«Денис горів бажанням керувати автомобілем. Видно, умовив тата покататися…»
Журналіст «ВЗ» побувала у селі Рясній-Руській, де за кермом BMW 525 загинув 11-річний хлопчик
Трагедія трапилась 1 липня, близько опівночі, у селі Рясній-Руській, що біля Львова. П’яний батько посадив за кермо BMW 525 свого 11-річного сина. Чоловік зі своїм знайомим, власником автівки, сів на заднє сидіння. В якийсь момент дитина не впоралась з керуванням спортивного автокара… Як видно з камер відеоспостереження (відео потрапило до ЗМІ), машина на швидкості злетіла у кювет… Від отриманих травм хлопчик помер на місці події.
Пізніше стало відомо, що батько загиблого — експравоохоронець, 36-річний Роман Гануляк. Він працював у міліції та ДАІ близько п’ятнадцяти років. Власник автівки — 23-річний мешканець села Рясної-Руської Дмитро.
Як повідомили в обласній поліції, керувати автомобілем неповнолітній дитині дозволив батько. Дорослі, зі слів правоохоронців, перебували у стані алкогольного сп’яніння. Під час ДТП чоловіки отримали тілесні ушкодження та були доставлені у лікарню. Як повідомив журналістам завідувач першого хірургічного відділення Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Гнат Герич, потерпілі чоловіки отримали забої головного мозку, черепно-мозкові травми, а також забої грудної клітки та м’яких тканин тулуба.
Журналіст «ВЗ» побувала у Рясній-Руській, поспілкувалась з мамою та бабцею загиблого 11-річного Дениса. Забігаючи наперед скажу, що навіть через чотири дні після смертельної аварії ніхто зі слідчих поліції до мами хлопчика так і не навідався…
«Я ремонт робив у його магазині. Грошей так і не заплатив»
Жіночки біля церкви, яких зустрічаю, дають мені зрозуміти, що «батька ніхто не покарає, бо має зв’язки серед правоохоронців». «Один Бог його хіба покарає, — зітхає літня жінка. — Коли батька привезли у день похорону сина, він сказав: „Я не винуватий! То нещасний випадок“. Як нещасний випадок? Якщо ти дитину посадив за кермо, в чужий автомобіль…».
Одна з жіночок показує будинок, де мешкає родина «ексдаішника». Будинок великий, та будівельні роботи ще не завершилися. А навпроти — стара хата, де раніше мешкали батьки мами хлопчика, Галини. Там теж ремонт. Майстер, який вийшов до мене, сказав, що Галина поїхала до магазину. Гануляки — власники продуктового магазину у селі та піцерії.
Помічаю чоловіка, який сідає до своєї автівки. Розпитую його, що думає про Гануляка?
— У мене про нього хорошої думки немає. Мєнт є мєнт, — каже пан Василь, який, як виявилося, є його однокласником. — Я робив ремонт у його магазині, я учасник бойових дій. Мав з ним конфлікт. За ціну домовилися, було все нормально. Потім сказав мені: «Дорого». Грошей так і не заплатив. Ні мені, ні моєму колезі. Корочє, чмо!
— Ви бачили раніше його сина за кермом?
— На скутері малого бачив. За кермом авто — ні. Треба бути повним дебілом, щоб посадити дитину за кермо.
— Кажуть, у нього багато друзів у поліції… Є й близькі родичі на високих посадах.
— Та толку з того! Якщо таке натворив, як відмажеться? Люди не дадуть того зробити. У нього брат є молодший. Також був «даішником», але він нормальний. А зв’язків більше у його тата Василя…
«Ми з мамою проїжджали попри ту аварію, але було темно, тихо…»
Тим часом йду до магазину. У магазині нікого немає. Запитую, чи є тут хтось? З підсобки до мене виходить молода жінка. Розумію, що це мама хлопчика — Галина. Бачила її фото у соцмережах. Називаюся. Висловлюю співчуття. Жінка хитає головою…
— На все воля Божа, — тихо говорить Галина. — Це буде йому на совісті.
Тримається спокійно. Дивиться мені у вічі. Вбрана у чорний спортивний костюм.
— Чоловік часто випивав? — запитую.
— Завжди мав міру, — каже Галина. — Не було такого, щоб напивався і ходити не міг. Мав запальний характер, але швидко відходив. Був добрим батьком.
— Денис раніше сідав за кермо автівки?
— Завжди просив: «Мамо, дай мені, будь ласка, кермо». Я не дозволяла. Тоді у тата просив. Денис дуже цікавився технікою, що де переключається. Коли не давала йому керма, міг траснути дверима і ще на мене ображатися, чому це не по його. Він до тата тягнувся. Тато деколи вчив його їздити. Він сидів збоку, але сам Денис ніколи не їздив. У той день у похресника був день народження. Я мала з двома дітьми їхати (у родині є молодший син Арсен, якому 7 років. — Авт.). Казала до Дениса: «Поїхали з нами». А він: «Мамо, я тебе тут почекаю, щось не хочу їхати». Я до чоловіка кажу: «Малий залишається. Закриєш магазин». Все було добре. Я як їхала, чоловік був тверезий. Я привітала похресника. І згадала, що денний звіт зробила, а місячний не зробила. А це вже 30-те число. Приїжджаю, а магазин відкритий. На столі — пляшка горілки. Я шокована, думаю, як він міг магазин залишити відкритим?! Був випадок, що нас обікрали. Люди, які стояли біля магазину, сказали, що вони поїхали… Подумала, чоловік поїхав за кермом.
Мамі кажу: «Ти залишайся, я їду їх шукати». Мама перед тим теж їздила, їх шукала.
Ми з мамою проїжджали попри ту аварію, але було темно, тихо, машина вже була в кюветі, ми її не побачили. Людей там не було. Я повернулась у магазин, дивлюся, їде поліція. За поліцією — «швидка». Я почула, як поліцейський питає у якогось водія: «Тут ДТП трапилась у районі стадіону?». Я поїхала за ними. Бачу — дитина в рові. «Швидка» не надає дитині допомоги. Кричу: «Чого ви дитину не рятуєте?». Жінка зі «швидкої» каже: «Не маємо кого рятувати». А ті двоє: один з одного боку виходить, інший — з другого (із заднього сидіння). Я до нього кричу: «Дитина — за кермом!». Почала його по обличчю бити. Так кричала, ніби збожеволіла! Він на мене взагалі не реагував. Ні на дитину, ні на кого…
Поліція мене почала від нього відтягувати. До дитини мене не допускали. Потім ми подзвонили його батькам.
— Які у вас стосунки з його батьками?
— Не дуже були стосунки. Мої батьки двадцять років були на заробітках у Португалії. Вони побудували будинок, магазин. Його батькам не подобалось, що я всім керую в сім’ї, веду бізнес. У його батьків теж бізнес, ми стали їм конкурентами. У їхній сім’ї всім керує тато. Я не вигороджую свого чоловіка, але він жив тими дітьми, — каже Галина. Видно, що їй боляче говорити, клубок у горлі. — Може, задуже балував…
«Коли приїхала в магазин, телефони Дениса і Романа лежали в кабінеті»
— Дмитро, власник BMW, товариш вашого чоловіка?
— Він наш сусід і постійний клієнт. У той день, як мені розповідали, всім пропонував ключі і казав: «Бери — їдь!». Наша родичка, Юля, їй 15 років, казала, що він і їй тикав ті ключі. А мій Денис горів бажанням керувати автомобілем. Видно, вмовив тата покататися. Коли чоловік тверезий, все обдумає. А коли п’яний, то добряк! Важко буде мені чоловіка пробачити. Підійшла до нього, як прийшов прощатися з сином, кажу: «Як ти міг таке зробити?». А він: «Таке враження, що Бог розум забрав. Мені щось підлили чи що?!». Я коли приїхала в магазин, телефони Дениса і Романа лежали у кабінеті. Тому додзвонитися до них не могла.
— Три місяці не минуло, як тато помер від коронавірусу. — веде далі Галина. — Я так заливалася сльозами. Роман допомагав, дорогі ліки діставав. Спочатку мама захворіла. Маму «витягнули». У нас були часи і добрі, і погані. Не розумію, що з ним сталося. Він на дорогах бачив наслідки жахливих аварій (дружина розповіла, що його посаду в ДАІ скоротили. — Авт.). Якось казав до сина: «Денисе, ти щоб позаду на мотоцикл ні до кого не сідав. Тоді довіряєш своє життя іншій людині». Зараз молодший син питає: «У мене діда немає, брата. І тата не буде? Він у тюрмі буде сидіти?».
У цей момент до магазину прийшла бабуся Дениса — пані Галина.
— А де зараз ваш зять? — питаю.
— Кажуть, у лікарні. Ми не спілкуємося.
— Хтось зі слідчих до вас приходив?
— Ніхто. Хочуть справу закрити…
Перед похороном його тато нас попередив, що Роман прийде додому з сином попрощатися, щоб не було концертів. Які концерти?! Це наш син і внук! Ми на нього налетіли, як він міг Дениса за кермо посадити? А він каже: «Я не пам’ятаю, як так сталося… Але я за то все відповім!».
Ми піднімаємося з пані Галиною у піцерію, на другий поверх.
— А де цей Дмитро взяв BMW? — питаю.
— Бабця йому купила. Продала земельну ділянку у селі, бо внук дуже хотів мати машину.
Пані Галина робить каву і згадує:
— Коли перед відкриттям нашої піцерії нас обікрали, це було два роки тому, то зять божеволів, так кричав. (Родина пізніше довідалась через особисті зв’язки у поліції, що до крадіжки причетний товариш Гануляка. — Авт.). А коли син загинув, він ні на кого не реагував. Не біг до дитини, не підійшов до Галі. Ніби не він. Я коли прибігла, він почув мій голос, вийшов зі «швидкої». Я накинулась на нього, почала його бити, але поліцейські мене забрали. Сказали, щоб не чинила самосуду. А він, ніякий, пішов назад до «швидкої». До мене ні слова не сказав. Галя сказала, що буде з ним розлучатися.
— Батько вашого зятя після похорону вам не дзвонив?
— Раз подзвонив, сказав, що на дев’ять днів буде Служба Божа. Його мама підходила до Галі, обняла її. Сказала: «Прости мені». Галя відповіла: «Я йому того ніколи не прощу». Ми з цвинтаря розійшлися як чужі люди.
Мені згадався нещодавній випадок, це було на Зелені свята. Сваха допомагала торгувати в магазині. І той же Дмитро був на машині. Вони з зятем пили пиво. Зять вже добре випив. Бачу, кудись збираються разом з Денисом. «Куди ти, Денисе?» — питаю. «Покататися», — відповідає. Я Дениса не пустила. Ми не бачили, але, думаю, Денис вже на тій машині й раніше катався…
Пані Галина показує мені в телефоні останнє фото свого внука. «Він у своєму улюбленому светрі, з капюшоном», — додає мама. У цей момент на обличчі молодої жінки з’являється ледь помітна усмішка.