«Батьківщина» хоче референдуму щодо землі, Зеленський — щодо Донбасу
Для проведення плебісциту треба зібрати не менш ніж 3 млн голосів
Першою правом на скликання всеукраїнського референдуму за народною ініціативою скористалася партія «Батьківщина». Керманич цієї політичної сили, громадські діячі та аграрії подали у Центральну виборчу комісію заяву про реєстрацію ініціативної групи для збору підписів за проведення референдуму. Хочуть винести на голосування питання про землю. А точніше — про заборону її продажу іноземцям.
У «Батьківщині» вважають: якщо і продавати землю сільськогосподарського призначення, то тільки громадянам України, тільки через державний земельний банк і за ринковою ціною. Антинародним у «Батьківщині» назвали і ухвалений (починає діяти з 1 липня) закон про ринок сільськогосподарської землі. «Батьківщина» скерувала у Конституційний Суд подання про неконституційність цього закону. Розглядати звернення у КС почнуть 3 червня.
Паралельно у Тимошенко хочуть заручитися волевиявленням народу. Для цього і взялися за проведення референдуму. 22 травня на всеукраїнських зборах за участі фермерів, представників аграрних асоціацій, профспілок, громадських організацій утворили ініціативну групу зі скликання «земельного референдуму». Списки активістів з їхніми заявами, персональними даними та інші документи і передали у Центрвиборчком. До 12 червня ЦВК має ухвалити рішення про те, дати чи не дати дозвіл на збирання підписів за проведення цього референдуму. За законом, таких підписів має бути не менш ніж 3 мільйони. Зібрати їх повинні упродовж 90 днів не менш як у двох третинах всіх областей України. У кожній області має бути зібрано не менш ніж 100 тисяч голосів…
Якщо потрібну для організації референдуму кількість голосів зберуть, у ЦВК їх перевірятимуть упродовж 14 днів. І якщо не виникне зауважень, ухвалять постанову про проведення всеукраїнського референдуму. Передадуть її президентові, щоб той видав відповідний указ. Зробити це глава держави повинен не пізніше 15-го дня після рішення ЦВК. Дата референдуму — остання неділя 60-денного строку з дня видання президентського указу про його проведення. Відтак для агітаційної чи контрагітаційної роботи з питання, яке винесуть на референдум, відводять два місяці.
У разі проведення «земельного» референдуму, це буде третє таке всенародне опитування від часу Незалежності. Перше було у 1991 році — про підтримку Акта державності України, друге — у 2000-му, про внесення змін до Конституції.
А тим часом…
Президент України Володимир Зеленський заявив, що одним з перших на всеукраїнський референдум може бути винесено питання про ситуацію на Донбасі. За його словами, «це один із планів, якщо не спрацює інший».