Передплата 2024 «Добра кухня»

З пресою Янукович говорив мовою… Медведчука-Путіна

Його аргументи про причини зриву Асоціації експерти вважають надуманими

Президент Віктор Янукович вкотре продемонстрував українцям уміння напускати туману в очі, чорне називати білим і навпаки, а ще — відсутність бодай якоїсь самокритичності. Це підтвердила його четвергова розмова з журналістами.

Оцінки подіям, які гарант дав представникам ЗМІ (цього разу у прямому ефірі), у багатьох випадках були далекими від реальності і викликали щонайменше подив по той бік екрана. Складалося враження, що глава держави не володіє ситуацією, не знає настроїв, які проймають її громадян…

Віктор Янукович вважає неабияким успіхом досягнуту з Росією домовленість про зменшення ціни на газ до 268,5 долара за тисячу кубів. Натякнув, що ця цифра коливатиметься. Однак запевнив, що жодних додаткових умов за цю послугу, як і за виділення 15-мільярдного кредиту, Москва від України не вимагала. Запевнив, що не йдеться про жодні закулісні угоди, заставу державного майна (про це каже опозиція). При цьому президент ні словом не обмовився, що означає домовленість з Кремлем «координувати» зовнішню політику, і як це в’яжеться із нашою суверенністю…

Як і раніше, вину за економічну кризу в країні Янукович звалив на «папєрєдніків» (хоча, отримавши президентську булаву, обіцяв співвітчизникам, стабілізувати ситуацію за рік). Ніби виправдовуючись за зрив Угоди про асоціацію з Євросоюзом, дав зрозуміти, що вона була… дискримінаційною для України. «Люди не були обізнані…», — загадково сказав президент про погоджені (парафовані) його ж урядом, але не підписані домовленості з європейцями. І доручив урядовцям ширше інформувати про переваги і недоліки співпраці з ЄС. Заявив, що наразі не знає, за рахунок чого вдасться мінімізувати негативні наслідки від євроасоціації. З тональності цієї репліки можна було зрозуміти, що Угода з ЄС нашого президента більше не цікавить…

Хоча експерти називають московські домовленості Януковича принизливими для держави, капітуляційними, сам він назвав їх вигідними, позиціонував себе як самостійний керманич, який дбає про національні інтереси. Навіть підвищив голос на закордонних (читай — західних) політиків, які, мовляв, приїжджають в Україну і вчать, як жити. Про те, що донедавна саме так чинила Росія, яка викручувала руки Україні, Віктор Федорович призабув. Надуманим виглядав пафос президента, коли він казав: «У будь-яку столицю світову ми не повинні їздити з протягненою рукою чи принижуватися». Бо його щотижневі польоти до Путіна, підконтрольні якому ЗМІ щодня «мочили» Україну, саме таким приниженням і виглядають.

Про головну проблему дня — гостру політичну кризу — Янукович обмовився ніби між іншим. Протести, які охопили країну протягом місяця, виникнення багатотисячного Майдану розцінив ледь не як змову, як спробу антиконституційним способом захопити владу. І дав зрозуміти, що не піддасться на вимоги опозиції. Мовляв, це він уже «проходив» (натяк на Помаранчеву революцію). «Не спеши ты нас хоронить!» — слова цієї пісні Янукович адресував лідерам Майдану, в яких, за його словами, «заграли надмірні амбіції», які «не вміють тримати себе у руках». Янукович обіз­вав опонентів «артистами», які не володіють політичною культурою.

Розгін мирного Майдану Януковича, якщо вірити його словам, обурив. Але українців обурив такий ось пасаж президента. Запитуючи секретаря РНБОУ Андрія Клюєва, яка була мета розгону демонстрантів, Янукович почув — «стабілізувати ситуацію». Тобто президент, по суті, визнав причетність своєї «правої руки» до силових дій проти мирних демонстрантів…

Президент вважає, що краї­на уже виходить з політичної кризи, про це начебто має свідчити відновлення роботи парламенту. Карати винуватців цієї кризи (опозиція каже про відповідальність уряду і силовиків) не квапиться. Бо не любить «рубати з плеча». Водночас зізнався, що щодня (!) стежить за розслідуванням справ проти активістів Майдану, цікавиться, хто з них звільнений, хто не звільнений? У західних країнах таке «стеження» було б розцінене не інакше, як перевищення повноважень і закінчилося б відставкою…

Під кінець розмови з пресою Віктор Янукович намалював райдужну картинку, яка чекає українців невдовзі. Що їм виплатять 6 млрд. радянських заощаджень, що розпочнуть з китайцями будувати дешеве соціальне житло, дороги, теп­лові електростанції. Одне слово, благодать. Президентська виборча кампанія розпочалася.

Олексій ГАРАНЬ, професор кафедри політології Києво-Могилянської академії, директор Школи політичної аналітики

Після перегляду цього інтерв’ю виникло враження, що Віктор Янукович живе в іншому світі, в іншому вимірі, не усвідомлює, що відбувається в його країні. Він так і не зрозумів, чому люди вийшли на Майдан, що вони протестують проти приниження своєї гідності. Президент розповідав, як протестувальники били «Беркут» ланцюгами, а я хочу запитати його: а де ж була доблесна міліція, чому вона не затримала провокаторів, а дозволила їм втекти за кордон? Як ця міліція допустила грейдер на Банкову? Іншими словами, президент, як кажуть росіяни, наводив «тень на плетень».

Коли Янукович розповідав про непідписання «невигідної» Угоди про асоціацію, хотілося запитати в нього: а де ж був ваш Кабінет Міністрів? Зреш­тою, цю Угоду готував Клюєв — якщо вважаєте, що вона — погана, то і Клюєв, і весь уряд на чолі з Азаровим повинні піти у відставку.

Вразило, коли Янукович, говорячи про «недоліки» єднання з Європою, казав, що велика проблема у тому, що українську широку залізничну колію доведеться переводити на вужчу європейську. Це маячня у стилі Медведчука! Або йдеться про навмисне обдурювання людей, або президент, м’яко кажучи, дезорієнтований.

Схожі новини