На відпочинок до Хорватії - без черг на її кордоні
А платити в тамтешніх рестораціях туристи будуть не кунами, а євро
Із 1 січня 2023 року Хорватія, де люблять відпочивати влітку тисячі українців, увійшла до Шенґенської зони. Тож тепер, вирушивши на Адріатичне море автівкою або автобусом, наші туристи не стоятимуть у черзі на кордоні між Угорщиною і Хорватією. Цей кордон залишився тільки на мапі, а прикордонників і митників там уже немає, тож паспортів ніхто не перевірятиме.
Хорватія стала 27-ю державою Шенґенської зони, всередині якої майже 420 мільйонів людей можуть подорожувати між країнами без митного й прикордонного контролю. Площа зони Шенґен — понад 4 мільйони квадратних кілометрів. До неї входять 23 держави-члени Європейського Союзу (крім Ірландії, Болгарії, Кіпру й Румунії) і чотири держави-члени Європейської асоціації вільної торгівлі (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія).
Цьогоріч Європейська комісія рекомендувала прийняти до Шенґенської зони також Болгарію і Румунію, але через опір Нідерландів це рішення досі не прийнято. У Нідерландах вважають, що кордон між Туреччиною і Болгарією нелегальні іммігранти можуть перетнути ледь не «за 50 євро»… Софія намагалася переконати Амстердам у тому, що це зовсім не так, але наразі не змогла цього зробити. Тому, на жаль, їдучи наземним транспортом на відпочинок до Болгарії і Греції (транзитом через Румунію), українцям доведеться й надалі проходити не один, а відповідно два й три кордони…
Одночасно з приєднанням до Шенґенської зони Хорватія увійшла до Європейського валютного союзу, тож тепер у цій країні «ходить» не куна, а євро. Хоча куна нікуди не поділася: на реверсі монет номіналом у один євро, які карбує Хорватія, на тлі традиційної «клітинки» зображено куницю. Хорватською мовою куниця — куна, як і колишня національна валюта…
Як зазначає AFP, хорватська влада очікує, що перехід на євро стане для майже 4-мільйонної Хорватії великим успіхом. «Вступ до зони євро й Шенґенської зони є двома стратегічними кроками на шляху інтеграції з Європейським Союзом», — заявив хорватський прем'єр-міністр Андрей Пленковіч.
На думку оптимістично налаштованих експертів, перехід на євро допоможе зміцнити хорватську економіку (одну з найслабших у ЄС), яка «страждає від зростання інфляції, енергетичної кризи й геополітичної невизначеності довкола вторгнення рф в Україну». У листопаді минулого року рівень інфляції у Хорватії становив 13,5%, тоді як у зоні євро — близько 10%). Експерти розраховують, зокрема, що перехід на євро забезпечить додатковий потік туристів (близько чверті ВВП Хорватії забезпечує туристична галузь) і покращить умови банківського кредитування.
Із нагоди приєднання Хорватії до Шенґену й зони євро 1 січня 2023 року цю країну відвідала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Як інформує AFP, на словенсько-хорватському кордоні голова Єврокомісії зустрілася з Пленковічем і президенткою Словенії Наташею Пірц Мусар, а потім вирушила до Загреба.
«Це сезон нових починань. І немає зараз місця в Європі, де це було би настільки правильно, як тут, у Хорватії, — написала Урсула фон дер Ляєн у соцмережі Twitter. — Сьогодні ця країна приєднується до Шенґенської зони й зони євро. Два величезні досягнення. Я дуже рада бути тут у цей день радості й гордості за Хорватію. Наступні покоління хорватів виростуть у Шенґенській зоні. Завдяки безпроблемним подорожам громади стануть ближчими. Зараз треба працювати над збереженням переваг Шенґену. Зробімо наш спільний дім іще безпечнішим!
Я рада випити кави з Андреєм Пленковічем у Загребі - і який приємний спогад, коли я вперше заплатила євро! Я знаю, що чимало хорватів також запам’ятають, коли вони тримали свої перші монети євро з куною. Ласкаво просимо до спільноти євро, Хорватіє!".