«Не знаю, навіщо ти живеш!»
Як завдяки прибиральниці у гуртожитку я замислилась над сенсом свого життя
![Малюнок Юлії Ліщенко](https://img.wz.lviv.ua/qW8P0UsvKzsd0XKBYfm-H5EcSSM=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/blogs/2021/03/Shvabra.jpg)
Кожен ранок у нашому студентському гуртожитку починається однаково: я встаю о шостій ранку, йду на кухню. Треба зварити кави, бо без неї почуватимусь так, ніби й не спала. Прокидаюсь я зазвичай не від будильника: він не встигає спрацювати, я встаю швидше. І на це є причина — прибиральниця.
Прибиральниця нашого гуртожитку — особа специфічна. Найважливіша її особливість — голос. Він настільки верескливий, що коли починає кричати на другому поверсі, чути її не тільки на моєму дев’ятому, а й у сусідньому гуртожитку. Вік її залишається загадкою, десь між сорока та сімдесятьма. Вбрана завжди однаково — бахіли, засмальцьовані штани і синій фартушок — такі носять продавчині на ринку. При цьому навіть о шостій ранку прибиральниця, ім’я якої теж таємниця, завжди «при параді» — хімічна «завивка» фарбованого блонду, сині тіні над і під очима, блискуча рожева помада.
Одного лютневого п’ятничного ранку я, як зазвичай, вийшла на кухню із джезвою і горнятком. Молилася подумки: хоч би не зустрітися з прибиральницею! Стосунки у нас ще з мого заселення у гуртожиток були не надто приязні. Крім мене, на кухні рано-вранці зазвичай нікого й не побачиш, а прибиральниця вважає своїм священним обов’язком хоч комусь висловити свою цінну думку про те, які всі студенти свині. Так сталося і того дня.
Вона влетіла на кухню як ураган, саме у той момент, коли я вже збиралася звідти тікати, тільки-но зачула її вереск у протилежному кінці коридору. Але не встигла. Вона побачила мене і застигла у дверях, відрізавши шлях до відступу.
Погляд її нишпорив брудною кухнею і зупинився на горі немитого посуду.
— Свині! Які ж ви усі свині! — кричала, тицяючи пальцями на брудну плиту і посуд.
Я вдавала, що її не помічаю.
— Чого мовчиш? Як загаджувати кухню, так перші, а як прибирати — усі в кущі.
Я мовчала.
— Забирай цей посуд до себе у кімнату! — прибиральниця схопила тарілки і спробувала впихнути мені у руки. Я пробубніла, що мого посуду там немає. І це, як і очікувалось, не допомогло:
— Ну, то йди і скажи своїм подружкам, щоб позабирали!
— Я навіть не знаю, хто на поверсі живе, — відповіла я.
— І я теж не знаю, навіщо ти живеш, — гукнула прибиральниця і гордою ходою переможця вийшла з кухні. Я стояла, розгублена і шокована, з чашкою вистиглої кави в руках.
А й справді, навіщо?