«Доказів щодо Дідуха („Вови Морди“) слідство не здобуло…»
Про резонансну «справу Копитка» розповів керівник управління стратегічних розслідувань Нацполіції України Роман Рибіцький
Шевченківський районний суд міста Львова виніс вирок організатору та виконавцям замаху на львівського бізнесмена Богдана Копитка. Справу розглядала колегія суддів у складі головуючої судді Наталії Луців-Шумської та суддів-учасників Галини Білінської і Валентини Свірідової. Організатору замаху — 46-річному львів'янину Дмитру Гаврилюку — присудили довічне ув’язнення. Двом виконавцям — 36-річному Станіславу Монте з Чернівців та його однолітку Івану Кольцову, уродженцю рф, — по 15 років тюрми. Справу двох обвинувачених організаторів — Павла Антоненка та Вадима Цукерника — виділено в окреме кримінальне провадження. Ймовірно, обвинувачені подаватимуть апеляцію.
Нагадаємо, 29 травня 2016 року поблизу Старого Села, що у Пустомитівському районі, внаслідок вибуху автомобіля «Мерседес» загинули троє охоронців львівського бізнесмена Богдана Копитка — Роман Савка, Віталій Статутяк, Андрій Стецишин. Ще один охоронець — Сергій Москалюк — отримав важкі поранення. Богдан Копитко, який їхав в іншому автомобілі позаду, не постраждав. Вибуховий пристрій (протипіхотна міна) був закладений під асфальтове покриття і приведений у дію дистанційно, після чого авто було обстріляно з автоматичної зброї. Ще один фугасний снаряд, закладений неподалік, не вибухнув.
Журналістка «ВЗ» розпитала про «справу Копитка» керівника управління стратегічних розслідувань Національної поліції України, полковника поліції Романа Рибіцького. Правоохоронець знає усі деталі цього резонансного злочину.
— 7,5 року тривало судове засідання у цій справі. Чому так довго?
— Судовий процес завершився дуже швидко. Це величезний обсяг доказів. У організатора злочину було декілька адвокатів. Вони робили все, щоб затягувати судовий процес. Допити одного свідка могли тривати п’ять-шість судових засідань! Адвокати обвинувачених шукали «шпаринки», чіплялися за кожне слово…
— У машині було четверо осіб, троє охоронців загинули, один — вижив. В Інтернеті є відео з реєстратора, на ньому видно людину в чорному вбранні, яка проходила повз у момент вибуху. Встановили, хто ця людина?
— На відео видно, що йде перехожий, а через 300 метрів — вибух… Думаю, це несуттєво. Охоронець, який вижив, дав достатні показання. Охоронцю пощастило, тому що ці (злочинці. — Авт.) дострілювали людей. Хтось підривав, а хтось дострілював.
— Удалося встановити, чому хотіли убити Богдан Копитка?
— Ще з 90-х рр. тривав конфлікт між групою нинішнього бізнесмена, у минулому — особи з кримінальним минулим Богдана Копитка, з одного боку, із угрупованням Володимира Дідуха, відомого як кримінальний авторитет «Вова Морда», з іншого. Це були особисті неприязні стосунки. Хтось когось наймав, хтось у когось стріляв… На Дідуха тричі готувалися замахи. У двох випадках реально стріляли, у третьому — готувалися (у Київській області).
— Тобто вибух у Старому Селі - це була вендета?
— Тривалий час вони один одного намагалися прибрати. Наскільки мені відомо, сам Копитко на перших допитах, на неофіційних зустрічах, виключав, що замах міг організувати Дідух… Коли дійшли до виконавців, безпосередньо до організатора скоєння замовного вбивства, став зрозумілим мотив цього злочину.
— Організатор цього злочину — Дмитро Гаврилюк. Своєї вини не визнав і звернувся до Європейського суду…
— Так, Гаврилюк вини не визнає. До Європейського суду звернувся з приводу термінів розгляду справи та неналежних умов у СІЗО. Європейський суд акцентував увагу на тривалому розгляді справи. Хоча суд працював у доволі швидкому темпі, з огляду на те, що обвинувачення затягувало справу. Рішення Європейського суду стосується дотримання прав людини. Щодо винуватості чи невинуватості - це не компетенція Європейського суду. Це компетенція судової гілки влади на місцях.
— Слідство встановило, скільки коштів отримали виконавці і замовник?
— Мали отримати 100 тисяч доларів. Але у зв’язку з тим, що замовлення не було виконане повністю, адже людина, на яку вони посягали, залишилася живою, вони отримали частину цієї суми…
— Вам відомо, що перед замахом Богдан Копитко звільнив усіх своїх досвідчених охоронців і взяв на роботу молодих хлопців?
— Чим міг допомогти професійний охоронець, коли злочин скоєний у такий зухвалий спосіб?
— Копитко в останній момент перед вибухом пересів в інший автомобіль… В Інтернеті чимало конспіративних версій. Копитку закидали навіть, що замах — це режисура…
— Він періодично їздив на одній чи на іншій машині. Нічого дивного… Версію, що це «режисура», відкидаю категорично! Наскільки мені відомо, потерпілим сім'ям Копитко допомагає до цього часу. Те, що він вижив, — вдалий збіг обставин. Шанс вижити у такій ситуації - 50 на 50! За кермом автомобіля, в якому їхав Копитко, був його рідний брат. Він зорієнтувався, не запанікував, об'їхав місце вибуху. (На відео добре видно, що навіть після того, як стався вибух, водій не зупинився, лише трішки пригальмував. — Авт.). У цих (зловмисників. — Авт.) були кулемети, автомати. Хоча машини були броньовані, все одно люди загинули… Якби водій не зорієнтувався, зупинилася б машина, наслідки могли бути набагато гірші.
— Розкажіть про основних фігурантів цього злочину.
— Усі четверо виконавців — колишні «айдарівці», учасники бойових дій. Хтось був професійним підривником, хтось штурмовиком. Гаврилюк — людина з найближчого оточення «Морди», довірена його особа. Тому і взявся організовувати цей замах… До речі, на час організації цього злочину Гаврилюк офіційно перебував у розшуку. Раніше притягувався до кримінальної відповідальності за вимагання.
— Подейкують, що основний замовник замаху не Гаврилюк, а Дідух. Але Гаврилюк не розколовся.
— На слідстві доказів щодо Дідуха чи когось іншого здобуто не було… Виконавці, з якими спілкувався Гаврилюк, дали викривальні свідчення щодо нього як організатора. Гаврилюк зустрічався не з усіма, а з певним колом осіб. Більше сказати може сам Гаврилюк… Якби він заговорив, можливо, ми б здобули більше інформації. І дійшли б далі…
— Але на суді Гаврилюк був небагатослівним, говорив, що це все наклеп…
— Намагався спростовувати свою причетність у будь-який спосіб. У нього три чи чотири адвокати, які його захищали. Дехто приїжджав спеціально з Києва.
— Кажуть, Гаврилюку обіцяли, що його швидко витягнуть… 7,5 року він уже відсидів у СІЗО. Тобто залишилося б якихось два роки. Але не так сталося, як гадалося. Рішення суду — довічне ув’язнення.
— Він міг би вже вийти за «законом Савченко»… На сьогодні Гаврилюк може сказати, що замовником був будь-хто. Назвати будь-яке прізвище, будь-які дані. Крім його слів, це треба чимось підтвердити. На чому ці слова ґрунтуються? Мають бути беззаперечні докази того, що ця людина причетна до замаху.
— А чому Копитко, який у цій справі виступає як свідок, а не потерпілий, на жодному судовому засіданні не був?
— Потерпілі - родичі цих людей, які загинули. Його свідчення кардинально нічого б не змінили. У суді було представлено відео з реєстратора, що демонструє події, які відбувалися. З вибухом, з втечею їхньої машини… Що він міг додатково сказати? Це його особисте право, його змусити ніхто не може. Суд мав достатньо доказів.
— А правда, що один із нападників був знайомий з охоронцем, який вижив?
— Так, вони разом тренувалися. І ці показання охоронця зіграли допоміжну роль. Нам вдалося здобути й інші свідчення. Там, де стався вибух, проходить нафтопровід. Охоронці, які здійснюють охорону нафтопроводу, бачили підозрілих осіб за декілька днів до самого замаху. Одного добре запам’ятали, бо мав специфічне татуювання…
— Повернусь до Гаврилюка. У ЗМІ писали про те, що його звинувачували у вбивстві 50-річного львів'янина Мар’яна Родича, яке сталося у 2015 році. І Мар’ян Родич нібито був родичем Володимира Дідуха.
— Була одна з версій, яка ґрунтувалася на певних доказах, але у подальшому причетності Гаврилюка до вбивства Мар’яна Родича не було доведено. Вбивство Мар’яна Родича розкрито. Наш підрозділ цим займався. Було затримано двох виконавців. Одного — за межами України, іншого — в Україні. Їм було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Справа слухається у суді. Мар’ян Родич у жодних родинних стосунках з Володимиром Дідухом не перебував. Хоча між ними був конфлікт.
А самого Гаврилюка та двох його спільників запідозрили в організації ще одного замаху на відомого львівського бізнесмена за пів року до замаху на Копитка (З етичних міркувань його прізвища не називатимемо. — Авт.). Ця справа ще перебуває на розгляді у суді. Цей бізнесмен колись підтримував дружні стосунки з Копитком. Вони з однієї орбіти…
— А яке відношення до Гаврилюка має львівський кілер «Біба» (Вова Марко)?
— «Біба» безпосередньо скоював замах на Дідуха в центрі Львова у 2012 році. А в подальшому був затриманий під час підготовки до скоєння вбивства Гаврилюка і вчинив самогубство. Його спільник, водій, теж хотів застрелитися, але його затримали і врятували. «Бібі» було доведено низку гучних вбивств, скоєних, зокрема, на території Львівської області. За нашою оперативною інформацією, він скоїв кількадесят вбивств не лише в Україні, а й за кордоном. У Німеччині є доведений факт скоєння ним вбивства. В Україні він відстрілював і кримінальних авторитетів, і високопосадовців. Це «легендарна» особистість, якщо можна так висловитись, — кілер номер один в Україні.
— У «справі Копитка» фігурувало прізвище Олександра Колесника. Яку він відіграє роль?
— Це свідок, який дав викривальні показання відносно Гаврилюка як організатора та інших учасників. Він теж на перших етапах був задіяний до підготовки замаху. Проте в подальшому відмовився від злочинних дій.
— Раніше писали про зникнення важливого свідка — волонтера Петра Кондрака.
— Хто сказав, що він волонтер? За моєю інформацією, він активний член угруповання Дідуха, як і Гаврилюк. За фактом його зникнення розслідується кримінальна справа. Ми здобули дані про його причетність до підготовки замаху на Копитка. Виконавці давали показання відносно нього. Але на той час, коли ці дані були здобуті, він вважався безвісти зниклий (фактів, що виїхав за межі України, немає). Довести чи спростувати його причетність нам наразі не вдалося. Він у розшуку як безвісти зниклий. Його справа про зникнення кваліфікована як умисне вбивство.
P. S. Роман Рибіцький також зауважив, що за останні два роки повномасштабної війни злочинність на Львівщині «присіла». Утім, дві основні проблеми на сьогодні залишаються — шахрайство і збут наркотиків.