Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Де і коли зупиниться гривня?

Насолодитися падінням російського рубля повною мірою українцям заважає падіння рідної гривні. Долар по 22 - це вже пісня з далекого минулого. Як і по 24…

У понеділок, 18 січня, Міжбанківський валютний ринок закрився на рівні 24,6-24,8 гривні за долар США (середньозважений курс становив 24,63). Але це на міжбанку, а на готівковому ринку курс узагалі захмарний. Ось дані понеділкового вечора: долар - 27,02 гривні, євро - 29,45 гривні... Це, звичайно, ще не 36 гривень за долар, як було на готівковому ринку під час найбільшого падіння гривні. Але такими темпами той сумний рекорд можна наздогнати й перегнати...

Утім, гривня падає, а в Національному банку України зберігають олімпійський спокій. Здогадайтеся самі, шановні українці, чому національна валюта летить у прірву, а нас це не дуже хвилює... Таємничу мовчанку перервав учора заступник голови Національного банку Олег Чурій. В усьому винна, виявляється, робоча субота 16 січня, яку українці відробляли за зимові свята. «Пропозиція валюти на міжбанку формується здебільшого за рахунок щоденних валютних надходжень від експорту товарів і послуг, - пояснив пан Чурій. -  При цьому суттєва частина валютної виручки... проходить через кореспондентські рахунки українських банків у США. Коли робочий день в Україні збігається з вихідним в Америці (як було в суботу, 16 січня. - А.Є.), попит на валюту продовжує формуватися, а пропозиція валюти обмежена. Як наслідок, спостерігається надлишковий попит на іноземну валюту». 

У принципі, може бути... якби йшлося лише  про останні пару днів. Але ж гривня на міжбанку й готівковому ринку падає уже протягом значно тривалішого терміну... Поряд із об’єктивним сезонним чинником (у січні в Україну приходить менше валюти), кажуть експерти, є й суб’єктивний. А саме... чутки! 

Начебто “джерела, близькі до керівництва НБУ”, запустили чутку про те,  що до кінця січня гривню хочуть опустити до рівня 30 за долар... Як мають реагувати на такі розмови експортери? Так, як вони і реагують - притримують валютну виручку, щоб потім продати її на міжбанку дорожче. Тому, мовляв, і скоротилися у січні обсяги торгів на міжбанку. Якщо раніше купували-продавали по півмільярда доларів, то 18 січня обсяг торгів становив лише 283 мільйони.      

Експерти банківської сфери радять не піддаватися панічним настроям. Мовляв, чутки, про які йшлося вище, - лише чутки, не більше...  Чому ж тоді цим чуткам вірять, зокрема, великі експортери? Може, одна з причин - уперта мовчанка керівництва НБУ, яке поводиться так, буцімто черговий обвал гривні його повністю влаштовує? Якби хтось із керівників НБУ ще на самому початку нинішнього стрибка долара вийшов “до людей” і пояснив, що чутки про “30 вже до кінця січня” - нісенітниця, то, ймовірно, такого різкого падіння гривні не сталося б. Але в Нацбанку взялися щось пояснювати вже тоді, коли “зелений” на готівковому ринку перевалив за позначку 27... Пізно.    

А загалом,  це ще не факт, що “нагорі”, зокрема в уряді, надто переймаються стабільністю гривні. Чим слабша національна валюта, тим вищі в Україні ціни. Чим вищі ціни, тим більше кожен із нас заплатить ПДВ. Податок на додану вартість, який “сидить” у кожній ціні, - важлива складова наповнення бюджету... 

Схожі новини