Е-лікарняний – без діагнозу й без черги
Із 1 вересня усі медзаклади мають перейти на електронні медичні висновки про тимчасову непрацездатність
Від 10 червня в Україні запустили сервіс електронних лікарняних листків непрацездатності. Як повідомив «Урядовий портал», протягом літа діятиме перехідна модель дії лікарняних, а з 1 вересня усі медичні заклади мають перейти на електронні лікарняні.
Про те, як впроваджуватимуть е-лікарняні у Львові, журналістці «ВЗ» розповіла заступниця начальника відділу координації роботи закладів охорони здоров’я ЛМР Інна Щербина.
«Зміни порядку видачі документів про тимчасову непрацездатність регламентовані наказом МОЗ від 1 червня 2021 року № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їх перевірки», — розповіла Інна Щербина. — Цей наказ передбачає запровадження медичного висновку про тимчасову непрацездатність, який буде впроваджений в Електронній системі охорони здоров’я (E-health). У цій системі у нас зараз працює вся медицина. Це заповнення (оформлення) і медичних карт, і електронних скерувань, і електронних рецептів.
Щойно E-health буде готова, нас про це повідомлять, і почнемо працювати з електронним медичним висновком про тимчасову непрацездатність. Під час zoom-наради з Міністерством охорони здоров’я нам пояснили, як це виглядатиме. Пацієнт приходить до сімейного лікаря. Якщо той встановлює тимчасову непрацездатність пацієнта, то заповнює у системі E-health медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Цей медвисновок має відповідати записам у медичній карті, тільки не ставиться діагноз. Але одразу визначається термін тимчасової непрацездатності. Лікар може встановлювати його залежно від того, коли пацієнту треба прийти на черговий медогляд. Тоді на черговому огляді цей медвисновок або повністю формується і закривається, або продовжується, на скільки потрібно. Лікар його може продовжувати до 30 днів.
Важливо зазначити: коли людині необхідно закрити лікарняний, їй уже не треба буде їхати за підписом лікаря до медзакладу, стояти там у черзі. Е-лікарняний закривається автоматично останнього дня захворювання, якщо немає потреби його продовжувати.
Закритий автоматично медичний висновок відправляється для формування листка непрацездатності в Пенсійний фонд. Тобто весь цей зв’язок — закладу охорони здоров’я, Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування, який потім зробить виплати, — усе повністю здійснюється в електронному форматі, без паперових носіїв. За призначеним кодом і пацієнт зможе зайти в електронну систему та подивитися на інформацію про свій випадок тимчасової непрацездатності. У цю систему можна буде заходити й через додаток «Дія».
У перехідний період — до 1 вересня — будемо тестувати систему, вчитися заповнювати медичні висновки про тимчасову непрацездатність, повністю перейдемо на електронний документообіг. У цей період тим, хто вже почав хворіти і має паперові листки непрацездатності, їх буде продовжено на папері. А коли запровадять цей електронний висновок, то той, хто звернеться до лікаря, вже буде включений у електронний документообіг. Паперові листки непрацездатності до 1 вересня мають бути закриті".