Європарламент залишиться проєвропейським
Наступ популістів-євроскептиків, яких фінансує путінська Росія, «захлинувся»
Попри хвилю песимістичних прогнозів, вибори до Європейського парламенту не стали тріумфом проросійських популістів-євроскептиків. Так, у Франції та Італії партії «друзів Путіна», Марін Ле Пен і Маттео Сальвіні, одержали найбільше голосів виборців. Водночас у Німеччині, Австрії, Нідерландах тощо антиєвропейські сили, які експлуатують страх виборців перед «навалою» мігрантів-мусульман, вибори до Європарламенту провалили. Загалом проєвропейські партії, які прихильно ставляться до України, матимуть у наступному складі ЄП понад 500 депутатів із 751. Щоправда, двом найбільшим фракціям попереднього ЄП, Європейській народній партії і Прогресивному альянсу соціалістів і демократів, голосів для більшості не вистачить. Тому «народникам» та «соціалістам і демократам» доведеться з кимось домовлятися. Найімовірніше, з лібералами.
На попередніх виборах до Європарламенту, 2014 року, явка становила менш ніж 43%. Оскільки з 1994-го інтерес виборців до європейського голосування постійно падав, на виборах-2019, здавалося, явка може становити навіть менше 40%… Але голосувати прийшли аж понад 50% виборців! Європейці продемонстрували, що доля їхнього спільного дому, Європейського Союзу, їм зовсім не байдужа.
Можливо, виборців «струсонув» гучний скандал, що якраз напередодні виборів до Європарламенту вибухнув в Австрії? Нагадаємо, німецькі ЗМІ оприлюднили відеозапис, на якому вже колишній віце-канцлер Австрії Гайнц-Крістіан Штрахе, представник ультраправої Австрійської партії свободи (АПС), домовляється про фінансову підтримку цієї політсили з «багатою росіянкою», племінницею олігарха з оточення Путіна. Жінка та її компаньйон хотіли, зокрема, придбати половину акцій впливової австрійської газети Kronen-Zeitung. Очевидно, після цього видання мало підтримувати АПС — і водночас путінську Росію…
На прикладі Штрахе виборці побачили, як Кремль нахабно купує підтримку ультраправих європейських партій, і вирішили ці політичні сили покарати. Принаймні в Австрії і Німеччині, де скандал зі Штрахе мав найбільший розголос, проросійські популісти-євроскептики показали на виборах до ЄП значно гірші результати, ніж на останніх виборах до національних парламентів. АПС втратила близько 10% голосів, «Альтернатива для Німеччини» (АДН) — близько 2%. АДН фінішувала на виборах до ЄП четвертою, пропустивши вперед у Німеччині християнських демократів, «зелених» і соціал-демократів.
…Уявіть реакцію прихильників виходу Британії з ЄС, якби після референдуму про «Брекзіт» (червень 2016-го) їм сказали: «Через три роки голосуватимете на виборах до Європарламенту». Точно би не повірили… У Сполученому Королівстві найбільше голосів здобула на виборах до ЄС новостворена партія Brexit. Із тими голосами все зрозуміло, це виборці, які хочуть, аби Британія все-таки покинула Євросоюз. Але більшості голосів вони не здобули, лише близько третини. А відтак на повторному референдумі щодо «Брекзіту», якби такий відбувся, противники розлучення Королівства з ЄС мали би непогані шанси на перемогу… Крім відносної перемоги «брекзітівців», британські вибори до ЄП відзначилися також розгромною поразкою правлячої Консервативної партії. «Торі» мали 18 мандатів, а матимуть лише три… Консерваторам помстилися як прихильники, так і противники «Брекзіту». Перші за те, що уряд Терези Мей за три роки не зміг вивести Британію з ЄС, а другі за те, що цей уряд досі від «Брекзіту» не відмовився…
Перемогу Національного об’єднананя" у Франції не варто переоцінювати. По-перше, блок Макрона відстав лише на кілька відсотків, по-друге, на попередніх виборах до ЄС ультраправа партія Ле Пен мала ще кращий результат. Значно більші підстави для святкувань має італійський колега Марін Ле Пен, лідер євроскептичної антиіммігрантської «Ліги» Маттео Сальвіні. «Ліга» на виборах до ЄП здобула майже 35% голосів, а її партнер по урядовій коаліції, популістський «Рух 5 зірок», — менш ніж 17%, тобто вдвічі менше. Поки що віце-прем'єр Сальвіні про вихід «Ліги» з урядової коаліції, наслідком якого стали би дострокові парламентські вибори, не говорить. Але хтозна?.. Зважаючи на підсумки виборів до Європарламенту, «Ліга» на таких виборах перемогла би, а головний італійський друг Путіна міг би стати прем’єр-міністром.
Утім, не все в Італії так зле. Опозиційна Демократична партія показала на виборах до ЄП другий результат (понад 20%). Схоже, італійські виборці поступово розчаровуються у коміках-популістах із «Руху 5 зірок» і повертають свої симпатії «системній» проєвропейській політичній силі. Схожу тенденцію бачимо в Греції, де на виборах до ЄП упевнено перемогла опозиційна правоцентристська партія «Нова демократія».
У Польщі вибори до Європарламенту відбувалися «з прицілом» на вибори парламентські, які відбудуться восени цього року. Протягом кампанії соціологи видавали «на-гора» різні цифри, але загальна тенденція у день голосування підтвердилася: правляча консервативна партія «Право і Справедливість» (ПіС) перемогла (45,56% голосів), а другою фінішувала «Європейська коаліція» (ЄК, 38,3%), до якої увійшли ліберальні «Громадянська платформа» й «Сучасна PL», «Союз демократичної лівиці» (SLD), Селянська партія (PSL) і «Зелені». Крім двох фаворитів, п’ятивідсотковий виборчий бар’єр подолала також антиклерикальна «Весна» Роберта Бєдроня (першого депутата польського Сейму, який відкрито заявив про свою нетрадиційну сексуальну орієнтацію). Партія колишнього президента (мера) Слупська набрала близько 6% голосів виборців.
Як бачимо, нинішні симпатії польських виборців ставлять під сумнів здатність ПіС самостійно сформувати уряд у наступному Сеймі (як це є зараз). Багато що залежатиме восени від того, хто саме, «Весна» чи популістський рух Kukiz'15 (відомий, зокрема, своїми антиукраїнськими настроями), подолає відсотковий бар’єр на виборах до Сейму. «Весна» може створити коаліцію з ЄК, а «Кукіз», очевидно, буде коаліційним партнером ПіС (якщо партія Ярослава Качинського такого партнера потребуватиме). Зрештою, ще не відомо, чи збережеться на парламентських виборах сам формат «Європейської коаліції».
За результатами виборів, фракціям «народників» та «соціалістів і демократів» забракне голосів, аби удвох домовитися про кандидатури президента Європейської комісії (зараз це Жан-Клод Юнкер від ЄНП) і Високого представника ЄС із питань зовнішньої політики й політики безпеки (зараз це Федеріка Могеріні від «соціалістів і демократів»). Найімовірніше, «третіми незайвими» стануть ліберали, які суттєво збільшили свою фракцію в Європарламенті, з 68 до 108 мандатів. Із огляду на це, не факт, що посаду президента Єврокомісії обійме саме Манфред Вебер із баварського Християнсько-соціального союзу. (Він є представником фракції-переможця виборів, ЄНП, але, можливо, його кандидатура не влаштує лібералів).
Утім, хто би не прийшов на зміну Юнкеру й Могеріні, головний підсумок виборів до Європарламенту є таким: наступ проросійських популістів-євроскептиків «захлинувся», проєвропейські партії зберегли переконливу більшість. Для нас це надзвичайно важливо, бо політичну позицію наступного ЄП визначатимуть ті сили, які послідовно підтримують Україну, зокрема її європейські амбіції, і протистоять агресії путінської Росії.