Як Японія приймає українських біженців
Чому японське суспільство, яке остерігається видавати довготривалі дозволи на проживання іноземцям, гостинно прийняло вимушених мігрантів з України
Японія довго залишалася закритою країною для мігрантів та біженців. До 24 лютого 2022 року тут жило лише 1800 українців. «Це — мізер, адже чисельність населення Японії - 126 мільйонів», — каже викладачка кафедри сучасної англійської мови філологічного факультету Ібарацького християнського університету (Японія), членкиня Асоціації україністів Японії й дослідниця української громади Японії Юлія Дзябко. У Країну вранішнього сонця українка переїхала у 2012 році.
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну Японія відкрила двері для українців, що шукали тут прихистку, і прийняла понад дві тисячі наших біженців. Японський уряд розробив спеціальну міграційну «схему», як українські втікачі від війни можуть сюди потрапити (їх тут називають «евакуйованими»), створюючи безпрецедентну ситуацію у своїй міграційній політиці стосовно прийняття вимушених мігрантів. Людина отримує візу короткотривалого перебування та вже на місці змінює її на «візу для спеціальних активностей». Це — межова віза, не трудова, але яка дозволяє влаштуватися на тимчасову роботу, отримати державне соціальне страхування тощо.
— Ким були перші українські біженці в Японії?
— Це люди, у яких тут жили родичі, — каже Юлія Дзябко. —Також люди, які раніше навчалися у Японії або працювали й мали знайомих серед японців, оскільки спочатку потрапити до цієї країни без японського гаранта було нереально. Японці самі почали зголошуватися, що готові стати такими гарантами для українців, — взяти фінансову відповідальність за біженця, допомогти йому з оформленням документів тощо. До фізичних осіб приєдналися юридичні. Японські університети почали виділяти додаткові місця для українських студентів. За рік прийняли близько пів тисячі до майже ста університетів. Це багато, бо раніше не більше сотні українців могли приїхати сюди вчитися. Сьогодні українські студенти не лише безплатно навчаються, а й безплатно живуть, крім того, їм платять невелику стипендію.
Більше в Японію почали їхати українці, коли неурядова організація «Японська фундація» оголосила, що готова фінансово підтримати 2000 українських біженців, — виплачувати їм соціальну допомогу протягом трьох років. У березні 2023-го програму припинили, оскільки кількість заявок перевищила встановлений ліміт.
— Чому українці обирають Японію? Країна специфічна, далека.
— Багато українців давно хотіли побачити Японію, але не мали такої можливості. А зараз так склалися життєві обставини: потрібно знайти безпечне місце для проживання і є можливість приїхати туди, де завжди хотів побувати.
— Що після прибуття в Японію найбільше впадає у вічі?
— Швидкість, якість, сервіс, чистота, ввічливість, строгість у дотриманні часових рамок, чітка бюрократія, зрозумілість. Всі до вас усміхаються, всі ввічливі…
Те, що не імпонує, з’являється з часом, на другій стадії, коли українці зауважують різницю між рідною і японською культурою. Мова важка, суспільство — закрите. «Чому зі мною всі такі ввічливі? Щось тут не те (сміється). Ця ввічливість — маска. А що криється під нею?». Чинні правила, яких треба дотримуватися, починають сприйматися негативно. З’являється незадоволення: якусь процедуру, на думку українця, можна було б спростити або й обійти, проте для японців це неприпустимо. Вони воліють проходити всі кола бюрократії. Система, яку придумали, ідеальна для них, але не для чужинців. Японія — це завбачливість, систематизація та продумування наперед усіх кроків. На певному етапі українців це починає дратувати.
— Українці тут тимчасово? В Європі частина наших біженців декларує, що хотіла б надовго, якщо не назавжди, залишитися в країнах перебування.
— Не думаю, що варто розглядати Японію як країну тривалого проживання. Це — негнучке суспільство, в яке складно «вписатися».
Японія більше підходить 20−30-річним людям, які живуть у мегаполісах, таких, як Токіо чи Осака, володіють англійською, можуть відносно швидко вивчити японську, бо для них тут є можливості побудувати успішну бізнес-кар'єру. Люди старшого віку перебувають у «підвішеному» стані. З одного боку, Японія прихильно ставиться до українців. Можна не працювати та жити на соціальну допомогу — грошей вистачить для задоволення базових потреб. Труднощі почнуться тоді, коли людина спробує реалізуватися, бо є перешкода у вигляді мовного бар'єру. Японія ніколи не була ідеальною країною для еміграції (усміхається).
Тут є чітка соціальна та вікова ієрархія — молодші підкоряються старшим. Потрібно дотримуватися соціальної дистанції. Та й зовнішність у нас така, що всі довкола завжди знатимуть, що ми — чужинці. А в Японії існує давня культура поділу на «свій» і «чужий», українці залишатимуться тут чужими, що б не трапилося. Крім того, Японія зацікавлена в робочих мігрантах на умовах короткотривалого перебування — попри те, що ця країна має імідж глобалізованої з потужною економікою. Якщо можете знайти роботу хоча б на неповну зайнятість, це вітається. При цьому соціальні виплати будуть виплачуватися.
Японці сприймають українців позитивно як потенційних мігрантів, адже сюди їдуть переважно люди з вищою освітою та хорошим знанням іноземних мов, які добре вливаються у середній японський клас. Втім, повноцінно працевлаштуватися вдається невеликому відсотку «евакуйованих», і передусім через мовний бар'єр. Попри те, що англійська тут — основна мова для спілкування з іноземцями, не всі японці володіють нею на хорошому рівні, і, відповідно, працедавці зацікавлені у працівниках зі знанням японської. За станом на лютий 2023 року лише 14% українських вимушених мігрантів змогли знай-ти офіційну роботу в Японії.
— У перші чотири місяці великої війни Японія прийняла більше біженців з України, ніж біженців з інших країн разом узятих, які прибули в Японію протягом останніх 30 років. Можливо, у цій безпрецедентній підтримці є політична складова: надаючи всебічну допомогу Україні, яка чинить відчайдушний спротив росії, Японія не дає посилюватися Китаю, який, своєю чергою, підтримує ворожу нам державу. Знаково, що того ж дня, коли лідер КНДР Сі Цзіньпінь прибув із візитом у Москву, японський прем'єр Фуміо Кішіда завітав до Києва.
— Японія як країна G7 намагається вести злагоджену політику разом з урядами США, Німеччини, Британії, Франції, Італії та Канади. Надати українцям тимчасовий захист — це політичне рішення. Резолюцію на підтримку України Японія ухвалила ще напередодні повномасштабного вторгнення, і це ще в лютому 2022 року можна було розцінювати як сигнал росії й Китаю, що Японія — на боці України. Водночас у законодавстві чітко прописано, що Японія не може надавати підтримку у вигляді летальної зброї жодній з країн. Тож уряд вирішив, що Україну підтримуватимуть у гуманітарний спосіб, а також виділятимуть кошти на постачання нелетального озброєння. Візит прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіди у березні 2023 року був вкрай важливим для зміцнення японсько-українських відносин та дуже символічним у плані гео-політики на тлі зустрічі китайського й російських лідерів саме у цей день. Про підтримку Японії свідчить і візит міністра закордонних справ Йошіми Хаячші у вересні. З українського боку дипломатично надважливим був візит президента України Зеленського на саміт G7, що символічно проходив у Хіросімі у червні цього року. У вересні відбувся візит голови українського уряду Стефанчука до Токіо, а також мера Львова Садового до Токіо й одного з найбільших міст Японії — Кобе. Львів і Кобе стали містами-партнерами.
— Ви десять років живете в Японії та можете порівняти, чи цікавилися раніше японці Україною, чи цей інтерес з’явився вже після 24 лютого?
— Усі японські ЗМІ перемкнули увагу на події в Україні. Про те, що в Україні триває війна, щодня писали в газетах й з ранку до вечора розповідали по телебаченню.
Японське суспільство зреагувало відповідно — багато урядових і неурядових організацій мобілізували зусилля, щоб допомогти нам. На жаль, медійне висвітлення українських подій уже не таке активне, але, як свідчать статистичні дані, понад 70% громадян Японії підтримує Україну.
В Японії є схожий невирішений територіальний конфлікт за Північні території (геополітично некоректною є назва «Курильські острови»), які росія анексувала. Торік Зеленський вперше вжив цей термін, що вплинуло на зростання підтримки України серед населення Японії.
Трагічний досвід Японії ядерного бомбардування у 1945 р. теж впливає на активізацію японської дипломатії щодо стримування росії від використання тактичної ядерної зброї в Україні. Дуже важливо, що в українській та японській історії є такі подібності. Ментально ми дуже різні, географічно далеко один від одного, але у нас є спільний сусід, з яким вкрай важко співіснувати. Не забуваймо й про схожий досвід Чорнибильської і Фукусімської АЕС.
— Чи є в українців можливість безплатно вивчати японську?
— Такі курси пропонують мерії, українські та японські громадські організації. Японці намагаються забезпечити мовний комфорт українцям. NHK — японський суспільний радіомовник — вперше в історії почав перекладати основні новини українською мовою, щоб українцям було легше орієнтуватися в японському суспільстві. Існує телефонна служба мовної підтримки в японських лікарнях, однак не у всіх.
— Представники української діаспори є і в американському, і в канадському урядах. Чи побачимо таке в Японії?
— Гадаю, ні. Можливо, це трапиться через 2−3 покоління, коли виростуть діти зі змішаним українсько-японським корінням. Натомість не можемо недооцінювати роль культурної дипломатії. Українська громада в Японії маленька, але активна. Українці зареєстрували тут три офіційні громадські організації: НПО «Краяни», Асоціацію Партнерів Японії-України у Токіо та Японсько-українську культурну асоціацію в Наґої, а після 24 лютого 2023 р. до них долучилися новостворені організації Stand with Ukraine Japan й Українська асоціація префектури Фукуока. Щотижня проводять благодійні культурні заходи у різних містах, організовують виставки, мітинги на підтримку України. А оскільки всі дипломатичні відносини будуються на міжлюдських стосунках, активна участь українців в Японії допоможе зміцнити відносини з цією країною у майбутньому.