Передплата 2024 ВЗ

«Регіонали» приглянули собі у парламенті місце під сонцем…

Воно дозволить контролювати трибуну і президію, блокувати опозицію.

Менше тижня залишається до старту в роботі нового складу парламенту. Для свіжих гостей у сесійній залі готують не тільки тренування із натискання кнопок (воно відбудеться наступного понеділка), а й «перестановку меблів». Тобто інше розміщення фракцій у сесійній залі. У порядку «розсадки» народних депутатів, який запропонували члени підготовчої групи від Партії регіонів, опозиція угледіла хитрий стратегічний умисел…

Затія сценаристів полягає у тому, що головні підходи до президії і трибуни перекриють «регіонали» та комуністи. «Батьківщину» помістили за спину ПР, а радикальну «Свободу» взагалі відрядили на «гальорку». Експерти кажуть, що зроблено це навмисно — аби завадити блокуванню з боку опозиції робочих органів парламенту у разі прийняття більшістю одіозних рішень.

«Регіонали» у відповідь на такі закиди роблять здивовані обличчя. «Ми нічого і нікого не збираємося обсідати», — заявив голова фракції ПР Олександр Єфремов. Він повідомив, що схема «розсадки» депутатів не є остаточною, її ще не узгодили. І додав: «Але це не означає, що ми її не узгодимо…».

Якщо порівняти карту розміщення депутатів нового і нинішнього скликань, то проглядається очевидна різниця. Раніше однаково швидкий (разом із Партією регіонів) доступ до трибуни та президії мала фракція «Наша Україна — Народна Самооборона» (і часто користувалася цим розміщенням). Тепер же «блокадні» можливості опозиції хочуть суттєво обмежити. Втім, це ще не означає, що «Батьківщина», «УДАР» і «Свобода» не знайдуть ефективних способів протидії…

«Якщо не буде особистого голосування — застосовуватимемо методи прямої демократії!»

Андрій МОХНИК, народний депутат Верховної Ради сьомого скликання («Свобода»)

— Головна умова, яку виставили опозиційні «Батьківщина», «Свобода» і «УДАР» під час підготовки роботи нового парламенту, — персональне голосування кожного депутата. Усі інші питання є для нас другорядними, у тому числі — розсадка у сесійній залі, розподілення комітетів тощо. Бо якщо не буде особистого голосування, то працюватиме «машина імені Чечетова», яка за помахом руки цього «регіонала» з допомогою їхніх «піаністів» ухвалюватиме закони. Законопроекти прийматимуть, ігноруючи регламент, розгляд їх у комітетах. Тому ми найперше хочемо відновити конституційний порядок у сесійній залі. Ні «Свобода», ні «Батьківщина», ні «УДАР» участі у визначенні, хто, як і куди сідає, не брали. А схема «розсадки», яка з’явилася в Інтернеті, свідчить про те, що Партія регіонів дуже боїться, щоб опозиційні сили не мали швидкого доступу до трибуни, до урядової ложі. Треба виходити з того, що не місце красить людину. У ситуації, що складається, «Свобода» продемонструє іншу якість роботи. Від «розсадки» вона не залежатиме…

А якщо продовжити тему «збурень», то можна сказати, що у нас дуже вигідна позиція. Ми можемо відчинити двері у сесійну залу для революційних мас, які прийдуть скидати цю владу.

— Представники інших опозиційних фракцій кажуть, що стоятимуть біля пультів депутатів від Партії регіонів і не дозволять їм тиснути кнопки за інших…

— Це така загальна настанова опозиційних сил: якщо не буде ухвалено рішення про введення у дію системи «Рада-3» із сенсорною клавішею (вона вже змонтована, сертифікована, апробована), то до порушників Конституції ми будемо застосовувати методи прямої демократії. Бо, відповідно до закону про статус народного депутата, член парламенту, якщо він бачить порушення закону, має втручатися і припиняти це порушення. Отож, якщо хтось візьметься голосувати «за того парня», ми будемо діяти згідно із законом…

«Свої «хотєлки» Партія регіонів нехай залишить при собі…»

Сергій САС, народний депутат («БЮТ-«Батьківщина»), перший заступник голови Комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради

Схема «розсадки» народних депутатів у новому парламенті не є остаточною. Йдеться про бачення однієї лише Партії регіонів та її сателітів. Прийнятним може бути лише такий підхід. Сесійна зала розділена на дві половини. Тому треба було би погодитися з тим, що одна частина має бути відведена для опозиції, а інша — для Партії регіонів та її союзників: комуністів та тих, хто приблудиться до «регіоналів». Хай у своїй частині провладні депутати розсідаються як хочуть, хоч на голову собі — це їхні проблеми. А «Батьківщина», «УДАР», «Свобода» у своїй частині вже якось розберуться. Такий принцип розміщення був би правильним. Ми підемо таким шляхом. А свої хитрі «хотєлки» у Партії регіонів нехай залишать при собі.

Схожі новини