Тепло знову подорожчає
Теплоенерго подають на затвердження тарифи на опалення й гарячу воду, підвищені на 15-30%
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/399239/teplo.jpg)
Різке потепління «врятувало» мешканців багатоповерхівок від початку опалювального сезону. Опалення в будинках із центральним теплопостачанням вмикають лише тоді, коли упродовж трьох днів середньодобова температура нижча за 8 градусів. Тож зараз, поки тепло, батареї гріють лише у садочках, школах та лікарнях, і то не в усіх. Відтак можна сподіватись, що ціни у платіжках за жовтень будуть не надто високими. Та попри те, що плата за тепло і так шалено б’є по кишені українців, уже найближчим часом тарифи на опалення та гарячу воду можуть зрости ще на 15−30%.
Від початку жовтня більшість теплокомуненерго проводять слухання щодо затвердження нових тарифів. Першими про те, що провели таке слухання, відзвітували у «Київтеплоенерго». Тут пропонують тариф на виробництво теплової енергії для населення підвищити з 964,19 до 1250,01 грн за гігакалорію (зростання на 29,64%). Нові тарифи мали б застосовувати з 1 січня 2020 року. У Львові вартість і так суттєво вища за столичну — 1338,58 грн за гігакалорію, але й тут хочуть збільшити тарифи щонайменше до 1500 грн. Цікаво, що у червні цього року Кабінет Міністрів обмежив вартість послуги теплопостачання — 1400 грн за 1 гігакалорію. Тобто, за ідеєю, вищі ціни місцеві підприємства ТКЕ встановлювати начебто не можуть. Але, як бачимо, дуже хочуть…
Ініціюють підвищення тарифів навіть ті підприємства ТКЕ, де тарифи на опалення впритул наблизились до верхньої межі. Наразі зростання тарифів стримує лише Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг — без її погодження великі підприємства ТКЕ не можуть змінювати тарифи. А в комісії, як правило, тарифи переглядають лише після того, як уряд дасть добро. Прем’єр-міністр Олексій Гончарук запевнив, що найближчим часом піднімати тарифи не будуть. Однак дав зрозуміти: наразі уряд працює над бюджетом на наступний рік, тож чи чекати подорожчання тепла з 1 січня — «дасться чути».
Тим часом у мережі обурюються. Мовляв, із весни тарифи на газ знизилися в середньому на чверть. А саме газ є основною статтею витрат у виробництві тепла. Тож не може бути, щоб торішні тарифи на тепло були нерентабельними!
«Ціни на газ стрибнули вгору у листопаді минулого року, тобто тоді, коли тарифи на тепло уже були сформовані. Але, мабуть, з огляду на вибори, тарифів не скоригували. Відтак минулої зими теплоенерго закуповували газ дорожче від тієї ціни, яка була закладена у тарифах. Скажімо, збитки „Рівнетеплоенерго“ через невідповідну ціну на газ перевищували 20 млн гривень. Крім того, за рік зросли зарплати, дещо підвищилась вартість електроенергії. Тому логічно, що великі теплоенерго, тарифи для яких затверджує НКРЕКП, хочуть підвищити тарифи. До речі, у невеликих теплоенерго, яким достатньо погодження місцевої влади, тарифи уже зараз суттєво вищі (наприклад, у Самборі на Львівщині вже минулої зими гігакалорія коштувала 2794 гривні. — Авт.), — каже експерт з питань енергетики Іван Надеїн. — Фактично маємо замкнене коло: аби зменшити собівартість виробництва тепла, потрібна модернізація. А про яку модернізацію можна говорити, якщо підприємства ТКЕ не мають прибутку? Собівартість виробництва тепла у тих підприємств, які використовують не газ, а інші види палива, нижча. Вони навіть можуть бути прибутковими. Але для того, щоб відмовитись від газу хоча би частково, потрібні значні інвестиції. Тому нам потрібна реформа ЖКГ. І йдеться не лише про те, що тарифи постійно зростатимуть. Таке постійне латання дір рано чи пізно може закінчитись техногенною катастрофою».
А тим часом…
Ціна на природний газ для населення у жовтні знизилася порівняно з вереснем на 4,9% - до 4272,76 грн за тисячу кубометрів, повідомила прес-служба «Нафтогазу». Остаточна ціна для споживачів буде трохи вищою, адже їм доводиться сплачувати ПДВ (20%), а також вартість доставки газу, яка в кожній області різна.