«Кузнєцов нам не потрібен, але просто так не віддамо»
Історична некрофілія: комусь знову потрібен прах радянського розвідника та диверсанта
У Львові - черговий виток «некрофільського скандалу» довкола тлінних останків радянського розвідника-НКВДиста Миколи Кузнєцова. 24 липня хтось намагався зрушити з місця плиту на його могилі на Пагорбі Слави. Про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий. «Якесь недолуге хотіло вкрасти прах Кузнєцова. Спроба невдала. Працює поліція. Кузнєцов нам не потрібен, але просто так не віддамо», — написав мер.
Судячи з обговорень допису львівського мера в соцмережах, зараз мало хто пам’ятає, хто такий Кузнєцов і чого йому приділяють стільки уваги. Щоправда, деякі дописувачі стверджують, що під цією плитою на Пагорбі Слави лежить зовсім не Кузнєцов, а офіцер Вермахту…
Як йдеться у Вікіпедії, Микола Кузнєцов — радянський диверсант, спецагент-ліквідатор, агент НКВС, радянський партизан, розвідник. Під час Другої світової війни виконував терористичні та провокаційні завдання радянського командування — ліквідовував керівників німецької адміністрації у Рівному — столиці «Райхкомісаріату Україна», та Львові - адміністративному центрі дистрикту «Галичина». Герой радянського союзу. Кузнєцов похований на Пагорбі Слави з великими почестями 27 липня 1960 року.
Питання щодо подальшої долі останків радянського спецагента обговорюється у Львові з 2000 року. Тоді ветерани російського Єкатеринбурга, звідки походить Кузнєцов, звернулися до Львівської міськради з вимогою передати їм прах агента. У 2007 році до Львова приїжджала делегація з росії з аналогічною вимогою, але поїхала ні з чим. У 2008 році росіянка Маргарита Брюханова, родичка Кузнєцова, звернулася з таким проханням до місцевих органів Львова. Отримавши відмову, звернулася до суду. У 2021 році Касаційний адміністративний суд зобов’язав виконком Львівської міськради передати останки агента НКВС Кузнєцова його родичам у росію.
«Це вже не перше таке судове рішення у цій справі, — написав тоді міський голова Львова. — Вкотре маю два питання до людей, які ухвалюють такі рішення:
1. Чи вважаєте ви можливою будь-яку співпрацю з агресором у час війни?
2. А чи не хоче росія повернути нам 121 громадянина України, які сьогодні ув’язнені за політичними та релігійними мотивами на території їхньої країни, а також 296 людей, які перебувають у нелюдських умовах на окупованих територіях? Наша позиція однозначна — ми не співпрацюємо з окупантами!".
Коментар для «ВЗ»
"Ніхто не знає, чиї останки поховані у могилі Миколи Кузнєцова…"
Іван СВАРНИК, історик
Ніхто достеменно не знає, чиї останки поховані в могилі так званого Миколи Кузнєцова. Свого часу була публікація у львівській пресі про те, що там поховані останки німецького офіцера, прізвище якого невідоме. Ці останки були виявлені у селі Боратині (Бродівський район, Львівщина), де, згідно із радянською версією, загинув Кузнєцов. Насправді він загинув у районі села Верба на Рівненщині, про що є документальні свідчення. Хто загинув у Боратині - складно про це говорити. Якщо була спроба відкрити могилу, це означає, що останки там є.
Свого часу у Львові було кілька пресконференцій з приводу прохання російської сторони, родичів Кузнєцова, буцімто про повернення їм цих останків для перезахоронення на його батьківщині. Справа загальмувалася через те, що не було узгодженої позиції депутатів Львівської міськради, що робити з тими останками. Я до цієї проблеми ставлюся конструктивно. Вважаю, коли припиняться бойові дії, не буде війни між Україною і росією, цілком можливі якісь переговори про обмін останками, в тому числі історичних діячів. Якщо для росії Кузнєцов — історична постать, то є сенс поміняти його останки на останки будь-кого з відомих українців, які перебувають на російській території. Наприклад, гетьмана Дорошенка чи кінорежисера Олександра Довженка, який мріяв бути похований в Україні.