Передплата 2024 «Добра кухня»

«Росія чинить шалений тиск на наших військових. Але вони не піддаються…»

Віце-прем’єр РФ Дмитро Рогозін заявив про можливість застосування проти України ядерної зброї

Крим надалі залишається гарячою точкою планети. Можливо, найгарячішою. У понеділок напруження на півострові наростало. Надійшло повідомлення про захоплення російською армією кількох військових частин Збройних сил України, про викрадення одного з українських командирів. Іде нарощування військової присутності Росії на півострові — як живої сили, так і техніки. Застосуванням сили у разі відмови перейти на бік Росії погрожують нашим зенітникам, морським піхотинцям, авіаторам. У полон взято активістів Автомайдану і кількох журналістів, які прибули висвітлювати кримські події. У заручниках опинився навіть персонал військового госпіталю — через блокування з боку «зелених чоловічків» (так називають російських військових без розпізнавальних знаків) медичної допомоги позбавлені важко хворі пацієнти. У Криму вимкнено всі вітчизняні телеканали, відтак кримчани змушені споживати дезінформацію російських ЗМІ. У Севастополі усе діловодство перевели на російську. З уст керівництва автономії лунають заклики перейти на московський час, на російський рубль, забрати українські державні підприємства. Дійшло до того, що віце-прем’єр Російської Федерації Дмитро Рогозін заявив про можливість застосування проти України ядерної зброї. На його думку, вона є «головним чинником стримування провокацій та агресії по відношенню до Російської Федерації»…

Учора кореспондент «ВЗ» поспілкувався з одним із командирів військової частини у Криму (зі зрозумілих причин не називаємо його прізвища. — І. Ф.). Запитали, зокрема, таке:

— Багато українців обурюються, чому окупанти Криму не отримують належної військової відсічі з боку наших Збройних cил? Чи правильно було обрано тактику «м’якого опору»?

— Я не уповноважений коментувати дії військового керівництва. Скажу одне: завдяки такому «м’якому», за вашими словами, опору ми ламаємо пропагандистську «картинку» з Москви, де українців зображують екстремістами, бандитами. Люди у світі, зокрема, звичайні громадяни Росії, мають змогу замислитися, що насправді відбувається у Криму. Багато з них вже все зрозуміли. Світ вражений: нема жодної агресії з боку України, нема причин для вторг­нення у нашу країну. Агресором виступає Кремль. Ось і зараз, коли ми з вами розмовляємо, на центральних російських телеканалах твердять, що «Крим — у вогні», що тут «ідуть бойові дії». Тобто маємо повне викривлення інформації. Перелякані росіяни дзвонять у Крим до своїх знайомих і запитують: чи справді у вас там війна іде? Їм відповідають: ні, у нас все відносно спокійно...

Справді, зовні все виглядає спокійно. Але маємо постійне переміщення російської військової техніки, постійні провокації…

— Збоку може скластися враження, що наші військові у Криму залишилися сам на сам зі своїми проблемами…

— Це не так. Наші військові отримують багато з того, що їм належиться, — і від держави, і від місцевого населення. Їм перераховують кошти, доставляють продукти харчування. Найбільш боєздатні наші частини — у селищі Перевальному, Феодосії, Керчі — тримають оборону, зброї не складають, військовослужбовців іноземної держави на свою територію не допускають... Психологічний тиск чинять на нас шалений. Але жоден морський піхотинець не написав рапорт про перехід на службу іншій країні. Всі дотримуються присяги, виконують покладені на них державою обов’язки.

— І все ж надходять повідомлення про захоплені військові частини…

— У різних місцях ситуація різна. У Чорноморському, на виході з Криму, захоплено військову частину. Вона переходить з рук у руки — від російських «козаків» до українських військових і тутешнього населення, яке стоїть на боці Української держави. Місцеві жителі обороняються голими руками, допомагаючи нашим військовим повернути контроль над своєю частиною.

— Як у цьому протистоянні поводяться кримські татари?

— Патріотично. Всіляко допомагають українським військовим частинам. Кримські татари — на боці України, вони кажуть, що саме у союзі з Україною бачать своє майбутнє. Вони постійно приносять нашим військовим продукти, товари першої необхідності. 8 березня вони вийшли вздовж основних трас Криму з українськими і кримськотатарськими прапорами, з плакатами на підтримку України, із синіми і жовтими повітряними кульками. Тільки у Феодосії у трьох різних точках в акції взяли учать шість сотень кримських татар. Стільки ж було у Старому Криму. До кримських татар підтягуються місцеві українці, росіяни, представники інших національностей. Вони підтримують сім’ї наших військовослужбовців…

— А як працюється у Криму нашому брату-журналісту?

— Представників ЗМІ у Крим приїхало багато, але працювати їм надзвичайно складно — їм постійно погрожують. Забороняють знімати все, що відбувається навколо. Перешкоди чинять навіть російським журналістам, які приїхали сюди розібратися, що насправді відбувається на півострові. Видно, Москві правда очі коле…

А тим часом…

Україна і Рада Європи спланували спільні кроки для блокування агресії Росії. Про це заявив голова Верховної Ради України Олександр Турчинов після переговорів із генеральним секретарем Ради Європи Торбйорном Ягландом і федеральним міністром закордонних справ Австрії Себастьяном Курцом. За словами Турчинова, Росія веде пропагандистську роботу, яка опирається на необ’єктивну і спотворену інформацію про події в Україні. «Відбуваються спроби дезінформувати як російських громадян, так і тих, хто живе в інших країнах, щодо легітимності української влади, щодо подій у Криму, щодо фальшивого референдуму, який певні сили пробують провести там… Ми сподіваємося, що буде дано чітку оцінку агресору, яким нині є Російська Федерація».

Схожі новини