, які використовують не газ, а інші види палива, нижча. Вони на­віть можуть бути прибуткови­ми. Але для того, щоб відмови­тись від газу хоча би частково, потрібні значні інвестиції. Тому нам потрібна реформа ЖКГ. І йдеться не лише про те, що та­рифи постійно зростатимуть. Таке постійне латання дір рано чи пізно може закінчитись тех­ногенною катастрофою».

А тим часом…

Ціна на природний газ для населення у жовтні знизилася порівняно з вереснем на 4,9% - до 4272,76 грн за тисячу ку­бометрів, повідомила прес-служба «Нафтогазу». Остаточ­на ціна для споживачів буде трохи вищою, адже їм дово­диться сплачувати ПДВ (20%), а також вартість доставки газу, яка в кожній області різна.